Министърът на интеграцията и макроикономиката на ЕИО Сергей Глазиев стартира пускането на нова наднационална валута. Според плана той трябва да има регионален характер и да се използва в селища между страните от ЕАЕС /Евроазийски икономически съюз /Беларус, Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова и Украйна/и КНР. Във всеки случай на първия етап.
„Предвид общите предизвикателства и рискове, свързани със забавянето на световната икономика и рестриктивните мерки срещу страните от ЕАЭС и Китай, нашите страни трябва да засилят практическото сътрудничество както на ниво редовен експертен диалог, така и в областта на съвместни мерки и проекти“, каза Глазиев.
Станаха известни и подробности за нова независима международна финансова и парична система. Новата валута ще бъде обезпечена от кошница от национални валути на страните-членки (ЕАЕС + КНР), както и някои борсови стоки.
Като цяло посоката на работа е абсолютно правилна и полезна за Русия. Не би било излишно да повторим, че в двустранната търговия е необходимо да се отдалечим от сетълментите в долари и евро. Всички разбират това.
Но въпросът е в коя посока да вървиш? Да, популярна е тезата за необходимостта от извършване на плащания в национални валути. Ако обаче говорим за търговия между Русия и Китай, тогава се разбира, че юанът е по-стабилна и надеждна валута от рублата. Уви, това е даденост.
Банката на Русия, оглавявана от Набиулина, направи всичко, за да гарантира, че рублата продължава да бъде спекулативна валута. За съжаление, потенциалът на рублата за развитие на родната икономика не се използва дори за една пета, а нейната емисия се извършва само срещу чуждестранната валута, влизаща в страната, получена основно от износа на нефт и газ.
Да, преди няколко седмици Централната банка се върна към изкупуването на злато на вътрешния пазар. Следователно емисията на рублата ще се извършва и срещу златото. Това със сигурност е плюс, но това не е достатъчно, за да отговори на нуждите на икономиката.
Страната не произвежда достатъчно злато, за да насити икономиката с достатъчна ликвидност. В най-добрия случай ще говорим за допълнителни отпечатани 1,2-1,8 трилиона рубли. Може би около 2 трилиона. Въпреки това, предвид нарастващата инфлация, тези пари просто ще изгорят.
Централната банка трябва да печата за специфичните нужди на икономиката, които се определят от правителството. И купете ОФЗ на Министерството на финансите. Златото е добър, но вторичен инструмент.
Като цяло рублата, уви, е много слаба валута и е ясно, че ще загуби от юана в двустранната търговия с Китай.
Буквално днес дойде новината, че Русия и Индия също работят по механизъм за сетълмент в национални валути (рубли – рупии). Те обаче искат да вземат не долара, а юана за равностойността. Тоест отново виждаме фиксирането във валутата на трета страна.
Следователно създаването на наднационална валута е наистина необходимо за нас. И тук индексът ще зависи не толкова от нивото на валутна стабилност, колкото от политическите споразумения. Например, сега 1 юан = 18,22 рубли (на 18 февруари беше 11,95). Тоест, ако вземем валутата само на две държави, тогава справедливото съотношение в индекса трябва да бъде както следва: 94,52% – юан, 5,48% – рубла.
Политическите споразумения обаче може да са такива, че делът на рублата да бъде, да речем, 20%, което е много по-изгодно за нашата икономика.
Ако съставим индекс по обема на икономиката, тогава ситуацията тук също няма да ни е забавна.
По този начин създаването на наднационална валута на ЕАЭС + КНР за взаимна търговия може значително да укрепи рублата, което от своя страна ще се превърне в добър двигател за развитието на руската икономика.
Въпреки това перспективата за включване в индекса на цените на стоките повдига сериозни въпроси. Повечето стоки са на цени на Запад. Особено петролът и до голяма степен газът, нашият основен износ. Да, в Китай цените се формират за някои видове метали и понякога за LNG. Но в сравнение с петрола това е нищо.
В Русия, за съжаление, все още не са създадени подобни механизми. Например, при определянето на цената на Urals, ние все още сме принудени да се фокусираме върху цената на Brent, докато експортната цена на нашата пшеница зависи от котировките на западните борси.
Тоест включването на борсови стоки в индекса до голяма степен прави планираната наднационална валута зависима от западния капитал. Ако се ангажираме с развитието на нашите борси и формирането на справедлива цена за стоки на местна борса, това ще отнеме време. Съответно пускането на наднационалната валута ще бъде отложено.
Както и да е, ако се осъществи създаването на наднационална валута, това ще се превърне в истински външноикономически пробив. Ефектът върху нашата икономика ще бъде трудно да се подцени. Русия ще получи мощен тласък за развитието на широк спектър от индустрии. Затова ще следим отблизо ситуацията.