Ако посещавате социални мрежи като ТикТок и Инстаграм, вероятно сте забелязали множеството видеа на потребители, използващи LED маски за подмладяване на лицето. От известни личности и инфлуенсъри до обикновени хора, и мъже, и жени – всички те споделят своите преживявания и резултати с футуристичното на пръв поглед устройство, излъчващо светлина. Високотехнологичното приспособление неусетно се превърна в суперпопулярен метод за грижа за лицето и привлече вниманието дори на специалистите. Така е, защото се смята, че светодиодната технология
излъчва вълни,
които проникват в дермата и оказват разнообразни благоприятни ефекти върху нея. Или поне така се твърди във всички реклами, подтикващи към покупка.
Любопитно е, че LED терапията първоначално е разработена от НАСА през 60-те години на миналия век. Целта е ускоряване на заздравяването на рани и регенерация на тъканите при астронавтите. С времето технологията намира приложение в медицината и козметологията, като се адаптира за третиране на различни кожни състояния. Вероятно не е изненада за никого, че първите маски за домашна употреба се появяват в Южна Корея, която е известна с афинитета си към разкрасяващите продукти. След това трендът бързо набира популярност в световен мащаб. Но как всъщност работи иновативният уред?
Устройството може да излъчва няколко вида светлина. Всеки цвят има специфичен ефект върху кожата. С дължина на вълната около 630-700 нанометра, червената прониква в по-дълбоките слоеве и стимулира производството на колаген. Това води до подобряване на еластичността и намаляване на фините линии и бръчки. Синята е с дължина на вълната около 405-420 нанометра,
има антибактериални свойства
и е ефективна при лечение на акне. Унищожава бактериите, причиняващи възпаления, помага за намаляване на съществуващите пъпки и предотвратяване на нови. Зелената пък е с вълна около 520-560 нанометра и води до изравняване на тена и намаляване на пигментните петна. Също така регулира производството на меланин и може да намали зачервяванията. Жълтата, с около 570-590 нанометра, подобрява микроциркулацията и успокоява раздразнената кожа. Някои модели предлагат и други цветове на лъчите, като лилави или бели, които са с допълнителни ползи за кожата.
Въпреки че LED маските са сравнително ново явление, концепцията за използване на светлина за лечение на дермални състояния има дълга история. Още в древността хората са използвали слънчевите лъчи за третиране на различни заболявания. През 1903 г. датският лекар и учен Нилс Финсен получава Нобелова награда за медицина за работата си в областта на светлинната терапия
при лечение на кожна туберкулоза
Така съвременната модерна джаджа може да се разглежда като продължение на тази практика, но с използване на по-прецизен и контролиран метод. Днешните устройства се считат за напълно безопасни при правилна употреба. Въпреки това е възможно да се появи леко зачервяване или раздразнение след процедурата като страничен ефект. Това обаче е строго индивидуална реакция на кожата и не бива да ви плаши, тъй като е бързопреходна.
Важно е да се отбележи, че LED маските не са подходящи за хора с определени дерматологични състояния като лупус и фоточувствителност, които се влошават при облъчване. При екзема или псориазис също е необходима консултация с лекар. Също така не се препоръчва употребата на лъчение при бременни. Все още няма достатъчно изследвания, които да потвърждават абсолютната безопасност в този период.
Преди използване трябва да почистите кожата на лицето и да стоите с маската между 10 и 20 минути, в зависимост от препоръките на производителя. Честотата на третиране варира, но обикновено се препоръчва няколко пъти седмично за оптимални резултати. Важно е да се следват инструкциите и да се избягва прекомерна употреба, за да се предотвратят нежелани реакции. След като приключите със светлинната терапия, нанесете обичайните серуми и кремове. Тази последователност позволява на активните съставки в продуктите да проникнат по-ефективно в кожата.
За да поддържате маската за подмладяване в оптимално състояние, е хубаво да я почиствате всеки път. Тъй като повечето модели не са водоустойчиви, не мокрете директно с вода. Използвайте влажна кърпа без препарати и избършете внимателно повърхността. Това
ще премахне натрупаните замърсявания
и ще поддържа хигиената на устройството.
Маските за лице се предлагат в широк ценови диапазон, вариращ от около 50 до над 1000 лв. в зависимост от марката, функциите и качеството. Все пак има някои неща, които е добре да вземете под внимание при избора. По-големият брой LED диоди и равномерното им разпределение осигуряват по-ефективно и качествено третиране. Спрете се на реномиран производител, който гарантира за безопасността на продукта. Уверете се, че устройството е изработено от хипоалергенни материали и има необходимите сертификати. Приспособлението също така трябва да е удобно за носене и лесно за поставяне. Регулируемите каишки и ергономичният дизайн подобряват комфорта по време на процедурата. Някои модели предлагат допълнителни функции като различни режими на работа, таймер и възможност за свързване с мобилно приложение за персонализирани настройки. Преди да се решите на покупка, е препоръчително да се консултирате с дерматолог или специалист по грижа за кожата, за да определите кой вид е най-подходящ за индивидуалните ви нужди и състояние на кожата.
Популярността на светлинните маски несъмнено се дължи и на множеството известни личности, които показват онлайн своята рутина с тях. Звезди като Кортни Кардашиян, Кейт Хъдсън и Криси Тейгън повишават лавинообразно интереса към тях.
След всичко изброено дотук сигурно вече се питате наистина ли това модерно технологично чудо е толкова ефективно, или е поредният надценен маркетингов трик. Важно е да се отбележи, че ползата до голяма степен зависи от редовната и правилна употреба. Домашните устройства обикновено
имат по-ниска мощност
в сравнение с професионалните апарати в дерматологичните клиники и козметични студиа. Това означава, че е възможно резултатите да изискват повече време и постоянство. От друга страна обаче, изследване, проведено от учени от Imperial College London, поставя под съмнение ефективността на LED маските. Според тях светлината от този тип устройства прониква само в повърхностния слой на кожата и не достига до по-дълбоките дермални пластове, където би могла да предизвика значителни промени. И все пак няма категорично доказателство дали устройството действа, или не.
Едно е сигурно – при правилна и последователна употреба, дори и светлинната терапия да не допринесе за по-здрава и сияйна кожа, то няма да навреди. Методът във всеки случай не е универсално решение и не замества традиционната грижа, а по-скоро я допълва. Резултатите зависят от индивидуалните особености на кожата, качеството на използваната апаратура и начина ви на живот, хранене и навици. Въпросът дали LED маската е революция, или поредният временен тренд, вероятно вълнува мнозина. Обективен отговор на този етап няма. Зависи от личната преценка и опит, които със сигурност ще бъдат различни при всеки отделен потребител.
Електромускулна стимулация стяга контура на лицето
В търговската мрежа се предлагат и други устройства за грижа за кожата на лицето, които използват иновативни технологии за подобряване на нейното състояние. Сред най-популярните в момента са моделите, работещи с електрически вълни.
EMS (електромускулна стимулация – б.а.) е технология, която използва импулси, за да влияе на мускулните съкращения. Това води до подобряване на тонуса и еластичността на дермата, както и до стягане на лицевите контури. Смята се, че устройствата от такъв тип помагат за намаляване на фините линии и бръчки, като същевременно подобряват кръвообращението и лимфния дренаж.
Все по-търсени са и микротоковите устройства, които използват ниско ниво на електричество, имитиращо естествените импулси на тялото. Терапията стимулира производството на аденозин трифосфат (АТФ), който подпомага синтеза на колаген и еластин. Резултатите включват подобрена стегнатост на кожата, намаляване на бръчките и по-изразени лицеви контури.
Електропорацията е друг метод, при който чрез кратки електрически импулси се създават микроскопични канали в кожата. Това позволява по-дълбоко проникване на активни съставки от козметични продукти директно в клетките, увеличавайки тяхната ефективност. Процедурата е неинвазивна и безболезнена, подходяща за подобряване на хидратацията.
RF (радиочестотен лифтинг – б.а.) устройствата също са много актуални, тъй като използват вълни за загряване на дълбоките слоеве на дермата. Това стимулира производството на колаген и води до стягане и намаляване на бръчките и лифтинг на лицето.