Български обекти минаха на гласуване днес в 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО в Париж

0
121



Национален парк „Пирин“ и европейският сериен обект на Световното наследство за опазване на старите и вековни букови гори на Карпатите и други райони в Европа, от който обект са част буковите гори в Национален парк „Централен Балкан“ (България), бяха сред точките, обсъдени на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО в Париж под българско председателство. 

Те бяха разгледани в докладите за състоянието на обектите и бяха изведени препоръки. 

„Обръща се внимание на обстоятелството, че проектът на нов план за управление на Национален парк „Пирин“ не е приет и съответно се приканва държавата да предприеме действия за приемане на плана, като се съобрази с препоръките от предходна консултативна мисия на Международния съюз за защита на природата“, каза пред БТА Мирослав Калугеров, директор на дирекция „Национална служба за защита на природата“ в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

По думите му за Национален парк „Пирин“ предстои процедура по приемане на Плана на управление. „Темата е изключително сложна, тъй като Проектът за плана на управление на Национален парк „Пирин“ беше подложен на процедура по преценяване не необходимостта от екологична оценка. Тази процедура приключи, но решението беше обжалвано и съответно Върховният административен съд отмени решението и в момента се преработва планът, така че да отговаря на всички изисквания, включително и на препоръките на Комитета на световно наследство“, обясни той. 

Калугеров уточнява, че никога не е ставало дума за изключване на обекта от списъка на ЮНЕСКО, и такава опасност няма.

В момента тече процедурата за актуализация на плана за управление. Надяваме се в най-кратък срок той да бъде готов. Комитетът на световното наследство не определя срок за това, каза пред БТА Ина Сърбакова, главен експерт в Национален парк „Пирин“.

„Ние имаме действащ план, който е много стар – от 2004 година. Той изтече, но все още действаме по него. Имаше процедура за нов план за управление, но тя не беше приета, тъй като имаше неразбирателство в режимите на органите, имаше коментари, които не бяха приети. И в момента се действа по актуализацията, така че да бъде съобразена с всичките изисквания, както на нашето законодателство, така и на Комитета на световното наследство“, обясни тя. 

Тя подчертава, че няма нищо притеснително. 

България няма проблеми с нашия компонент от серийния обект на ЮНЕСКО за опазване на буковите гори. Проблемите със серийния обект засягат компоненти от други държави. 

България участва в серийния обект с най-представителните букови гори (близо 11 хил. хектара) в деветте резервата на територията на Национален парк „Централен Балкан“ – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“. 

Комитетът за световното наследство на ЮНЕСКО днес реши да премахне три обекта, разположени в Мадагаскар, Египет и Либия, от Списъка на световното наследство в опасност. Решението бе посрещнато с аплодисменти в залата. 

Тези премахвания са резултат от значителни усилия, положени от държавите – страни по Конвенцията, със съдействието на ЮНЕСКО, за съществено намаляване на заплахите за тези обекти, стана ясно на сесията днес. 

„Когато обекти се премахват от Списъка на световното наследство в опасност, това е голяма победа за всички – за страните и общностите, които пряко ги засягат, за ЮНЕСКО и, по-широко, за общото културно и природно наследство на човечеството. Полагаме специални усилия за Африка – както чрез обучение на експерти и улесняване на нови вписвания, така и чрез подкрепа за стратегии за извеждане на обекти от опасност. Днес тези усилия дават резултат“, каза генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле.

Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство. 

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави – страни по Конвенцията.



Източник БТА