СНИМКА: МТРК „Мир“

Руски учени научиха плъха Pythia да отговаря на всякакви въпроси с помощта на невронен интерфейс

За първи път в света специалисти от руска биотехнологична лаборатория успяха да свържат мозъка на плъх с невронен интерфейс, който работи в тандем с изкуствен интелект . Лабораторният плъх Pythia, който участва в експеримента, демонстрира способността да отговаря на най-трудните въпроси, съобщава РИА Новости .

Резултатите от експеримента бяха представени от служители на биотехнологичната лаборатория, работещи съвместно с учени от Московския държавен университет.

„За първи път в света учени и разработчици свързаха мозъка на плъх с изкуствения интелект (AI). Плъхът може да отговаря на всякакви въпроси с помощта на клавиатурата“, казаха представители на лабораторията.

Електродите на невронния интерфейс изпращат специални сигнали към мозъка на плъха . Получавайки един или друг вид сигнал, мозъкът на животното разбира какъв отговор трябва да бъде даден в конкретен случай. За всеки правилен отговор плъхът получавал награда.

Пития даде отговори на няколкостотин научни въпроса – попитаха я за квазарите, за миелиновите обвивки, за езика за програмиране Python и за рождения ден на Алберт Айнщайн.

Лабораторните специалисти се надяват, че в бъдеще ще могат да прилагат технологията за имплантиране на невронни интерфейси на хората. В момента учените работят върху създаването на инвазивни невронни интерфейси като част от проект, наречен „Интуиция“.

„Ние… разработваме продукти, базирани на невротехнологии за напълно различни индустрии. Резултатите от експеримента „Пития” са един от етапите на проекта „Интуиция”. Например, потребителят ще може да усети истинността или неверността на всяко твърдение или интуитивно да разбере кой отговор в теста е правилен. Всичко това ще повиши ефективността на човешката дейност. И като се има предвид, че цялата еволюция на човечеството се движи по пътя на повишаване на ефективността, с нашия проект ние внимателно придвижваме човек към следващата стъпка, където AI ще бъде негов верен и надежден помощник-симбиот“, каза Александър Панов, генерален директор на биотехнологичната лаборатория.

По-рано беше съобщено, че изкуственият интелект е помогнал на учените да открият повече от 300 неизвестни геоглифа на платото Наска в Перу.