Доналд Тръмп вече е променил глобалната роля на Америка.
САЩ не пожелаха да осъдят агресията на Кремъл на третата годишнина от бруталното нападение над Украйна, но избраха нови приятели за гласуване в ООН, включително дългогодишните врагове Русия и Северна Корея.
Драмата в централата на ООН показа по-добре новия трансатлантически разрив, отколкото сцените в Белия дом, когато Тръмп и френският му колега Еманюел Макрон си стиснаха ръцете и си размениха взаимно ласкателства.
В понеделник Съветът за сигурност на ООН одобри предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор. САЩ, Русия и Китай гласуваха „за“ резолюцията, а всичките пет европейски страни в съвета – Великобритания, Франция, Словения, Дания и Гърция, се въздържаха. На теория, Великобритания и Франция имат правото да наложат вето на резолюциите на Съвета за сигурност, но те не са се ползвали от това си право от 1989 година.
Това не е единственото стряскащо противопоставяне в деня на дипломатическа драма от Киев до Москва, от Лондон до Вашингтон и Ню Йорк, в който световните сили се борят за позиции в глобалната велика игра, внезапно разтърсена от Тръмп.
Да кажем едно нещо за американския президент – желанието му за среща на високо равнище на четири очи с неговия приятел, руския президент Владимир Путин, отприщи поток от кризисна дипломация, целяща да сложи край на войната в Украйна, която беше „замразена“ от години.
Но умопомрачителният му завой към Путин и встрани от Украйна разклати стари съюзи и постави началото на надпревара между съюзниците и противниците на Америка за оформяне на мирното споразумение, което той планира да сключи с руския лидер.
Европа засилва натиска върху Русия, докато САЩ прилагат същото спрямо Украйна
По повод годишнината от нахлуването на Русия в Украйна световните лидери се качиха на локомотива във военния Киев, за да подкрепят президента Володимир Зеленски, когото Тръмп току-що беше порицал. Сред тях беше и канадският премиер Джъстин Трюдо, който можеше да изрази съчувствие към домакина си, след като в понеделник Тръмп отново го обиди като го нарече „губернатор“ на предполагаемата 51-ва държава“.
В Лондон британският министър-председател Киър Стармър, който ще последва опита на Макрон да преориентира Тръмп със свое собствено пътуване до Белия дом в четвъртък, заяви, че Г-7 трябва да поеме по-голям риск, за да нанесе вреда на Русия, като обяви нов набор от санкции. Но Тръмп иска Русия да се върне в клуба на богатите държави.
В Москва Путин порица европейските лидери, за които намекна, че са твърде близки до Украйна, за да помагат за постигането на мир, като в същото време раздаваше хвалби, каквито Тръмп си позволи, когато каза, че президентът е свободен от такива окови.
Дипломатическият театър се крие зад една обща тема. Лидерите знаят, че Тръмп отчаяно се нуждае от сделка, която да укрепи репутацията му. Притесняват, че в стремежа си към политическо обожание у дома и недостижима Нобелова награда за мир, президентът на САЩ не се интересува от детайлите.
„Това е, което правя – сключвам сделки. Целият ми живот е свързан със сделки. Това е всичко, което знам – сделки. И знам кога някой иска да я сключи и кога не“, каза Тръмп на пресконференцията си с Макрон в понеделник.
Подчинените на Тръмп непрестанно го възхваляват за почти свръхчовешкото му умение на масата за преговори.
„Той е главният специалист по сключване на сделки. Той е главнокомандващ. И само благодарение на неговата сила ние сме изобщо в това положение“, заяви съветникът по националната сигурност Майк Уолц в неделя по Fox Business.
Най-доброто, което може да се каже за нестандартния подход на президента, е, че той предложи възможност за прекратяване на войната. А тя съсипва живота на млади украински и руски войници и убива хиляди цивилни.
И ако успее да сключи споразумение с Украйна за добив на редкоземни метали и минерали, голямо ако, като се има предвид, че Киев отказваше предишните му искания за разграбване, той ще създаде бъдеща икономическа спасителна линия за страната, докато тя се възстановява. И ще даде основание на своята администрация и на останалите да продължат да се обвързват.
И никой не може да каже, че Тръмп не действа според обещанията си Америка да е на първо място. Именно те убедиха много избиратели да му гласуват доверие втори мандат.
Новият бруталистичен подход на администрацията му към Европа има резултати. Франция и Великобритания предлагат да изпратят сили за „успокояване“ в Украйна след сключването на мирно споразумение, а държавите от НАТО изглежда най-после ще започнат да увеличават значително разходите за отбрана.
Но и Украйна, и Газа, която Тръмп иска да превърне в „Ривиерата на Близкия изток“, след като изпрати палестинците някъде другаде, не са сделка с недвижими имоти.
Умиротворяването включва човешки животи, исторически вражди и сложни изчисления, включително екзистенциалния въпрос дали Украйна ще оцелее и какво би означавала една победа на Путин за бъдещата европейска сигурност. Няма сравнение с браншовите сделки и придобивания, които Тръмп размахва за казина, голф клубове и небостъргачи по време на своята шеметна кариера на строителен предприемач.
А европейските опасения само се засилиха по време на съвместната пресконференция с Макрон в понеделник, когато Тръмп показа очевидно слабия си интерес и разбиране за това как едно мирно споразумение без гаранции за сигурност може да възмезди заграбените от Путин територии и да положи основите на бъдещи войни. Вместо това президентът непрестанно се оплакваше, че инвазията нямало да се случи, ако той бил на поста си.
Макрон включва чара си
Еманюел Макрон използва богатия си репертоар от комплименти, тактилен език на тялото и ръкостискания, които сякаш не свършват до „Скъпи Доналд“. И дори се измъкна, като го коригира в Овалния кабинет заради неверните му твърдения, че Вашингтон е увеличил почти двойно подкрепата на Европа за Украйна.
След посещението си в Белия дом Макрон потърси и друго място, за да стигне до Тръмп – Fox News. Френският президент заяви пред Брет Бейер:
„Мисля, че идването на власт на президента Тръмп променя правилата на играта. И смятам, че той има способността на САЩ да възпира отново да се ангажират с Русия… Опасенията ми са, че трябва да действаме бързо. Но първо се нуждаем от нещо, от примирие, което може да бъде оценено и проверено, и от пълноценни преговори.“
Преди това, обръщайки се към Тръмп в Белия дом, Макрон заяви:
„Не съм съгласен с това, което се случи. Ние искаме мир, той иска мир. Искаме бърз мир, но не искаме споразумение, което е слабо“. Французите и британците искат гаранции за сигурността на Украйна, които според тях могат да бъдат подсилени само от американски предпазен механизъм, ако искаме да попречим на Русия да поднови войната.
„Фактът, че има европейци, които са готови да се ангажират с осигуряването на тези гаранции за сигурност, а сега има и ясно американско послание, че САЩ, като съюзник, са готови да осигурят тази солидарност за този подход – това е повратна точка“, каза Макрон.
„И това е една от най-големите области на напредък, които постигнахме по време на това посещение“, добави още той.
Но докъде стига солидарността не е ясно, тъй като Тръмп отказа публично да предложи помощта на САЩ. Може би той не иска да разгневи Путин преди евентуалната им среща на върха. Или може би се притеснява от възможен сблъсък между американските и руските сили, ако американските войски са част от тези гаранции за сигурност.
Въпреки твърденията на Макрон за напредък, Тръмп все още гледа на войната през различна перспектива, както показаха събитията в ООН.
Делегацията на САЩ гласува заедно с някои от най-заклетите си противници, включително режимите в Москва и Пхенян, срещу резолюция на Общото събрание, осъждаща руската агресия в Украйна и призоваваща за връщане на териториите на Киев.
По-късно Русия и САЩ отново гласуваха заедно по изготвена от Вашингтон резолюция на Съвета за сигурност, в която не се изтъкваше агресията на Москва, а се призоваваше за бързо прекратяване на войната и постигане на траен мир.
Резолюцията на САЩ е приета с 10:0 гласа в Съвета за сигурност. Няколко основни съюзници на САЩ, включително петте постоянни членки Франция и Великобритания, се въздържаха. Двете страни предложиха изменения на резолюцията на Вашингтон, с които се цели да се включат позовавания на Устава на Организацията на обединените нации и териториалната цялост на Украйна, заяви европейски дипломат. Русия обаче наложи вето и на двете.
„Русия продължава да потъпква международното право и Устава на ООН, като продължава агресията си срещу Украйна“, заяви дипломатът.
Това отчуждение между Вашингтон и съюзниците, които той защитава от Втората световна война насам, беше разкрито в Овалния кабинет, когато Тръмп беше попитан дали Путин, който убива и вкарва в затвора своите опоненти, е „диктатор“.
„Не използвам тези думи с лека ръка“, каза Тръмп дни след като приложи титлата към демократично избрания Зеленски.
Това предизвика крива гальовна усмивка и поглед встрани от Макрон. Но то също така обобщаваше огромната му задача.
Доналд Тръмп и президентът на Франция Еманюел Макрон проведоха среща в понеделник, посветена на темата за Украйна. На нея се държаха приятелски един с друг, като искаха да покажат с това, че от години имат добри отношения помежду си.
Макрон обаче ясно изрази несъгласието си с Тръмп по някои ключови въпроси на третата годишнина от нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 г. Тръмп от своя страна отказа да нарече руския президент Владимир Путин диктатор, след като миналата седмица използва тази квалификация по адрес на украинския президент Володимир Зеленски. Макрон каза, че е ясно, че Русия „е агресорът“ в конфликта.
Макрон, който стана първият европейски лидер, посетил Тръмп след завръщането му в Белия дом, нарече разговора си с американския президент „повратна точка“ в търсенето на по-единен подход.
В отговор на въпрос дали на Украйна ще ѝ се наложи да отстъпи част от територията си на Русия, Тръмп каза: „ами, ще видим“.
След нея Макрон обяви, че спиране на огъня в Украйна е възможно до няколко седмици. „Схемата е следната: преговори между САЩ и Русия и между САЩ и Украйна“, обясни той.
По-късно тази седмица предстои американският президент да се срещне с британския премиер Киър Стармър.