В края на седмицата приключват археологическите проучвания за този сезон на античния кастел и митница „Димум“ в Белене. Това съобщи за БТА ръководителят на отдел „Археология“ в Регионален исторически музей (РИМ) Плевен Владимир Найденов.
Той е съръководител на разкопките, които се извършват в югоизточния сектор на кастела, заедно с главен асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (НАИМ-БАН).
Владимир Найденов каза още, че проучванията тази година са започнали на 4 август. Те са финансирани изцяло от Община Белене, с подкрепа от РИМ-Плевен. Заместник-ръководител е Мартин Дяков от плевенския музей. Участие вземат стажанти от Нов български университет и 18 младежи от Белене. Някой от тях работят на обекта вече няколко години.
В този сектор на кастела проучвания са правени на източната и южната крепостни стени. Сега се работи във вътрешността. „Ние едва сега започваме проучванията тук и сме в съвсем начален етап. Имаме желанието да продължим и в следващите сезони, за да може да се очертае и хронологията на кастела. Това ще помогне за сглобяване на цялата картина на обекта“, каза археологът.
За 12 работни дни са проучени няколко фрагмента от късната римска епоха и късната античност. Сега усилията на екипа са насочени върху разкриване на планировката и стратиграфията на сграда със стабилен градеж. При строителството й са използвани обработени камъни и тухли, споени с хоросан. Проучва се нейната датировка, но находките в тази зона се отнасят към късната античност. Откритите засега там монети са от края на трети, от четвърти и от шести век.
Като по-интересна находка Найденов посочи една луковична фибула от края на четвърти век. Намерени са и много керамични фрагменти от втори-трети век и късната античност. Открита е и част от колона, която вероятно е преизползвана в градежа на сградата. На един от обработените камъни е издълбан кръст.
Целта при следващите проучвания е и да се слезе в дълбочина, за да се разкрият периодите на градеж и как е протичало обитаването на тази зона през античността, разясни Владимир Найденов.
Той добави, че досега е проучена малка част от обекта. В неговия център продължава изследването на голяма обществена сграда. Работата по нея е започнала преди близо 20 години. Все още не са разкрити казармени помещения и конюшни.
Предполага се, че в кастела Димум е стационирала конна помощна част от около 520 конници, а извън него е имало цивилно селище. Ролята му в тази зона е била ключова, защото се намира между големите легионни лагери Улпия Ескус край село Гиген и Нове край Свищов.
Владимир Найденов каза още, проучванията имат не само научна стойност. Една от основните задачи пред екипа е и да бъдат разкрити достатъчно трайни структури, които да бъдат консервирани и реставрирани, за да може да има възможност за проектни инициативи от страна на Община Белене за популяризиране на историята на района и развитие на туризма.
Археологът е категоричен, че след консервирането на обекта няма опасност от набези на иманяри или други инциденти.