Животно с 1306 крака беше открито в Австралия. Стоножката принадлежи към нов вид, наречен Eumillipes persephone. Изненадващото откритие е съобщено в списание Scientific Reports .

Отбелязва се, че стоножката е рекордьор сред животните по отношение на броя на краката. Чудо на природата беше открито в сондаж в провинция Ийстърн Голдфийлдс. Някога е създаден с цел търсене на минерали на дълбочина 60 метра.

Учените внимателно изследвали четирима представители на новия вид и установили, че те имат дълги нишковидни тела, чиято ширина е 0,95 мм, а дължината им е 9,6 см. Те се състоят от 330 сегмента. Намерените стоножки са без очи, имат къси крака и конусовидни глави с антени и клюн.

Анализът предполага, че Eumillipes persephone е далечен роднина на предишния рекордьор по брой крака – калифорнийската стоножка Illacme plenipes. Учените вярват, че големият брой сегменти и крака, които са развили и двата вида, им позволява да генерират тласкащите сили, необходими за придвижване през тесни дупки в почвата – тяхното местообитание.

По-рано китайски учени откриха неизвестен досега вид пещерни стоножки .Това са единствените същества от този вид, които са се научили да живеят под земята. Откритието е направено в провинция Гуейджоу в Южен Китай. Новият вид е наречен Australobius tracheoperspicuus. Стоножката е с много малки размери – под 20 мм. Като всички пещерни обитатели, тя няма очи. Но съществата използват няколко антени, всяка от които се състои от 26 сегмента, съобщи MIR24.

Междувременно учени от Австрия, България и Финландия описаха неизвестен досега вид отровна стоножка . Наричаха я „Кралят на пещерата“. Това създание живее в румънската пещера Мовиле, най-затворената екосистема в света. Открита е през 1986 г. от работници, които търсели подходящо място за изграждане на нова електроцентрала. Оттогава мястото е защитено от влиянието на външния свят. Много пещерни обитатели се раждат без очи, защото са безполезни в тъмното. Почти всички са полупрозрачни, защото са загубили пигмента на кожата си. Повечето имат изключително дълги придатъци, които им помагат да усетят пътя си.