Бъдещето на Антикорупционната комисия влезе във фокуса на политиците

0
143



Рано сутринта лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски публикува позиция, в която посочи, че Комисията за противодействие на корупцията (КПК) трябва да бъде закрита. Той заяви, че ще внесе предложение за закриване на КПК и ще настоява още идната седмица, на две четения, Народното събрание да гласува предложението.

„Комисия за противодействие на корупцията трябва да бъде закрита, за да се сложи точка на игричките и фалшивите драматургии, че била “бухалка” срещу тях!. КПК трябва да бъде закрита, „защото всички разследвания за “пачки”, “пудели”, “митници” и подкупи се използват единствено за помпане на спихналия рейтинг на лидерчетата на ПП-ДБ!“, написа Делян Пеевски.

Това се случва, след като на 11 юли парламентът прие правилата за дейността на номинационната комисия и провеждане на процедура по номиниране, разглеждане на кандидатури и избор на членове на комисията. Впоследствие бяха направени и номинациите за нейните членове. В този период се проведе и протест пред сградата на КПК, организиран от Гражданско движение „Боец“, в който участваха и депутати от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.

По повод позицията на лидера на „ДПС-Ново начало“, от ГЕРБ направиха брифинг в Бургас, на който Бойко Борисов заяви, че „ще трябва да се съберем и да решим“.

Това, което днес Пеевски изпрати с отворено писмо, че ще подкрепи закриването на комисията, поставя ГЕРБ, „Има такъв народ“ и „БСП – Обединена левица“ в малцинство, което има близо 100 депутати, каза Борисов. Той добави, че „от една страна ние трябва да защитаваме КПК, която създадоха ПП и ДБ и която приписват на Делян, но той категорично не ги иска и отрича, че има каквато и да е връзка с тях. И ние сега все едно защитаваме КПК, за да получим тия 5 милиарда по Плана за възстановяване и усточивост“.

Премиерът Росен Желязков коментира, че има всички предпоставки скоро Комисията за противодействието на корупцията да бъде с нов състав, което е предпоставка да получим второто и третото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. „Алармираме, че предстои хаос. Ако не сте разбрали, това алармираме“, допълни той и уточни, че само преди няколко дни е подадено искане за 620 милиона евро заради изпълнението на изискването на Европейската комисия за приемането на правила за избор на Комисия за противодействие на корупцията.

Лидерът на партия „Има такъв народ“ Слави Трифонов заяви, че ако Комисията за противодействие на корупцията (КПК) се закрие, българите ще загубят пет милиарда лева, а борбата с корупцията ще може да бъде управлявана еднолично. В позиция във Фейсбук той добави, че не знае „кой какви интереси от сглобката между ППДБ и Делян Пеевски преследва“. Също така добави, че ППДБ са тези, които са създадоли сегашното състояние на Комисията за противодействие на корупцията и са я вкарали в Плана за възстановяване и устойчивост.

Кирил Добрев от БСП посочи в коментар, че има довен стандарт в поведението на десницата и припомни, че последните промени в КПК са направени именно с подкрепата на ДБ, ПП, ГЕРБ и ДПС.

По-късно през денята темата за антикорупционната комисия бе коментирана и от „Продължаваме Промяната“ от представителя ѝ депутатът Ивайло Шотев. Той каза, че ПП ще гласува против закриването на Антикорупционната комисия и добави, че закриване на комисията ще постави под риск парите от Плана за възстановяване и устойчивост. 

От своя страна Атанас Славов от „Демократична България“, партньор на ПП в парламента, заяви, че на есенната сесия на парламента ще внесат законопроект, според който на Антикорупционната комисия да останат само функциите по установяване на конфликт на интереси и функцията по публичност на имущество на лицата, заемащи висши публични позиции, основните функции.  Съпредседателят на партията Атанас Атанасов посочи, че Комисията за противодействие на корупцията е излишен, вреден орган, и трябва да бъде закрита.



Източник БТА