Вицепрезидентът Илияна Йотова връчи в Сопот националната литературната награда „Иван Вазов“ на писателя Христо Славов по време на церемонията по повод 175 години от рождението на Иван Вазов.
В словото си по повод празника Йотова подчерта значението на Вазов за формирането на национална идентичност. Тя припомни известния Вазов цитат от одата „Паисий” – „И ний сме дали нещо на светът“, който според нея изразява едновременно гордост, но и отговорност за опазване на българската култура и история. Вицепрезидентът посочи, че няма българин, който да не започва образованието си с Вазовото стихотворение „Аз съм българче“ и отбеляза, че неговото творчество продължава да оказва ключово въздействие върху българите и до днес.
Йотова изтъкна, че Сопот е не само родно място на писателя, но и символично пространство, в което понятията свобода, дълг и чест имат особено значение. Според нея в съвременното общество тези думи често се обезценяват, а делото на Вазов служи, за да напомня на българските жители за нуждата от истински патриотизъм.
По думите на вицепрезидента съвременното общество все по-често подценява националните празници и символи, което прави заветите на Вазов още по-актуални. При всяко ново препрочитане на Вазовото творчество могат да се открият нови послания, които да служат като отправна точка за разбиране на понятия като добро и зло, предателство и героизъм, истински и престорен патриотизъм, смята тя.
„Вазов ни остави завет: Съединете се и работете в братски сговор. Когато искаме заедно да вървим напред, това е най-важното. Заради това, нека тази вечер за секунди сведем глава за почит към Вазов и да му обещаем – помним заветите ти и ще бъдем обединени, защото и ние като теб обичаме България”, каза още Илияна Йотова.
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев се обърна към присъстващите с думи обобщаващи живота и творчеството на Вазов. Той описа живота и делото на Вазов като пресечна точка между две епохи – Възраждането и следосвобожденска България. Стоенчев подчерта, че макар и Вазов да преминава през пет войни, той продължава да пише, воден от обичта си към народа и България. “Вазов разбира, че езикът е връзка между поколенията и по този начин съхранява родовата памет“, каза Стоенчев. Той допълни, че днешните българи носят отговорност да запазят завета на Вазов. „Като кмет на Сопот, съм горд, че всяко дете тук знае „Аз съм българче“, защото това е знак, че паметта за Вазов е жива“, посочи той.
На тържествената церемония присъстваха вицепремиерът Атанас Зафиров, народни представители, кметове, общински съветници, интелектуалци, жители и гости на Сопот.
Вазовите празници започнаха на 2 юли, а кулминацията им бе днес. Програмата започна в църквата „Св. св. Петър и Павел” с тържествена литургия. Десетки ученици и училищни клубове от цялата страна и чужбина бяха отличени в XI Националния ученически конкурс „Вазовата България“. Наградите бяха връчени в къща музей „Иван Вазов“.
Събитията са организирани от Община Сопот, Народно читалище „Иван Вазов – 1871“, къща музей „Иван Вазов“ и са под патронажа на президента на Република България Румен Радев.