дом Новини България В разнообразни активности, посветени на зелените идеи, се включиха гостите на 11-я...

В разнообразни активности, посветени на зелените идеи, се включиха гостите на 11-я „Узана Поляна фест“ край Габрово

94



С традиционното „узанско хоро“ завърши 11-ото издание на тридневния еко фестивал „Узана Поляна фест“, който се състоя в планинската местност Узана край Габрово. Форумът събра посетители от цялата страна и представи разнообразна програма в петнадесет тематични зони, включващи лекции, демонстрации, спорт, творчество, фермерски игри, музикални концерти и инициативи за природата.

В днешния ден малки и големи имаха възможност да се включат във фермерски игри и в разнообразни активности в пространствата „Познание“, „Себепознание“, както и в детска, младежка и арт зона, а преди голямото хоро на фестивалната сцена беше представена фолклорна програма.

Организаторите благодариха на всички гости за тяхното присъствие и за грижата им към природата и ги призоваха да се върнат в местността Узана за 12-ото издание на фестивала през 2027 година. 

Форумът се провежда ежегодно в планинската местност и цели да насочи вниманието към зелени идеи, а тази година темата беше „Равновесие“. През изминалите три дни посетителите имаха възможност да се включат в над двадесет тематични лекции за устойчиво земеделие, природни ритми, родова памет, пчелен уелнес, природни градини, модни решения и други. Малки и големи се запознаха с дейността на „Зелени Балкани“, които за поредна година направиха своя символичен жест към природата като освободиха шест керкенеза и един мишелов, реабилитирани от организацията. 

Част от програмата отново беше конкурсът за кучета „Красота и нрав“. За пръв път желаещите можеха да вземат участие в конкурс за „най-шантава чаша“, както и в надпреварата „Моята палатка е шедьовър“. 

По време на официалното откриване кметът на община Габрово Таня Христова посочи, че събитието показва, че Габрово е място, в което зелените идеи не само се говорят, а реално се случват. Тя отбеляза, че неслучайно тази година темата е „Равновесие“, защото събитието ежегодно се разширява, развива се и привлича все повече хора, които искат да живеят устойчиво и отговорно както към себе си, така и към природата и към следващите поколения. Таня Христова изрази увереност, че всеки, който е успял да преживее „Узана Поляна фест“ край Габрово, със сигурност е станал малко по-добър човек и е намерил основание да вярва, че връзката между природата и човека трябва да бъде в хармонията. 

 



Източник БТА

ndt1.eu