Резултатите от изследване, което доказва научно естествения произход на етеричното масло от роза Дамасцена, бяха представени на международния форум „Мигът на лавандулата 2025“ във френския град Грас, съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Изследването е инициирано от местната администрация в Града на розите и се извършва по повод подготвяния европейски Регламент за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP) поставящ под въпрос натуралния произход на етеричните масла.
Научните изследвания се провеждат от професор Иван Бачваров в катедра физика и химия на Софийския университет, възложени са от кмета на община Казанлък Галина Стоянова, в подготовка за предстоящите дебати по отложения за промяна Регламент, уточняват от администрацията. Те имат за цел да защитят традиционния поминък на хиляди български семейства, ангажирани в отглеждането на маслодайна роза и производството на розово масло, което е сред най-ценените използвани натурални продукти в парфюмерийната индустрия.
Резултатите бяха представени от проф. Бъчваров във франция в дискусия на тема „Натуралност на парфюмите“. В доклада си той представи доказателства за безопасността на етеричното масло от роза Дамасцена – уникален природен продукт, символ на българската Розова долина и на България.
Презентацията на проф. Бъчваров предизвика огромен интерес и събра искрени благодарности от страна на международната експертна общност, посочват още от общинската администрация в Казанлък.
Анализи и данни представиха френски евродепутати, професори от университета в Ница „Nice Cote d,Amir“, директорите на компаниите „Робертет“ и „Лореал“ вицепрезидентът на Международната парфюмерийна асоциация (IFRA), председателят на Българската национална асоциация за етерични маска, парфюмерия и козметика (БНАЕМПК) Гергана Андреева, производители на лавандула.
Форумът се провежда в световната столица на парфюмерията Грас и е сред ключовите събития в сферата на ароматите и етеричните масла. Организатор и домакин е кметът на френския град и председател на Асоциацията на парфюмерийните градове.
По време на конференцията кметът на община Казанлък Галина Стоянова беше обявена за вицепрезидент на Асоциацията, с което тя получи международно признание за смелостта и постоянството, с което поведе битката за защита на националния символ – розовото масло. Асоциацията на парфюмерийните градове е основана през 2023 година и обединява градове в Европа, които имат историческа, културна или икономическа връзка с производството на парфюми и ароматни суровини. Сред тях са градовете Грас във Франция, Кьолн в Германия, Санта Мария Маджоре, Карпи, Молфета и Болоня в Италия. Членството на Казанлък в Асоциацията ще даде възможност за споделено европейско развитие, сътрудничество и много нови възможности.