Хората, които са тук с нас, знаят какво представляваше фестивалът и в какво се превърна за тези десет години. Успяхме да постигнем много, а вярвам, че най-доброто тепърва предстои. Това заяви Емил Ованесов, основател и фестивален директор на Международен филмов фестивал Бургас (12 – 18 юли) по време на пресконференция по повод началото на неговото десето юбилейно издание. Заедно с част от настоящия екип, в който влизат Антония Цинова, Веселин Геренов, Кирил Пейчев, Илкер Савашкурт и Дони Георгиев, както и с членове на журито и международни гости като филмовия критик Ярмо Валкола от Финландия и Балинт Симплер от Унгария, който представя своя режисьорски дебют в конкурсната програма, Ованесов набеляза част от акцентите в предстоящия форум за артхаус кино.
Най-богатото издание
„Това е най-богатото ни издание по отношение на филмовата селекция, както и по отношение на количеството и качеството на събитията, които ще представяме допълнително към основните ни програми. Имаме конкурсна програма за най-добър международен филм и програма за български късометражни филми, както и международна такава“, коментира Ованесов и допълни, че продължава и традицията да бъдат представяни музикални филми в рамките на фестивала. Началото му, както БТА писа, ще постави прожекция на документалния „Да станеш Мадона“ на Майкъл Огдън, а през следващата седмица публиката ще може да гледа и „Blur: Докрай“ за популярната английска банда.
„Голямо събитие през тази година е ретроспективата на Уонг Кар-Вай, която ще направим с три негови филма. Разделили сме ги символично на три периода от филмографията му. Това е значимо събитие за България, защото филмите са в реставрирани 4К версии. У нас той не е представян, мисля, през последните 8 години. Беше трудно да докараме такова голямо събитие тук. Това е гордост за нас“, допълни фестивалният директор.
Артистичният директор Антония Цинова подчерта като важни акценти от програмата и майсторските класове, които ще се проведат в рамките на изданието. Адам Балаш ще пристигне от Унгария, за да представи повече за процеса на композиране на майсторска музика, а на 17 и 18 юли ателие по звуков дизайн ще води Петер Албрехтсен от Дания. Завръща се и Черноморската селекция на фестивала с филми от региона, като тази година в нея участват два български филма – това са: „Тихи наблюдатели“ на Елица Петкова и „Пакет Вечност“ на Магдалена Илиева. „И тази година даваме сцена на младите бургаски автори в специалната селекция Burgas Corner, а Теодор Ушев за трета поредна година подбира най-доброто от анимационните филми през последната година в програма „Акуанима“ (Aquanima). В Галерия „Георги Баев“ ще има и представяне на книгата на Елица Матеева „Манифестът. „Догма 95“. Рефлексии към най-новото българско кино“, което ще бъде модерирано от Лиза Стоева, която ще представи книгата“, разказа още Цинова.
Съпътстващата програма като празник
Програмният координатор Дони Георгиев коментира, че съпътстващата програма е своеобразен празник на случвалото се през изминалите десет години на фестивала. „Но в същия момент създаваме и нова програма на име Plankton. Тя е доста различна, фокусирана върху по-експериментално или хибридно кино, което размива границите между жанровете, работи с много различни наративни подходи, експериментира с визуалната форма. В нея има късометражни филми, които използват по-смели визуални подходи и опитват да говорят за новото време“, каза още той и отбеляза, че прожекциите на тези филми ще бъдат със субтитри за хора с увреден слух, създадени според новата уредба в Закона за филмовата индустрия. Такива ще са и субтитрите в международната конкурсна програма за късометражно кино.
„Черна точка“ като начало
Унгарският режисьор Балинт Симлер, чийто филм „Черна точка“ ще постави начало на прожекциите от конкурсната програма от пълнометражни филми на 13 юли в Културен дом НХК, разказа за дебютния си проект: „Основните герои са ученик и учител, които са част от училищната система. Предполагам, че в България, както и в Унгария, концепцията за конфликта между тях ще бъде разбрана доста добре. Черната точка е нещо, което ученикът получава, когато е направил нещо погрешно – ако има лоша оценка или лошо поведение. Тези точки се събират, след което следва и някакво наказание. Очаквам, че темата на филма ще резонира и в България, защото концепцията е позната. Има прилики между старата образователна система, която се е използвала и тук към онзи момент. Като цяло, филмът отразява по-широка картина на обществото“, коментира Симлер, който ще присъства лично на прожекцията и ще се включи в дискусия със зрителите след това. Той допълни още, че със свои приятели тъкмо започва фестивал за кино в Будапеща, който има същата абревиатура като на бургаския – BIFF. „Много съм развълнуван да бъда тук, защото вече и от личен опит знам колко много усилия коства това да бъде създаден един филмов фестивал“, подчерта режисьорът.
Филмовият критик и преподавател от Финландия Ярмо Валкола сподели, че първото му впечатление от фестивала е неговата добре разработена програма, както и съчетанието между кино и музика, защото в голяма степен това е голяма част и от неговия живот, започнал в по-ранните му години със свирене и записи с различни банди. Той разказа, че част от тази връзка между звука и киното присъства и в неговата най-нова книга, посветена на т.нар. хипермодерен период в киното. „Мястото е прекрасно. Във Финландия аз самият живея до езеро, виждам го всеки ден и забелязвам как то ме успокоява“, допълни още Валкола.
„Екипът на фестивала е наш партньор и в дългия ни път за утвърждаването на Бургас като едно от най-атрактивните места не само в България, но и в Европа и света – за кино, култура и изкуство“, коментира заместник-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева и допълни, че до 2032 г. той има време да се разгърне в още по-мащабно събитие, което да акумулира, създава и привлича нова публика. По думите ѝ фестивалът покрива тези критерии с качествено културно съдържание, хора, които са тук не защото трябва, а защото искат, и всяка година предлага нещо обогатяващо, което допълва пъстрата картина. „Това, което на мен винаги много ми е харесвало в събитието – а аз съм била от първата година като ценител, журналист, а след това и като част от ръководството на община Бургас – е било, че имам възможност да се срещам с хората, които реално правят кино. Благодаря на Емил и неговия екип, че поддържат това през годините. Няма съмнение, че това е от събитията, които ще присъстват в нашия културен календар през следващите години, и съм сигурна, че ще бъде един от акцентите ни, ако – разбира се – успеем да се преборим и да бъдем Европейска столица на културата през 2032 година“, каза още Саватева.