За 7 г. били подслушвани 11 прокурори, 3-ма следователи и един съдия (Обзор)

0
3


ВСС откри процедурата за шеф на ВАС с въпрос към политиците защо никой не ги наричал неморални, когато махали Иван Гешев

За последните 7 години следени и подслушвани са били 15 магистрати – 11 прокурори, трима следователи и един съдия. Това съобщиха от прокуратурата.

По нареждане на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов още през март била направена проверка за периода 2017 – 2023 г. на всички разрешени от съда специални разузнавателни средства, поискани от държавното обвинение. Прокуратурата

не била искала проникване в съдебни кабинети, съдебни зали

и стаи за съвещание на съдебни състави. Всяко от СРС-тата било за криминални случаи – подкуп, притежание на дрога, престъпление по служба, облагодетелстване, неизпълнение на служебните задължения.

Повод за разпространената сега справка били многото въпроси към прокуратурата след изслушването на съдия Владислава Цариградска. Във вторник пред Съдийската колегия на ВСС тя обяви, че имала подозрения, че спрямо нея са прилагани бръмбари, а също така, че поне 150 магистрати са били подслушвани за последните пет години. Съдийката не уточни откъде разполага с подобни данни.

В четвъртък кадровиците от ВСС откриха и процедурата за избор на председател на ВАС. Мандатът на Георги Чолаков изтича на 22 ноември. Издигането на кандидати започна, след като приключат номинациите за главен прокурор.

В началото на заседанието беше прочетена декларация от името на ВСС. Тя беше по повод твърденията на политици и неправителствени организации от последните седмици, че този състав на съвета няма моралното право да избира главен прокурор и шеф на ВАС, защото му е изтекъл мандата и не се ползва с добро име. В позицията си кадровиците попитаха защо, когато през миналата година са отстранявали тогавашния главен прокурор Иван Гешев, никой не е казал, че са неморални. В декларацията те обясняват и че ако не открият двете процедури, ще нарушат конституцията.

Шефът на ВАС Георги Чолаков отправи предизвикателство към парламента

– изборът на негов приемник да се проведе не на 20 март, както е в хронограмата, а на 26 юни догодина. Така щяло да има време, който иска да сезира Конституционния съд, да се изчака решението на Съда на ЕС за мандата на Инспектората към ВСС, щяло да има и време Законът за съдебната власт да се приведе в съответствие с новите конституционни текстове, както и евентуално да се избере нов състав на ВСС. Предложението му обаче не беше прието с 11 на 7 гласа.

Докато вървеше заседанието, от адвокатските колегии съобщиха, че замислят следващия петък протест пред съдебните палати в страната срещу избора на главен прокурор.





Източник 24часа