Традиционно през лятото Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл“ прави теренни проучвания в храмовете и не само на територията на самоковските села. Това лято членовете на асоциацията ще обходят селата Широки дол, Горни и Долни Окол и Злокучене. Днес те бяха в храма в село Широки дол, който според местния свещеник е един от най-старите на територията на общината.
По думите на секретаря на „Онгъл“ доц. Константин Рангочев, проучванията са в троен формат. Има епиграфна част, където се описва какво е написал зографът на иконите и стенописите в храмовете. „Показваме каква е била културата и грамотността на нашите прадеди. Другата част от колегите се занимават с хореография и народни носии“, каза още Рангочев. Той посочи, че самоковската носия е била белодрешковска в края на XIX век, но днес никой не помни такава. Според него народните носии са се променили с времето.
Рангочев добави, че от това лято имат и нов отдел в екипа заради липса на финансиране, който се занимава с изследването на стари хореографии. В Самоковско продължава да има хора (народни танци), които са уникални и локални, но през годините се променят. Чрез документирането на надписите на иконите и иконостасите от асоциацията проследяват историята на българския книжовен език – как се е развивал от Средновековието до наши дни.
По време на изследователската си дейност членовете на „Онгъл“ са попаднали на икона/стенопис, изобразяваща апостол от XVIII век и има манастирска хроника върху него. Предстои тя да бъде разчетена, защото все още няма яснота откъде идва тази хроника и от кой манастир се е озовала в Самоковско.
В екипа на асоциацията има и студенти. Сред тях е второкурсникът Йордан Тенев, който учи история в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Той каза, че това е много полезно, защото по този начин прилага знанията от университета на практика и това е най-прекият начин да научи интересни неща за храмовете. По думите на Тенев, той се докосва и повече до старобългарския език, който учи и в университета.
Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” осъществява от 1989 г. научни изследвания за българския народ в контекста на етнокултурните, верските, езиковите, социално-икономическите процеси у нас и на Балканите от древността до наши дни.
Тя реализира всяка година теренни проучвания в селата от района. Обобщените резултати от проучванията през лятото ще бъдат представени по време на есенни научни четения на асоциация „Онгъл“ в Самоков.
През 2023 г. теренни проучвания се състояха в село Радуил, а миналата година в село Говедарци.