Белово продължава да впечатлява с висок дух, със забележителна историческа памет, единство и доказан стремеж за напредък, каза президентът Румен Радев в словото си на празника на града

0
109



Вашият град продължава да впечатлява с висок дух, със забележителна историческа памет, единство и доказан във времето стремеж за напредък. Няма как да е иначе, защото всичко това е заложено във вашите предци от Възраждането. Това каза в словото си президентът Румен Радев в Белово, където участва в честването на 148 години от освобождението на Беловския край.

Белово помни срещите с непримиримия Тодор Каблешков, тропота на Хвърковата чета, свещената саможертва на руските офицери и войници, дали живота си за свободата на Вашия край, добави държавният глава и припомни думите на Каблешков, „че ако има хора, готови да отдадат мило и драго за просвета, това са именно беловци„.

По думите на президента „не е някаква историческа случайност, а здрава икономическа закономерност, че Белово се включва активно във важните за нашия народ съдбоносни събития“. България би изглеждала по друг начин, ако Вашите предци не се бяха влели в Априлското въстание, ако нямаше стотици доброволци от вашия край, които да следват победоносния поход на освободителните руски войски, каза още Румен Радев. По повод традицията на площада в града да бъде запалван голям огън на площада президентът заяви, че „това не е просто отбелязване на миналото с някакъв ритуал, то е нещо много повече. Този ритуал показва цената на свободата. Светлината на този огън огрява не само миналото, но и стойностите и добродетелите“.

Вярвам, че днешния ден е време за заслужена почит. Време, в което си спомняме куража и националното достойнство. Гордейте се с вашите предци и техния подвид. Нека любовта към бащиния край и България да продължава да ви обединява, каза в заключение Румен Радев.

В Белово държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили прие почетния строй на Националната гвардейска част.

Официални гости на тържествата бяха народните представители Ивайло Шотев (ПП- ДБ), Петя Цанкова (БСП- Обединена левица), Стоян Таслаков (ПП „Възраждане“, кметът на Пазарджик Петър Куленски, кметът на Пещера Йордан Младенов, висши военни и представители на държавни институции.

 



Източник БТА