Деца на възраст между 9 и 12 години влязоха в ролята на археолози за един ден, като откриваха части от глинени предмети в рамките на петото издание на инициативата „Лято в музея“, организирана от Регионалния исторически музей – Кърджали.
Началото на образователно-занимателната програма беше дадено днес, като тя ще продължи три седмици и ще обхване три различни групи деца. Освен че търсиха артефакти, участниците се запознаха с работата на реставратора и видяха нагледно процеса на реставрация, като с помощта на музейните специалисти сглобиха откритите фрагменти в цялостни предмети.
В рамките на инициативата „Лято в музея“ децата ще имат възможността да влязат и в ролята на пчелари. Освен че ще опознаят този ценен представител на фауната и неговото значение за живота на планетата Земя, те ще измазват с глина тръвни кошери, като по този начин ще се запознаят с още една българска традиция.
Младежите ще имат възможност да се докоснат и до материали от самите музейни експозиции. Ще могат отблизо да видят и пипнат различни минерали. Целта е, участвайки в образователно-занимателната програма, децата да придобият знания, свързани с историята на родния край.
„Всичко е свързано с нашия регион – Източните Родопи, и е представено по начин, по който децата чрез игра да могат да запомнят и да се обогатят, защото за мен е изключително важно всяко едно дете да изпитва любов към региона и да обикне това, което го заобикаля“, каза инициаторът на „Лято в музея“ и уредник в РИМ – Кърджали Галена Вълова.
/ХК/