Алексей Леонов,Томас Стафорд

Преди 50 години в космоса се случи нещо, което изглеждаше невъзможно на Земята. Съветският космически кораб „Союз“ се скачи за първи път с американския космически кораб „Аполо“. Мисията изглеждаше на ръба на фантазията. Въпреки това представители на СССР и САЩ успяха да постигнат споразумение и да си протегнат ръка по време на Студената война. Наблюдателят на „МИР 24“ Елена Ширяева разказва за ръкостискането в космоса.

Тези кадри са вече на половин век. 1975 г. Алексей Леонов и Томас Стафорд разговарят с журналисти за предстоящия полет. Екипажът на „Союз“: командир Алексей Леонов и бординженер Валерий Кубасов. Корабът им излита от Байконур в 15:20. Седем часа по-късно, в 22:50, американският „Аполо“ излита от Кейп Канаверал. На борда са Томас Стафорд, Ванс Бранд и Доналд Слейтън. На 17 юли в 19:12 ч. „Союз“ и „Аполо“ се скачват. И три часа след отварянето на люковете, командирите си стискат ръцете.

Алексей Леонов,Томас Стафорд

За да стане възможно ръкостискането в космоса, на Земята трябваше да се решат много неща. Те се бяха подготвяли три години.

През 1975 г., когато корабите са били докирани, Виктор Павлов е бил млад инженер, който е помагал. Той е мислил как да създаде подходяща атмосфера в космоса, буквално. В края на краищата, съветските и американските космонавти са дишали различен въздух.

„Американците имат чисто кислородна атмосфера в Аполо, а в Союз е нормална атмосфера, като тук. Човек просто не може да се движи оттам“, каза Виктор Павлов, главен експерт по електромеханични системи в научно-техническия център на РКК „Енергия“.

NASA JSC Electronic Imagery

Следователно налягането в „Союз“ било намалено, а „Аполо“ бил оборудван със специално преходно отделение. Но основното било да се съчетае несъвместимото: два космически кораба, като две различни планети.

„Имаме различни системи за обучение на космонавти. Различни програми, различни претоварвания, различни ракети-носители“, отбеляза Павел Гайдук, заместник-началник на научно-изложбения отдел на Музея на космонавтиката.

Трудно е да се разбере как огромни кораби се акостират в условия на нулева гравитация. В Музея на космонавтиката на посетителите се дава просто обяснение.

Според плана ръкостискането е трябвало да се състои над Москва. В действителност обаче всичко се оказа още по-символично.

Алексей Леонов
Двукратен герой на СССР, командир на космическия кораб „Союз-19“
„Случи се над Елба. Не знам къде ускорих процеса. През 1945 г. нашите бащи се срещнаха на Елба, а през 1975 г. – синовете им.“

На борда те си размениха сувенири и знамена. След това имаше празнична вечеря. Имаше и един забавен инцидент. Алексей Леонов се пошегува с американските си колеги, като залепи етикети на водка върху тубички със супа.

Алексей Леонов
Двукратен герой на СССР, командир на космическия кораб „Союз-19“
„Съвсем сериозно, „чин-чин“, а после или усмивка, или разочарование: оказа се борш.“

Журналистите нарекоха програмата „Союз-Аполо“ „ледоразбивачът на Студената война“. В крайна сметка космосът се оказа единствената област, в която двете сили започнаха да си сътрудничат.

Томас Стафорд
Командир на Аполо
„Ръкостискането беше символ на срещата. Основното беше, че беше работа, а ние работихме заедно през всичките тези години, разбирахме се.“

Командирите на „Союз“ и „Аполо“ поддържат приятелство за цял живот.

Елена Шиарева
политически наблюдател
„В Музея на космонавтиката има експонат, който не само можете да докоснете с ръце, но дори и да седнете на него. Стафорд подари тази пейка на Алексей Леонов за 40-годишнината от мисията „Союз-Аполо“ през 2015 г., когато космонавтите се срещнаха тук, в Москва. Пейката беше изработена по поръчка, с номер и с подпис на Стафорд.“

Между другото, американците бяха приятно изненадани от условията на живот на „Союз“. Най-малкото защото там имаше тоалетна. В „Аполо“ вместо това се използваха памперси. Галина Балашова проектира интериора на космическите кораби. Вътре в корабите трябва да е като у дома: уютно. И за да могат космонавтите да се ориентират в нулева гравитация, тя маркира долната част със зелено, а горната с жълто.

Галина Балашова
космически архитект
„Когато американците пристигнаха там, те бяха много щастливи. Казаха: „О, колко е хубаво тук, в тази къща. Може да е малка, но е много човешка.“

Силуетът на двата кораба беше върху всички сувенири. Ето го съветско-американският парфюм „Епас“. Експериментален полет „Аполо – Союз“. 200 хиляди бутилки бяха разпродадени мигновено.

Елина Арсениева
собственик на Музея на парфюмите в Санкт Петербург
„Това е групата „екстра“. Това означава, че е направена по най-високи стандарти. Най-добрите парфюмери и компоненти.“

Екипажите на „Союз“ и „Аполо“ бяха заедно два дни. Те се редуваха да се посещават. Проведоха редица експерименти. На 19 юли корабите се откачиха.