Ремонт и строеж на пътища и инвестиции в сигурността предвижда програмата на кабинета
Промени в контрола и облагането на гражданските договори, така че те да не бъдат ползвани като вратичка за избягване плащането на данъци и осигуровки. Това предвижда да въведе правителството на Росен Желязков, става ясно от пълната програма на кабинета, която бе приета от Министерския съвет в понеделник.
Осигуряването на повече приходи за бюджета и постепенно постигане на балансирани бюджети е един от основните фокуси в документа, който е разписан върху 100 страници.
Правителството се е прицелило и към реконструкция и строеж на пътища, по-високи заплати, пенсии, помощи за родители и хора с увреждания, инвестиции в отбраната и във вътрешната сигурност.
Програмата на правителството е
с хоризонт от
4 години – пълен
мандат
до 2029 г. Тя е “резултат от обединените усилия и компромиси” наГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН с подкрепата на парламентарната група на ДПС-ДПС, подчертават от кабинета в документа.
“Това не е механичен сбор от приоритетите на различни партии или ведомства. Това е консистентен документ, който почива на солидна политическа логика. Трудно е 100 стр. да бъдат предадени в рамките на няколко изречения. Но акцентите са: финансова стабилност и икономическа конкурентоспособност, което минава през един курс на плавна бюджетна консолидация, т.е.
България да спре да трупа дефицити
и да се стремим към балансиран бюджет. Разбира се, няма как да стане първата година”, коментира вицепремиерът Томислав Дончев.
“Интеграция на България в европейската икономическа и финансова архитектура. Естествено, няма как акцент да не бъде и повишаване на качеството на живот на българските граждани. Това включва образование, здравеопазване и градска среда. Категорично и енергийна сигурност и независимост, следвайки стратегията за диверсификация на енергийните източници и развитие на ядрената енергетика”, продължи той.
Ще се работи за модернизация на армията с участието на българската индустрия. Заложено е разходите за отбрана да достигнат минимум от 2,5% от БВП.
“За гарантиране на ефективното изпълнение на приетата програма ще бъде използвана Интегрирана система за мониторинг и отчетност. Има заложени конкретни индикатори, срок за изпълнение, отговорна и партнираща институция, базова и целева стойност. Аз дори ще помоля всички министерства да излъчат по един представител (дали от политическия кабинет, или от администрацията), който в реално време ще следи за напредъка по програмата”, допълни Дончев.
Във финансовия сектор приоритет на правителството ще е членството в еврозоната. Страната ни вече изпълнява всички критерии. Министърът на финансите Теменужка Петкова ще поиска конвергентен доклад от Европейската централна банка, реши Министерският съвет в понеделник. Документът ще е решаващ за това кога и дали България ще приеме еврото.
Специализирани звена в Главна дирекция “Национална полиция” и областните дирекции на МВР пък ще работят за противодействие и
борба с измамите, свързани със смяната на левове с евро
По темата ще бъде направена и информационна кампания в медиите и социалните мрежи, става ясно от програмата на правителството “Желязков”.
Увеличаването на приходите в бюджета е друг от приоритетите. Това трябва да стане “чрез предотвратяване на възможностите за укриване и невнасяне на данъци, мита, осигурителни вноски и такси”. А за целта кабинетът си е набелязал законодателни и административни мерки.
Предвиждат се и промени по отношение на гражданските договори, които да гарантират “избягване укриването на доходи и неплащането на данъци и задължителни осигурителни вноски”.
Забързване ще има на реформите по Плана за възстановяване и устойчивост. Страната ни остана единствената, която не е представила плана си по механизма REPowerEU. Той цели независимост от руските изкопаеми горива, ускоряване на екологичния преход и борба с енергийната бедност. Кабинетът сега предвижда предоговаряне на тази глава.