БТА :: Диригентът Константин Добройков пред БТА: „Продуцентите“ е абсурдна комедия

0
14



Сюжетът „Продуцентите“ е много забавен. С няколко думи може да бъде определен като абсурдна комедия, каза за БТА диригентът Константин Добройков по повод премиерата на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън. Събитието е тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“.

„В началото на спектакъла се запознаваме с главния герой Макс Биалисток, който в миналото бил страхотен бродуейски и много успешен продуцент. В момента обаче неговите пиеси западат. Всяка една следваща пиеса е провал след провал. Започва със сцена, в която Лио Блум, счетоводител, идва за да събере данни за неговите приходи. В процеса на работа работа по счетоводството около неговите провали, осъзнават, че всъщност той може да направи повече пари с провал, отколкото с успешен хит. Двамата се впускат в една така полунелегална идея, да направят най-големия провал в историята на Бродуей, за да постигнат най-големата печалба в историята на Бродуей. Те се впускат в приключение да намерят възможно най-лошите актьори, най-отвратителните музиканти, най-ужасните певци, най-лошият режисьор с най-откаченият сценарий. И разбира се, това е пиесата „Пролет за Хитлер“. Каква по-голяма гаранция от това, че спектакът им ще бъде свален? Веднага, може би още на репетициите. Това обаче не се случва и те имат огромен успех“, разказа диригентът.

Допълва, че подготовка по спектакъла върви много трескаво, денонощно за някои от колегите му: „Сценични служби от осветление стоят по 16 часа на ден в залата в момента, за да финализират всички подготовки по техническата част на спектакъла, което никак не е за подценяване. Това е един изключително сложен спектакъл. С режисьора на спектакъла Нина Найденова наскоро обсъждахме, че има около 24 промени за всеки един музикален номер поотделно, което е стандартно за бродуейски мюзикъл от такъв ранг“.

По думите на Добройков мюзикалът е изключително зареждащ, много смешен, препълнен умишлено с двусмислия, с автоирония, с буквална ирония, с пародия. Мел Брукс, писателят и автор на музиката на спектакъла е известен на киноманите с „История на света“.

„На Мел Брукс, всички знаем, пародията му е най-близко до сърцето, а пародията, усмиването, автоиронията, просто бликат от „Продуцентите“. Музиката, която самият той е написал по-скоро като теми след това световно известни холивудски величия от оркестровото изкуство са завършили в оркестровариант. Тя е изключително зареждаща, енергична и е хибрид между много стилове – от златната ера на мюзикалите от началото на 20 век и от 50-те, 60-те години“, разказва Добройков.

Той посочва, че амалгамата от различни стилове в хореографията, в сценографията и в музиката в този спектакъл е напълно умишлена: „Една изключително всеобхватна, иронизираща картинка в много от сюжетните линии, които се въртят около войната. Не трябва да забравяме, че този мюзикал е основан върху първоначалният филм, който е от 60-те години, което е доста близко като време до Втората световна война. Това е доста дръзко, като заявка за тематика и за сценарий по това време“.

Едни от най-смешните сцени според него са прослушванията и намирането на режисьора, който наистина е възможно най-лошият режисьор в историята на Бродуей. Също толкова лош е и неговият екип. „Безумни сцени и постоянен смях по време на цялото представление очаква зрителите“, казва той.

Спектакълът се поставя от режисьора Нина Найденова, диригента Константин Добройков, хореографа Боряна Сечанова, сценографа Елица Георгиева, художника на костюмите Николина Костова – Богданова и видео дизайнера Петко Танчев. Преводът е на Цветомира Цонева.

Централните роли са поверени на актьора и оперен певец Георги Динев, актьорите Виктор Ибришимов, Тодор Дърлянов, Атанас Сребрев, солистите Марк Фаулър, Александър Баранов и Евгений Арабаджиев. Дебют на сцена прави телевизионната водеща Натали Трифонова в ролята на шведката Улла, пресъздадена във филма от 2005 година от Ума Търман. Партнират им солисти, оркестър, хор и балет.

„Следващият проект, по който работим в момента с част от екипа, е спектакълът „Коса“, който ще бъде примерен на Античния театър в Пловдив през август. Но реално цялата работа по спектакъла върви в момента, защото по логистични причини като репетиционни зали, реквизит, декор и костюми, трябва да са готови през май. Стремим се да приключим цялото поставане на спектакъла  още тогава. И след няколко месеца да започнем репетиции на Античния театър“ разказа още Костадин Добройков.



Източник БТА