Западът губи последния си бастион в Централна Африка

0
494
  • Париж е в паника от протестите в Нигер срещу Франция
  • Западноафриканските държави плашат Ниамей с военна интервенция

„Долу Франция, да живее Русия!“ – този лозунг на демонстрантите в Нигер в подкрепа на преврата на генерал Абдурахман Миани лъсна неприятно днес по челата на всички парижки всекидневници и хвърли в ужас Франция.

Ами малко или много централноафриканската страна бе смятана във Франция за нещо като френски протекторат, в който Париж изсипваше доста пари, за да крепи местната власт и да експлоатира богатствата на страната. Сега изведнъж обаче се оказа, че сваленият от превратаджиите президент Мохамед Базум не е оправдал надеждите на Париж да държи здраво юздите на управлението, изтърва „мача“ и постави в шах дори президента Еманюел Макрон.

Защото след обсадата в неделя на френското посолство в Ниамей от тълпите, Елисейският дворец разпространи декларация, че Франция ще защити, ако трябва със сила, суверенната си територия, но само дотам. И според в. „Фигаро“, въпреки големия си военен контингент в Нигер, засега Париж се ограничавал единствено с това да подкрепя евентуалната военна интервенция срещу Миани и съратниците му, с каквато заплашват десетината страни от Икономическата общност на Западноафрикнските държави.

Редица влиятелни испански, италиански и германски всекидневници пък направиха извода, че ако бившият началник на личната гвардия на сваления президент Базум – генерал Абдурахман Миани, успее да хване здраво юздите на властта в Нигер, то Западът ще загуби последния си бастион в Централна Африка. И парадоксът е, че това ще стане за сметка на Русия, която е смятана от мнозинството изпаднали в крайна бедност жители на Нигер за освободител, за спасител, а не за неоколонизатор, за каквито са нарочени Франция, САЩ, Италия и други страни. Пресен пример за отхвърлянето им като неоколонизатори са съседните Мали и Буркина Фасо, където преди броени месеци бяха извършени военни преврати не без помощта на частната руска армия „Вагнер“.

Всичко това накара авторитетният римски всекидневник „Република“ да подчертае дебело, че „колоната на Запада в Сахел вече се тресе сериозно“.

Но защо Нигер изведнъж се оказа толкова важна държава? На първо място в момента страната е седмият производител на уран в света, като Европа е основният пазар за него. Например една трета от ядрената енергия, произведена във Франция, зависи от мините в Нигер. През май френската мултинационална компания „Orano“ сключи ново споразумение за експлоатацията на мините в северната част на страната, като договорът позволява добив до 2040 г. Но какво ще се случи сега, след като правителството на Базум беше свалено и враждебността срещу французите нараства – никой не може да каже.

Нигер се очертава и като врата към Европа за мигрантите от Субсахарска Африка. Те прииждат на талази от Мали, Буркина Фасо, Нигерия и т.н., като се събират в пустинята на Нигер, за да стигнат до Средиземно море и след това до Стария континент. Години наред правителствата в Ниамей действаха като „жандарм“ за Европа и използвайки репресивен закон срещу трафикантите, успяваха да контролират донякъде мигрантския поток. Дали това ще продължава и в бъдеще – не може да се каже.

Уранът и мигрантите обясняват също така важните военни бази в Нигер с масово присъствие на европейски и американски войници. Там се намира втората по големина военна база на САЩ в Африка. Дори Италия, която участва в международна мисия за обучение на местни полицейски сили, държи в страната около 300 войници. Приблизително 1500 френски войници, които пък бяха разквартировани из района на Сахел, неотдавна също бяха събрани в Нигер уж за операция за борба с джихадистите. Но според някои наблюдатели целта им е преди всичко да спрат попълзновенията в страната на „музикантите“ на „готвача на Путин“ – Пригожин.

Румен Михайлов https://trud.bg/

Република Нигер е държава в Западна Африка. На север граничи с Алжир и Либия, на запад – с Буркина Фасо и Мали, на изток – с Чад, а на юг– с Нигерия и Бенин. Страната няма излаз на море и се намира в една от най-сухите части на пустинята Сахара.
На 3 август 1960 г. е обявена независимост.
Столица: Ниамей
Население: 25,25 милиона (2021 г.) Световна банка
Официален език: Френски