- Философията на този проектобюджет е стабилност, сигурност и баланс, каза управителят на НОИ
- Минималното обезщетение за безработица да е 30 лв., вноската за пенсия да се вдигне още тази година и да има лимит от 6 месеца на декларирани, но не внесени осигурителни вноски, искат от КНСБ
- Бизнесът иска държавните служители сами да си плащат осигуровките, а синдикатите съгласни, ако сумите се прибавят към заплатите им
- Големите увеличения на пенсиите приключват тази година и честно да го кажем на хората, защото швейцарското правило вече ще дава и под 4%, каза Мария Минчева
24,1 млрд. лв. ще струват пенсиите през тази година, а всички ще осъвременят от 1 юли с 8,6% по швейцарското правило. Това предвижда проекта на бюджета на Държавното обществено обсъждане, който бе обсъден на тристранка.
Философията на този проектобюджет е стабилност, сигурност и баланс. Той гарантира и социалната защита на осигурените лица, обясни управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов.
Радвам се, че най-уязвимата част от обществото няма да плати тежката цена от ситуацията, в която се намираме, обясни социалният министър Борислав Гуцанов.
„Ние подкрепяме някои решения – запазването на осигурителните вноски, повишаването на възрастта за пенсия, запазването на размера на обезщетенията за безработица – включително мерките за френската безработица. Не подкрепяме обаче ръста на минималната заплата в резултат на сбъркано законодателство, като грешката е с 26%. Не подкрепяме бързи ръст на максималния осигурителен доход. Не подкрепяме ръста на минималната пенсия, защото 40-50% от пенсионерите вече получават еднаква пенсия и това демотивира младите хора да се осигуряват на реалните си доходи, а и е несправедливо. Няма как да подкрепим и ръста на инвалидните пенсии, защото злоупотребите там не спират, каза Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България. И бе категоричен, че пенсиите изпреварват ръста на заплатите. В момента коефициента на заместване е 69%, а средно в ОИСР е 63-64%. Отново постави и въпросът бизнесът да плаща само първия ден от болничните. Нашето предложение е – замразяване на пенсиите, или да се извади добавката за COVID от 60 лв. През годините ръстът е 71% при средната пенсия, а на инфлацията- 21%, каза още той.
Поиска и промяна в осигурителните правила – заетите в бюджета да се осигуряват за своя сметка.
Всяка година се спекулира с пенсиите и честно е да се каже на пенсионерите, че големите ръстове приключват тази година. В следващите години швейцарското правило ще дама под 4%. Цената на увеличението от швейцарското правило я плащат всички работещи – над 1 млрд. лв. Пенсионната система е за работещите хора и тя се нуждае от реформи, обясни Мария Минчева от Българската стопанска камара.
Важно е, че максималният доход се вдига на 4130 лв. Той не е толкова важен за приходите на системата, а неговото значение е многократно по-важно за правата на хората. КНСБ счита, че увеличението на вноската за пенсия с 1% трябва още сега да се приложи. Разбира се, че няма как да стане от 1 януари, но това може да е от средата на годината, или от 1 октомври, обясни Ася Гонева от КНСБ. Тя също е на мнение, че е нелогична COVID добавката от 60 лв., която влезе в пенсиите и се дава и на всички бъдещи пенсионери. И даде пример, че при отпускане на наследствена пенсия на трима наследници се дават три добавки на всеки. Поиска максималната пенсия да се осъвремени от 1 януари, или 1 април догодина, но да има някаква стъпка. Имаме три условия, за да подкрепим този бюджет – минималното дневно обезщетение за безработица да е 30 лв., вноската за пенсия да се вдигне още тази година и да се въведе ограничаване на периодите на деклариране на осигуровки, но реално те да не се внасят. Този срок трябва да е 6 месеца максимум, защото разбираме, че предприятията могат да изпитват затруднения.
Системата се нуждае непременно от пребалансиране и да се отстранят всички плащанията, които не са са свързани с осигурителните вноски, като пенсиите несвързани с трудова дейност. Минималната пенсия трябва да е свързана с минималната заплата, а не да се откъсва от нея. Нека вноските на държавните служители се сложат в заплатите и ние нямаме нищо против