Започват изпитанията на новия руски боен ледоразбивач „Иван Папанин“, който ще засили присъствието си в Арктика. Въоръжен и способен да се движи в лед, той сигнализира за нарастващ военен фокус в региона, съобщава The National Interest.
Тъй като Русия се фокусира все повече върху арктическия регион, тя промени курса си по отношение на видовете кораби, които биха могли да ѝ бъдат необходими за потенциален конфликт със Запада. Въпреки че флагманският самолетоносач „Адмирал Кузнецов“ продължава да се намира в пристанището и да преминава през сякаш безкраен ремонт, завършиха последните изпитания на това, което може да се окаже много по-способен военен кораб в далечния север.
Руските военноморски сили започнаха изпитанията на наскоро доставения и подходящо наречен „Иван Папанин“ – първият от двата „бойни ледоразбивача“ по проект 23550. Корабът, кръстен на съветския полярен изследовател и двукратен герой на Съветския съюз, беше предаден миналата година и започнаха морските изпитания. Сега той е на път официално да се присъедини към Северния флот на руските военноморски сили това лято, увеличавайки регионалните възможности на Кремъл. Това е първият клас военни кораби, изрично предназначени за операции в Арктика.
„Тъй като Русия все повече се фокусира върху Арктика и предявява претенции към големи нейни територии, класът „Папанин“ е проектиран така, че да даде възможност на руските военноморски сили да проектират сила в по-широк мащаб в региона, отколкото би било възможно с конвенционални, неукрепени с лед военни кораби“, обясни международната фирма за военни анализи „Джейнс“.
„Иван Папанин” вероятно ще патрулира и разчиства леда по Северния морски път от Нова Земя в Западна Русия до Беринговия проток на изток. През следващата година към флота ще се присъедини и втори кораб по проект 23550 – „Николай Зубов“.
Бойните ледоразбивачи от клас „Проект 23550“ са разработени от руското Централно морско конструкторско бюро „Алмаз“ и построени от Обединената корабостроителна компания (ОКК) в Адмиралтейските корабостроителници в Санкт Петербург. Килът за водещия кораб „Иван Папанин“ беше заложен през април 2017 г., а корабът беше спуснат на вода през октомври 2019 г.
Въпреки че е далеч по-малък от самолетоносача, той има една забележителна черта. Той беше закъснял и вероятно надхвърлил бюджета, което е често срещан проблем при военноморските програми на Русия.
Макар че първоначално доставката беше планирана за края на 2019 г., забавянето „се дължи на индустриални ограничения и финансови проблеми“, според доклад от Army Recognition.
„Преразгледаните срокове определиха прехвърлянето към ВМС за 2023 г., въпреки че това отново беше забавено. Заводските ходови изпитания започнаха през юни 2024 г., а настоящите очаквания определят доставката му в Северния флот до средата на 2025 г.“
С водоизместимост приблизително 8500 тона, военният кораб е предназначен за патрулиране и защита на претенциите на Русия в Арктика. Той е класифициран като Arc7, което означава, че може да се движи през лед с дебелина до 1,7 метра целогодишно.
Дизелово-електрическият „Иван Папанин” не просто разбива лед. Той е и истински военен кораб, въоръжен със 76,2-мм основно военноморско оръдие АК-176МА на носовата палуба и множество 12,7 мм (.50 калибър) тежки картечници. Той може да бъде въоръжен и с осем крилати и противокорабни ракети „Калибр“ или „Уран“, носени в модулни или контейнерни пускови установки.
Бойните ледоразбивачи са оборудвани с радар за въздушно и надводно търсене MR-352 Pozitiv (Кръстосан купол), както и с хеликоптерна площадка и хангар, което може да им позволи в краен случай да носят Камов Ка-27 и да служат за борба с подводници.
Военноморските сили на САЩ не разполагат с ледоразбивачи за патрулиране в Арктика, а бреговата охрана на САЩ експлоатира само два тежки ледоразбивача – USCGC Polar Star и USCGC Healy. Въпреки че и двата са въоръжени за самозащита, нито един от тях не разполага с възможностите на новите руски бойни ледоразбивачи, което подсказва, че Москва може би е готова за нов вид Студена война.
Питър Сучиу има над 3200 публикувани материала в повече от четири дузини списания и уебсайтове през тридесетгодишната си журналистическа кариера.
https://trud.bg/