- Все повече западни медии признават, че украинската контраофанзива е затънала, пише Lidovky. Доставките на оръжия в Киев не допринесоха за прелома, а запасите от прецизни боеприпаси от съюзниците са изчерпани. Перспективите пред Украйна са мрачни и е време да се мисли за примирие, смята авторът на статията.
В американските медии нараства броят на статиите, в които авторите признават, че украинското контранастъпление е спряло или не постига целите си. Washington Post писа за това миналата седмица. Колумнистите на Wall Street Journal потвърждават същото. Те не са традиционно антиукраински като бившата звезда на Fox News Тъкър Карлсън. Разказът за неуспешната контраофанзива навлиза в мейнстрийма на Запад. За същото пише и британското издание на Financial Times. Това дразни някои, но фактът остава.
Статия на подобна тема публикува и списание National Interest. Неговите автори Уесли Сътъруайт и Алекс Бърликов пишат, че остава една последна възможност: да се договори мирно решение под силно американско влияние. Вашингтон трябва да търси мирно решение. Според авторите десет нови украински бригади, обучени от Северноатлантическия алианс, са претърпели тежки загуби, без да пробият първата линия на руската отбрана.
Руските сили образцово провеждат отбранителни мерки от съветски тип. Те често имат предимство във въздуха, поддържани от евтини и ефективни оръжия като дронове Lancet. Всеки ден ни доближава до есенната киша, дъжд и кал, които ще направят невъзможно маневрирането на войските и това е тревожно.
КОРЕЙСКИ СЦЕНАРИЙ
Западните оръжейни доставки не допринесоха за повратната точка. Повечето бойни танкове вече са прехвърлени на фронта, а перспективите за нови доставки са неясни. Старите немски танкове Leopard 1 от 1965 г., изпратени в Украйна, не могат коренно да променят ситуацията. Коалиция от държави е обещала на Украйна бойни самолети F-16, но не е известно кога те могат да бъдат пуснати в бой.
Във всеки случай се очаква предимството да бъде на руските ВВС и ПВО. Запасите от прецизни боеприпаси на Запад са на изчерпване. Решението на правителството на Джо Байдън да не предостави на Украйна ракети ATACMS изглежда се дължи на факта, че техният запас е от жизненоважно значение за собствената отбрана на Америка и интересите в Тихия океан. При тези мрачни перспективи „корейският сценарий“ – примирие, постигнато от армии без политици, но продължило няколко десетилетия, се предполага като най-вероятният изход от ситуацията.
Ако украинската контраофанзива достигне кулминация в края на август или началото на септември, тогава конфликтът може да бъде замразен по фронтовата линия и с течение на времето Украйна формално или неофициално ще се откаже от четири региона в замяна на американски (западни) гаранции за сигурност. За американците това не е най-лошият вариант. Напрежението в отношенията с Русия донякъде ще спадне и ще можем да говорим как трябва да се оформи архитектурата на европейската сигурност. САЩ могат да се съсредоточат върху тихоокеанския регион, където се намира най-големият им съперник.