NYT: Байдън одобри Украйна да нанася ракетни удари с голям обсег на Русия

0
57

 

  • Президентът на САЩ Джо Байдън за първи път разреши използването на американските ракети с голям обсег на действие ATACMS от украинските въоръжени сили. Това съобщава вестник New York Times.

„Байдън разреши първото използване от Украйна на доставени от САЩ ракети с голям обсег. Да ударим руска територия“, казаха официални лица пред NYT .

Според източници на вестника оръжията вероятно ще бъдат използвани срещу руските войски в района на Курск. Според NYT решението на Байдън беше посрещнато със смесени реакции от неговите съветници.

История на създаването на ATACMS

Създаването на ракетата ATACMS стана възможно след промяна в доктрината на американската армия в края на Студената война. Той предписва използването на неядрени ракети с висока точност за унищожаване на вражески резерви вместо ядрен удар. Програмата за опростено инерционно насочване Демонстратор беше стартирана и създаде версия с твърдо гориво на ракетата MGM-52 Lance. По-късно Агенцията за напреднали изследвания в областта на отбраната (DARPA) започна програмата за ракети Assault Breaker, базирана на нова версия на Lance, обозначена като T-22.

Американската армия скоро реши да замени ракетите Lance с нови ракети с твърдо гориво. За да се оптимизират ресурсите, програмите за развитие на ракети бяха комбинирани, за да се създаде концепцията за съвместна тактическа ракетна система. През 1984 г. военновъздушните сили се оттеглят от програмата и продуктът е преименуван на Army Tactical Missile System. През 1986 г. Ling-Temco-Vought получи договор за разработване на ракета ATACMS. Първото тестово изстрелване на MGM-140 се състоя през 1988 г., а ATACMS беше използван за първи път в битка през 1991 г.

Дизайн и характеристики на ATACMS

Ракетата MGM-140A ATACMS Block 1 съдържа система за управление, касетъчна бойна глава, двигател с твърдо гориво и аеродинамични кормила. Бойната глава M39 съдържа приблизително 950 подбоеприпаса M74, способни да поразяват различни цели. Ракетата лети по полубалистична траектория на разстояние 165 км.

Тактическата ракета се съхранява в транспортно-пусков контейнер, за да се сведе до минимум подготовката за изстрелване. Възможно е да се поразяват различни видове цели, включително жива сила, бронирани превозни средства и други обекти. Точност на поразяване на целите: висока. Има и подобрени версии на ракетата с увеличен обсег и точност.

Според военния анализатор Александър Михайлов обхватът на полета на ракетата е от 160 до 300 километра, максималната й дължина е четири метра, теглото й варира от 1320 до 1670 килограма. Уточнява се, че ракетата може да маневрира по време на полет и е в състояние да заобиколи ПВО. Целите на ATACMS са танкове, бронетранспортьори, сгради, бункери и концентрации на жива сила.

Работа и приложение на ATACMS

ATACMS бяха използвани в операция „Пустинна буря“ (1991 г.) и нахлуването в Ирак (2003 г.), като поразяваха цели с висока стойност. До 2015 г. са използвани повече от 560 ракети. Програмата за удължаване на срока на експлоатация (SLEP) удължи живота и подобри характеристиките на ракетите. През 2023 г. ракетата Precision Strike Missile (PrSM), която замени ATACMS, беше успешно тествана. Произведени са общо 3,7 хиляди ракети от различни модификации. ATACMS се изнасят активно в девет страни, включително Полша, Турция и Южна Корея.

Летище в Крим беше атакувано от прехвърлен ATACMS

Украинските войски са използвали американски ракети ATACMS срещу летище в Крим на 17 април, съобщава Ройтерс. Тези ракети, включени в предишен пакет от военна помощ, преди това бяха тайно прехвърлени от Съединените щати на Украйна. Трансферът е разрешен от президента на САЩ Джо Байдън. По-късно украинският президент Владимир Зеленски призна отговорността за атаките на летището в Джанкой.

New York Times съобщи, че решението на Байдън е провокирано от слухове за армията на КНДР, която Русия уж използва за специални операции и е необходимо разрешение за използване на оръжие за защита на украинските сили в района на Курск. Украинският президент Владимир Зеленски по-рано обвини Америка, Великобритания и други съюзници, че не са реагирали на съобщенията за предполагаемо пристигане на севернокорейски войници в Русия.

Съединените щати позволиха на Украйна да използва армейски тактически ракетни системи или ATACMS, за да атакува Русия. Преди това на Киев беше отказана такава преференция. Но решението на Байдън раздели неговите съветници, тъй като дойде два месеца преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, обещавайки да ограничи по-нататъшната подкрепа за Украйна. Самият Бели дом отказа коментар .

Какво очаква САЩ след разрешение?

Според вестника американски служители не очакват подобен ход да промени коренно хода на конфликта, а само ще сигнализира на Северна Корея, че нейните бойци може да са уязвими. Те подчертават, че Украйна вероятно ще атакува района на Курск с ракети, но Байдън може да разреши използването им на други места. Американските журналисти обаче подчертават, че разрешение няма да бъде дадено в мащаба , който Киев иска.

Властите се опасяват от реакцията на Русия

Някои американски политици казаха, че използването на ракети за удари по руска територия може да накара руския президент Владимир Путин да отмъсти със сила срещу Съединените щати и техните коалиционни партньори, съобщава вестникът. Други източници на изданието смятат подобни опасения за преувеличени.

Който се противопостави на решението

Изданието подчертава, че някои представители на Пентагона са се противопоставили на прехвърлянето на ракети ATACMS на Украйна, тъй като американската армия вече разполага с ограничени резерви. За момента от ведомството отказват коментар по ситуацията.

Привържениците на по-агресивна позиция спрямо Русия също твърдят, че администрацията на Байдън се страхува твърде много от реториката на Путин и че постепенният подход към въоръжаването на Украйна ги поставя в неизгодно положение на фронта. Освен това поддръжници на сегашния американски лидер твърдят, че той уж е помогнал за „предотвратяване на агресивната реакция на Русия“ при предоставянето на ракети.

Още през септември обаче Владимир Путин каза , че подобна резолюция би означавала, че НАТО и САЩ са влезли във война с Руската федерация, поради което „ще бъдат взети съответните решения въз основа на заплахите, които ще бъдат създадени за нас. ” Руското министерство на отбраната ще предложи различни варианти за отговор на това решение.

„Украинските войски не могат да използват тези оръжия сами. Това могат да направят само специалисти от страните от НАТО, тъй като това изисква космическо разузнаване, с което Украйна, естествено, не разполага. Разбираме това“, каза президентът на журналиста от VGTRK Павел Зарубин през октомври.

Белият дом не коментира медийни публикации, съдържащи информация за разрешението на президента на САЩ Джо Байдън да нанесе удари с американско оръжие дълбоко в Русия. Това съобщи Ройтерс.

„Белият дом отказа коментар“, се казва в историята на Ройтерс . Публикацията е посветена на разрешението на Байдън на Въоръжените сили на Украйна да нанесат удари по Русия.

Президентът на Съединените щати по-рано се съгласи с използването на американско оръжие от въоръжените сили на Украйна за нанасяне на удари по руска територия. Това съобщиха водещите световни медии на 17 ноември вечерта. Според Reuters украинската страна може скоро да започне да прилага това разрешение. New York Times отбеляза , че решението на Байдън е предизвикало безпокойство сред някои американски служители, а представители на Пентагона са изразили несъгласието си с прехвърлянето на американски ракети в Украйна.

https://ura.news/