Елка Божова бе избирана за председател на Комисията за защита от дискриминация

0
14



Елка  Божова, номинирана от парламентарната група (ПГ) ГЕРБ-СДС, бе избрана за председател на Комисията за защита от дискриминация (КЗД). Това стана със 117 гласа „за“, 57 – „против“, 23 от депутати се въздържаха.

За заместник-председател бе одобрена кандидатурата на Елена Чернева-Маркова. Тя беше предложена от ГЕРБ-СДС и получи 119 гласа в подкрепа, 45 – „против“, 36 – „въздържал се“.

За членове на антидискриминационния орган бяха избрани Баки Хюсеинов, номиниран от „БСП-Обединена левица“ (116 гласа „за“, 55 – „против“, 27 – „въздържал се“); Златина Касърова-Дукова, кандидат на ГЕРБ-СДС (120 „за“, 49 – „против“, 34 – „въздържал се“) и Теодора Каменова, предложена от „Има такъв народ“ (118 гласа „за“, 46 – „против“ и 34 – „въздържал се“).

Мнозинството не одобри Ева Жечева за член на Комисията за защита от дискриминация. Тя бе номинирана от ПГ „Продължаваме промяната-Демократична България“ и беше подкрепена от 31 народни представители, 113 гласуваха „против“, а 46 се въздържаха.

Предложената от ПГ „Демокрация, права и свободи“-ДПС за член на комисията Нериман Палева също не събра достатъчно гласове за член на Комисията за защита от дискриминация (15 „за“, 113 – „против“,  71 – „въздържал се“). 

Според Закона за защита от дискриминация мандатът на КЗД е пет години. Народното събрание излъчва петима от общо деветимата членове на комисията, в т.ч. председателят и заместник-председателят, а президентът назначава останалите четирима.

При дискусията от ПГ „Възраждане“ поискаха процедурата по избор на членове на комисията от квотата на Народното събрание да бъде спряна, защото нямало баланс в предложенията между мъже и жени. Председателят на парламента Наталия Киселова не подложи проекта на гласуване, тъй като, по думите й, не е коректно представен. Според депутатите на Костадин Костадинов комисията трябва да бъде закрита, защото добавената стойност от работата й е отрицателна.

КЗД работи в полза на обществото, но тя разполага с потенциал да даде в пъти повече, за да се увеличи позитивното въздействие върху обществото и да се допринесе за укрепване на държавността, посочи Елка Божова при изслушването й от парламентарната Комисия по правата на човека и вероизповеданията. Визията на КЗД трябва да бъде насочена към осигуряване на всяко лице на правото на равенство пред закона, равенство в третирането и във възможностите за участие в обществения живот, каза тя. И открои безпристрастността в преценката при разглеждането на производствата за защита от дискриминация. През 2024 г. КЗД има образувани 180 производства, посочи Божова.



Източник БТА