В град Левски се състоя тържествена заря-проверка в памет на загиналите за свободата и независимостта на България. В нея участваха три роти с курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“.
Строят беше приет от президента Румен Радев. Държавният глава бе гост на тържествата по повод 80 години от обявяването на Левски за град и 188 години от рождението на Апостола на свободата.
В словото си пред събралите се на централния градски площад жители на Левски президентът каза, чe Апостолът на свободата ни завеща вярата, че никоя стихия, никоя участ не може да бъде по-могъща от нас самите.
В един от най-светлите дни от историческия ни календар за мен е истинска чест да бъда в единствения български град, който носи името на Апостола на българската свобода и неслучайно днес честваме два важни годишнини – 188 години от неговото рождение и 80 години от обявяването на Левски за град посочи в словото си президентът Радев.
Кметът на община Левски Любка Александрова акцентира върху факти от историята на града и развитието му през годините. „Нашият град не е само икономика и статистика. Левски дава много достойни хора в културата и изкуството. Искам да изкажа своята благодарност към всички, които са работили за просперитета, за добруването на нашия град. Генът, който се ражда и се е раждал тук в полята край Осъм, тук в Левски е силен, устойчив и творчески. Вярвам, че го носим и днес, защото са ни здрави корените и са дълбоко вплетени в българската земя, в земята на родния край“, каза Александрова.
Преди тържествената заря-проверка на сцената пред Община Левски беше представена възстановката „Картини от историята на град Левски“. Радослав Славеев, Христо Методиев, Любомир Панчев, Весела Боянова, Калоян Борисов и Боян Кирилов, с подкрепата на Леонетка Данаилова върнаха назад във времето жителите и гостите на града, когато на картата на България е съществувало село Краагач. Те представиха прошението до княз Фердинанд с молба селото да бъде преименувано на Левски – в знак на почит и признателност към делото на Апостола. Прочетен бе и текстът на Указ № 296, с който на 6 септември 1898 г. княз Фердинанд официално обявява новото име на селището — село Левски.
Пред събралите се на площада жители и гости на града бе представена и премиерата на късометражния документален филм „80“, посветен на годишнината на Левски.
По-рано днес на тържествена церемония бяха обявени двама нови почетни граждани на Левски – д-р Боряна Петкова и член-кореспондент проф. д-р Славчо Томов. С общоградско шествие и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски бяха отбелязани 188 години от рождението му.
Тържествата за празника на Левски продължават и утре. Съботният ден ще бъде посветен на изкуствата, спорта и младостта. На централния градски площад и парковата зона ще се организира детска арт зона „Модна магия“, ще има зумба демонстрация, открита тренировка и демонстрации по спортна акробатика, мастърклас по актьорско майсторство и представление на „Един вълшебен ден“ от Михаил Супонин.
Част от празничната програма на Левски ще са и концертите на Дара Екимова и Невена Цонева.