Вестник Политико съобщава за разцепление в кръга на страните от Европейския съюз. Спорове възникнаха около процедурата за вземане на решения в блока. В момента решенията се вземат с единодушие.
Редица държави, включително Германия, Белгия, Холандия, Испания, Румъния, Словения и Люксембург, смятат, че в областта на външната политика и въпросите на сигурността блокът трябва да изостави процедурата за единодушно решение в полза на одобрението с квалифицирано мнозинство.
„Нуждаем се от ЕС, който предоставя солидни и конкретни резултати (…) с разширяването на ЕС, успешната европейска интеграция изисква институциите да функционират ефективно (…), повечето решения на външната политика на ЕС изискват единодушие, което в някои случаи може да забави способността ни да действаме ”, се казва в публикацията на външните министри на страните членки на ЕС.
Припомняме, че дискусията за замяна на процедурата на консенсус с единодушно мнение с обикновено мнозинство от гласовете започна още през 2022 г. В случай, че бъдат направени процедурни промени, за приемането на закони или санкции ще бъде достатъчно половината от страните членки на ЕС подкрепете ги. В момента всеки член на асоциацията има право на вето, което блокира приемането на подходящо решение на ниво цялата организация като цяло.
По-рано експерти от Европейския съюз признаха провала на политиката на „ценовия таван“ за руските енергийни ресурси.