Има нужда от законодателни решения, свързани с отношението към психично болните хора, каза пред журналисти проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Възнамеряваме към комисията да направим подкомисия за психичното здраве, дискусията по темата за психичното здраве трябва да бъде много голяма, включително с професионалната общност, с която да намерим пресечната точка за законодателните промени, каза още той.
Битовите условия, в които се лекуват пациентите, са изключително лоши и решението за това се намира в проектите в Плана за възстановяване и устойчивост, както и с малка финансова помощ от страна на държавата, допълни проф. Ангелов. По-рано по време на заседанието на комисията министърът на здравеопазването Силви Кирилов каза, че предстоят ремонти в 18 лечебни заведения с психиатрични отделения, на стойност 17 млн. лв.
Според проф. Ангелов проблемите в областта на психичното здраве биха се решили, ако се осъществи стратегията за психично здраве, която беше приета през 2021 г. Тази стратегия изисква изключително голям финансов ресурс, но той може да бъде разпределен стъпаловидно напред в годините, така че да не окаже тежест върху финансовата система на държавата, предложи той.
На въпрос дали се предвижда въвеждане на клинични пътеки в областта на психиатрията, както беше обявено в началото на миналата година, проф. Ангелов каза, че според него това би било грешка, тъй като значителен процент от пациентите, които са с психични заболявания не са здравноосигурени, което би лишило голяма част от тях от достъп до качествена медицинска помощ и би усложнило тяхното лечение. Голяма част от работещите психиатри, включително и Експертния съвет по психиатрия са против въвеждане на клинични пътеки с този мотив, както и с допълнителни мотиви, посочи още той.
Имаме недостатъчност от дневни стационари и места, в които проследяват ефекта от лечението и социализирането на пациентите. В големите държавни психиатрични болници миналата година има над 200 болни, които живеят в тези лечебни заведения и не могат да се социализират. Основен проблем е липсата на дневни стационари и инвестицията на средства в този тип структури, добави проф. Ангелов.