ЖП карго коридорите Китай-Европа се превърнаха във важен фактор, допринасящ за отварянето към външния свят

0
11


Международният сухопътен транспортен терминал в Ганджоу, разположен в провинция Дзянси, демонстрира своето стратегическо значение с редици от контейнери, подредени спретнато в очакване на предстоящите товарни влакове. В същото време, китайско-европейските товарни влакове, тръгнали от ключови градове като Чънду, Чунцин и Ухан, постепенно преодоляват дългото разстояние до Европа, осигурявайки важна връзка между континентите. Тези транспортни маршрути не само подобряват логистичната инфраструктура, но и играят съществена роля в укрепването на търговските отношения между Китай и Европа.

ЖП карго коридорите Китай-Европа са „златен канал“ за международната логистика, свързващ Европа и Азия, и рязко увеличават своето влияние върху други сектори на икономиката. Благодарение на тях китайски градове, които не са в икономически по-силно развитите части на страната (главно в източната част, благодарение на достъпа им до море), постепенно се приближават към света и са в челните редици на процеса на отварянето.

Мебелната индустрия в Ганджоу започва своето по-сериозно развитие през 1990-те години. След десетилетия постепенно се формира цялостна производствена верига и все повече мебелни компании се насочват към производство за чуждестранните пазари. „Мебелите се отличават с големи размери и тежко тегло. В миналото нашите мебелни продукти са били изнасяни в чужбина само по море или по въздух“. Ляо Кай, заместник главен изпълнителен директор на трансграничната логистична компания Ganzhou International Landport, припомни, че морският транспорт отнема много време и е силно повлиян от метеорологичните условия и колебанията на пазара, докато въздушният транспорт е скъп и не всички компании могат да си го позволят.

Установената работа на товарните влакове между Китай и Европа позволи да се реши този сложен проблем. „Нашите продукти могат да бъдат изпратени директно до Европа и други страни по тези карго жп линии. Това не само значително намалява времето за транспортиране, но и значително намалява логистичните разходи, което отваря повече възможности за разширяване на пазара“, каза Ляо Сян, управител на Ganzhou Sanyou Furniture. Само от януари до октомври тази година компанията е изнесла общо над 20 стандартни контейнера на стойност над 5 милиона юана.

Благодарение на удобните и ефективни железопътни връзки местните компании продължават да разширяват присъствието си на задграничните пазари. Според Ляо Кай, стартирането на влаковите линии между Китай и Европа е допринесло за трансформацията и модернизацията на мебелната индустрия в Ганджоу. „Каналът за продажби беше отворен, обемът на продажбите се увеличи, производствената верига стана по-развита и компанията започна да обръща повече внимание на дизайна и качеството на продуктите, което позволява по-добро адаптиране към нуждите на международния пазар“.

Железопътната връзка между Китай и Европа значително увеличи възможностите за развитие на търговията в международния сухопътен транспортен терминал в Ганджоу. В резултат на това, мебелният клъстер в района Нанкан на града преживя динамичен растеж, като годишното производство на индустрията скочи от приблизително 10 милиарда юана преди изграждането на терминала до впечатляващите 270 милиарда юана през 2023 година. Тази трансформация подчертава не само икономическия напредък на региона, но и стратегическото значение на инфраструктурните инвестиции за подпомагане на индустриалното развитие.

Други вътрешни райони на страната също се възползват от това. Уланчаб във Вътрешна Монголия е най-големият център за дистрибуция на влакове към Централна Европа. Градът постигна бърз растеж в търговията с внос и износ и свързаните с него индустрии. Чунцин, разположен във вътрешността на страната, постепенно се превърна във важен транзитен пункт за китайския износ за Европа, а продукцията в експортно ориентираните индустрии нараства средно с 30% годишно. Наличието на този удобен канал не само позволява продукти, произведени на вътрешния пазар, да се продават по целия свят по-бързо и на по-добри цени, но също така и позволява на висококачествени потребителски стоки от страни и региони по маршрута да достигнат директно до китайския пазар.

Безмитният магазин за вносни стоки на гара Ханкоу в провинция Хубей предлага разнообразие от продукти от цял свят. „Тук се предлагат стоки, които влизат в Китай по карго железопътните линии, преминаващи през нашия град,“ коментира Ли Уънйен, отговорен за проекта на магазина. Той подчерта, че асортиментът обхваща над дузина категории, включително храни, напитки и домакински химикали. Повечето от стоките произхождат от държави, свързани с железопътния маршрут между Китай и Европа, като Германия, Италия и Турция. Ли добави, че някои от високоскоростните железопътни вагони са предназначени за продажба на вносни стоки, които генерират средни приходи от около 100 000 юана на ден. Тази инициатива не само обогатява потребителския избор, но и укрепва търговските връзки между Китай и международните пазари, пише Радио Китай.

Някои анализатори коментират, че двустранното отваряне на високо ниво и тясното свързване, осигурени от товарните жп линии между Китай и Европа, ще доведат до много нови благоприятни ефекти. Сътрудничеството на Китай в производствените вериги и веригите за доставки със страните и регионите, разположени по маршрута, ще се задълбочи, което допълнително ще подобри ефективността и качеството на международното сътрудничество.





Източник 24часа