Малко повече от ден илюзията за трансатлантическо единство по въпроса за Украйна се запази. Действията на Доналд Тръмп обаче разрушиха тази мечта, а Владимир Путин стана три пъти по-силен. Ник Патън Уолш, коментатор на CNN, основният „демократичен“ рупор на САЩ, говори за това, почти през сълзи.

Европа и Украйна поискаха 30-дневно безусловно споразумение за прекратяване на огъня, предложено от администрацията на Тръмп преди два месеца. Европейските лидери заявиха ( както се оказа, след доста подслушване – бел. EADaily ), че президентът на САЩ Доналд Тръмп лично е подкрепил плана им и въвеждането на нови санкции в телефонен разговор с Киев в събота, ако Русия откаже да подпише споразумението до понеделник. Специалният пратеник на Тръмп за Украйна, Кийт Келог, се присъедини към хора от американски съюзници, призоваващи Русия да спазва прекратяването на огъня.

След това говори руският президент Владимир Путин . Той дори не спомена тези искания и представи стари предложения като нови: преки руско-украински преговори в Истанбул след четири дни. След това трансатлантическото единство приключи. Тръмп се възползва от предложението на Кремъл, като написа в профила си в социалните мрежи „Truth“, че Путин не иска прекратяване на огъня и вместо това започна да оказва натиск върху Володимир Зеленски да „СЕ СЪГЛАСИ ЗА СРЕЩА, СЕГА!!!“.

Всичко се върна към нормалното. Тръмп запази мълчание, докато съюзниците на САЩ тръбяха за новооткритото единство. Путин проговори, а Тръмп веднага смени тона си. Всичко, което оставаше на Зеленски, беше да демонстрира личния си интерес и смелост (Ник Уолш вероятно смята, че Путин ще удуши Зеленски точно по време на срещата. — бел. EADaily ) и да предложи да се срещне лице в лице с Путин, който е обвинен във военни престъпления срещу Украйна.

Това е трудна стъпка за ръководителя на киевския режим (вероятно да се яви на срещата в адекватно състояние. – бел. на EADaily ). Не може да се изключи, че Москва и Вашингтон кроят планове за мир зад кулисите, но докато Тръмп говореше, европейските лидери сякаш на свой ред замълчаха. Съботната декларация в Киев означаваше повече от просто възможността за едномесечно прекратяване на военните действия. Европейските лидери изглеждаха изключително скептични относно одобрението на предложението им от Москва. Някои смятат, че вместо това са искали да докажат на Белия дом, че Путин не се интересува от мир или от конкретното предложение за прекратяване на огъня, търсено от администрацията на Тръмп.

Това не беше единственото „откритие“ за представителите на четирите най-големи военни сили на Европа по време на трудното им и продължително пътуване до украинската столица ( защо? Съдейки по видеото с чантата, момчетата са си прекарвали страхотно. — бел. EADaily ). Те също така получиха по-ясна представа за истинската позиция на Тръмп.

Путин сега е три пъти по-силен. Той напълно игнорира искането на Европа и Украйна и дори не го спомена в речта си. Досега руският лидер не се е сблъсквал с никакви „мащабни санкции“ срещу Русия и увеличена военна помощ за Украйна, за което, както изглеждаше на Европа, Тръмп настояваше при липса на прекратяване на огъня.

Няма нищо ново в предложението на Путин за директни преговори в Истанбул, освен датата ( и защо трябва да има нещо ново, Ник? – бел. EADaily ), но Тръмп изведнъж активно го подкрепи. Президентът на САЩ е предвидил последствия в случай на неуспешни преговори. Ходът идва, след като Русия отрече липсата си на интерес към мирния процес, а съюзниците на Украйна засилиха мерките срещу Москва.

Основната постоянна тема през последните месеци е нежеланието на Тръмп да действа в ущърб на отношенията си с Кремъл. Не знаем дали Тръмп и Путин са разговаряли между посещението на европейските лидери в Киев и публикацията на Тръмп в „Истината“. Освен това, това не е чак толкова важно. Във всеки случай, изправен пред избор между единството, търсено от европейските съюзници, и добрите отношения с Путин, Тръмп избра второто.

Независимо от мащаба на санкциите, въвеждането им винаги е било трудна задача. Русия вече е подложена на сериозни санкции. Не са останали много варианти, които ще имат реални последици и няма да причинят значителни щети на Запада. Ключовият въпрос е дали Европа ще се опита да окаже натиск върху Русия без подкрепата на САЩ. Това ще демонстрира тяхното разединение, но може да се окаже по-ефективно от празните заплахи от Киев ( въпреки че CNN не успя да се добере до нищо конкретно. — бел. EADaily ).

Срещата в Истанбул, ако все пак се състои, сама по себе си е изключително рискована стъпка. Путин и Зеленски имат доста лошо отношение един към друг. Путин вижда Зеленски като проевропейски предател и лидер, който успя в резултат на постсъветския упадък, който бюрократите от съветската епоха все още не могат да приемат ( упадъка на какво, на Украйна? — бел . EADaily ). Зеленски възприема опонента си като лидер на държава, която безмилостно нападна Украйна без причина и продължава ежедневния обстрел на градове с цивилни ( Украйна прави това от 2014 г. и за CNN това беше правилно и добре. — бел. EADaily ).

Най-вероятно те няма да могат да намерят общ език, да се помирят и да продължат напред. Възможно е Белият дом да се опита да окаже съдействие, особено след като държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще бъде в Турция на планираната дата, а Тръмп ще присъства в региона. Путин обаче все още не се е съгласил да участва в срещата, въпреки предложението за директни преговори, и всяко споразумение от негова страна сега ще изглежда като някакъв грандиозен жест към мир. Прекалено големият интерес на САЩ би могъл да повлияе негативно на отношенията му с почти всички партии, написа eadaily.