Заключителният ден от третото обучение за млади журналисти, което Българската телеграфна агенция (БТА) организира в партньорство с Европейския парламент, се състоя днес, на 30 октомври.
Участниците в обучението преминаха през четири модула, всеки от които бе на различна тема. Денят започна с лекция за европейските институции и ролята на медиите, водена от Николай Желязков, кореспондент на Българската телеграфна агенция в Брюксел, Белгия.
Кореспондентът на БТА започна лекцията си с практически съвети към журналистите, подчертавайки важността на приоритизирането на събитията според тяхната важност и времеви интервал. „Всички знаете, че ако работите набързо, това вреди на качеството“, отбеляза Желязков.
Той разказа за предизвикателствата и личните истории, свързани с работата на кореспондента, като обясни, че съществен аспект на неговата работа е „да преведе езика на „Брюксел“ на български, разбираем език“. Важността на професията за него се крие в способността да се предават новините точно, безпристрастно и изчерпателно. Желязков отбеляза също, че предизвикателствата за традиционните медии продължават, тъй като губят аудитория в съвременната информационна среда.
Следващата лекция бе водена от доц. Георги Лозанов от БТА, който коментира ролята на медиите в либералната демокрация. Той подчерта, че журналистиката формира общественото мнение и чрез него хората управляват тези, които ги управляват. „Питаме се доколко журналистът има право на собствено мнение и дали всяка гледна точка може да бъде част от плурализма“, отбеляза Лозанов. Той обърна внимание на значението на свободата на словото, като подчерта, че в либералната демокрация всяко мнение може да бъде публично изразено, стига да не е противозаконно, като например оправдаване на насилие или престъпен режим.
Лозанов изтъкна, че колективните емоции, като омразата, също играят роля в създаването на обществено мнение, често основано на емоции, а не на факти. „Когато човек е разочарован, той търси виновник за своите проблеми и така лесно се създават колективни настроения и конспиративни теории“, обясни той, подчертавайки, че конспиративните теории често се основават на усещането, че обществото е излъгано.
През втората част на деня журналистите участваха в лекция на д-р Първан Симеонов от „Галъп Интернешънъл“. Лекцията му обхвана изследователски данни от изборите за Европейски парламент, значимостта на демократичните процеси и участието в тях.
„Преди четири месеца в България се проведоха избори за Европейски парламент, а наскоро и парламентарни избори в България. Нека да видим какви са резултатите от гледна точка на избирателната активност“, каза Симеонов, като анализира структурата на вота и различните електорални профили. Той подчерта, че е важно да се следи развитието на избирателната активност, тъй като този фактор влияе на демократичните процеси.
„Дефектите на демокрацията трябва да лекуваме с повече демокрация“, заяви д-р Симеонов, като подчерта, че демокрацията не се решава чрез ограничаване.
Заключителният модул от обучителния ден бе среща с Евита Смилкова, репортер в отдел „Международна политика“ на „24 часа“. Тя разказа за практиките на медията при отразяване на европейски теми и за подхода към младата аудитория. „Най-важното е да се интересувате от темата, за да я направите интересна и за вашата публика“, съветва Смилкова.
Смилкова представи на младите журналисти и методи за разпространение на информация, включително заснемане на видеоматериали, запис на подкасти и интервюта с европейски депутати и комисари, както и изготвяне на европейски приложения.
В рамките на програмата участниците се запознаха с функционирането на институциите на Европейския съюз, ценностите на ЕС, европейските избори и дезинформационните кампании около тях, както и ролята на медиите.
Лектори бяха водещи експерти по европейски въпроси, опитни действащи журналисти и евродепутати, сред които Андрей Новаков, проф. Ингрид Шикова, доц. Иван Начев, Мария Юрукова, Ива Тончева, Цветелина Пенкова, доц. д-р Ралица Ковачева, Биляна Църноречка и Калина Върбанова от Бюрото на ЕП в България, Николай Желязков, доц. Георги Лозанов, д-р Първан Симеонов, Мая Божинова и Евита Смилкова.
Всеки от 14-те одобрени за участие млади журналисти получи сертификат от Бюрото на Европейския парламент в София, а част от тях ще имат възможност да посетят Европейския парламент в Брюксел през февруари.
Обучения по програмата на ЕП се организират в над 20 държави от ЕС, като това бе третото обучение по програмата в България.