дом блог

Трима убити и 12 ранени в Страсбург, нападателят е прострелян

Нападателят, открил стрелба в центъра на Страсбург край коледен базар, е бил ранен по време на престрелка с военните. Това съобщи АФП, като се позова на източници от полицията. По всяка вероятност става въпрос за терористичен акт. По време на атаката загинаха трима човека, а ранените са 12, шестима от тях в критично състояние. Това твърди министърът на вътрешните работи на Франция Кристоф Кастанер, а според кмета на Страсбург жертвите са четири. Стрелецът е фигурирал в списъка със заподозрени в тероризъм лица. Освен това е трябвало да бъде арестуван тази сутрин по подозрения в съпричастност към убийство. Полицаите обаче не са успели да го намерят в дома му, , а при обиска в жилището са открити гранати. 29-годишният мъж, който е родом от града, към 20:00 часа френско време откри стрелба в центъра на Страсбург край прочутия коледен базар. По време на престрелката с полицията нападателят бе прострелян, но успя да избяга и акцията за залавянето му продължава в момента. Авторът на кървавата атака е похитил такси и е избягал с него от мястото на произшествието, съобщи радио Франс енфо. Водачът на таксито е в безопасност, той твърди, че престъпникът е ранен. Няколко човека са били арестувани тази нощ по време на операцията, но 29-годишният Шериф Ш. не е сред тях. Френските власти разглеждат инцидента като терористичен акт. Междувременно кметът на Страсбург обяви сряда за ден на траур в града. Коледният базар няма да работи в сряда, отменени са и всички спектакли в театрите. БГНЕС/АФП

http://bgnes.com

ПЪТЕПИС: От Добрич до Ню Орлиънс. Бялата лястовица, цигани и голф…

Ходя си в родния край два-три пъти годишно. Било да видя роднини и приятели, било да поплувам между „Албена” и Балчик, да опитам виното на брат ми, когато се избистри в края на декември, или да видя дали бялата лястовичка не се навърта наоколо да даде кураж на онези днешни добруджанци, които не можаха да забогатеят в мътните години на прехода, въпреки най-хубавата земя в радиус от 1000 километра наоколо (минимум…).

През последните 25-30 години, докато работех по бежански лагери и дипломатически конференции, по военни конфликти и дълги среднощни заседания в сградата на ООН в Ню Йорк, все се заканвах, че върна ли се един ден в България, непременно ще изкарвам по 2-3 месеца в „небесните пасбища” на Добруджа, както би се изразил Джон Стайнбек. Там, където малкото овчарче от Медвен Захарий Стоянов се научава да чете, за да стане един от националните ни гиганти; там, където в летните вечери звездите бяха по-едри и от тези над Фамагуста; и където черешите и дините, които нощем крадяхме от градини и бостани през летните ваканции, за нас бяха най-сладките в света.

Горе-долу си спазвам графика. Но вместо по 2-3 месеца, стоя най-много до седмица, когато започвам да дотягам на роднини и приятели, или те на мен….  Пак има дини и череши, но най-често те или не са добруджански, или не са толкова сладки както в детството ми. А може и да се лъжа…

Магията я няма

и това е естествено. Няма как приказките, преживени в детството (на миналия век), да останат същите 50-60 години по-късно….  Няма как моите деца и внуци да усетят миризмата на току-що окосено сено рано сутрин, пръхтящите ноздри на конете, опъващи каишите на косачката или жътварката; изплашените писъци на пъдпъдъци и яребици, излитащи с ужас от стъпканите си гнезда под конските копита…  Няма как да научат вкуса на току-що набраните пролетни печурки край торищата до гората, където пладнуваха хиляди овце от безброй стада…
Децата и внуците ни, както и на хиляди други българи, са пръснати от Лондон до Лима и от Чикаго до Рио…. За уханието на прясно окосеното сено и вкуса на крадените посред нощ дини могат да научат или ако аз им разкажа, или ако прочетат Йовков и Ивайло Петров.


Бялата лястовица в красивия градски парк на Добрич гледа дали Моканина идва да я потърси. Снимки: авторът

 

Но по всяка вероятност няма да прочетат, нито единия, нито другия. Добруджа отдавна не е същата, няма го нито Йовков, нито Дора Габе, нито дори присмехулникът Ивайло Петров, който на 19 януари имаше рожден ден….  Няма я магията на Антимовския хан, няма я Сарандовица, няма го Сали Яшар и песента от колелетата на каруците му. Няма ги и старите добруджанскжи благородници, богати и не толкова, красиви и уморени от жътвата, весели и тъжни, поетични като от разказ на майстора от Жеравна. Или на Присмехулника от селцето Бдинци, на двайсетина километра западно от Добрич където се е родил Ивайло Петров.  Всички те, поколението на моите родители, и на техните родители, и т.н., бяха създали един красив мит за добрия, човечния, благородния и вълшебен свят, наречен Добруджа, населен с хора широко скроени и с усет към прекрасното… Поне така ме учеха учителите ми в Добрич и по-късно в университета в София. А така го чувствах и аз, роден в митичния край, където полята и морето се сливат в синьо-зелена феерия…

Естествено, няма да плачем за миналото… Било каквото било. Животът продължава, за малцина красив и богат, за мнозина – не толкова…. Миналата седмица се върнах от Добрич. Беше хубаво – роднини, приятели, вкусни добруджански манджи и още по-вкусното вино на брат ми, което мирише на диви ягоди. От сорта грозде, който италианците наричат “Кастел”, а добруджанци – липа. Бяла или черна липа. Дребни зрънца, страховито ароматни, на пазарите в Ню Йорк и Женева бяха най-скъпите сортове, които продаваха за ядене, но вино не правеха от него… Било вредно? Може би… Напук на слуховете, много добруджанци продължават да си го пият…


Добруджанец бере грозде в двор в Смолница, за да направи вино с дъх на диви ягоди. Снимка: авторът

 

Но Добрич вече не е същият град от моето детство… Единственото, което е същото, е леденият вятър, който зиме духа откъм Букурещ или Констанца, връхлита върху Добрич, обледенява улици, шосета, стълбове и жици, кърши клони на дървета и тласка автомобилите в канавки и хендеци, от които излизане няма, докато не дойде фадромата… И чак тогава се уморява този проклет вятър и  спира нейде в предградията на Варна, докато Добрич си ближе раните…

Вечер градът опустява рано. Улиците са тъжни. Рядко се виждат млади хора. Безработицата ги е прогонила или във Валенсия, или в Манчестър, или в Дрезден. Малцината, които са останали тук, се радват, ако намерят работа за 500-600 лева на месец. От 120-130 хил. жители преди 30 години, днес градът се е свил наполовина, както казват местните хора. Не мисля, че има гладуващи, но бедни със сигурност има, както ми казва един приятел, шеф на местна хуманитарна организация. От двайсетината заводи, фабрики, предприятия и т. н. преди „вечния” ни преход, сега не е останало почти нищо. Рядко се виждат усмихнати хора. Повечето добруджанци са надянали същите маски на лицата си като хората от всички краища на България: угрижени, самотни, замислени, потънали в собствените си бездни…

А иначе градчето си е ОК, както би казал един мой съученик, сега пенсиониран инженер с много скромна пенсия…  Виждат се както нови сгради с прилична архитектура, така и стари турски или цигански къщици, които още не са бутнати… Повечето турци се преселиха на юг – като моя съученик Себайдин, сега в Истанбул…  Исмет, с прякор Офето (баща му го кръстил на майтап на Отечествения Фронт през далечната 1950…) – също е в Истанбул. Самито, приятел на баща ми – отдавна е в Бурса. И Турхан, бръснаря, също …. Идват си често в родния край, не могат да прежалят Добруджа и младостта си. Идват си и плачат от радост и от скръб… Нещо ги тегли насам и говорят за Добруджа като за Рая там, горе… За някогашната Добруджа, от детството им.

Бялата лястовица и черните овце

Тя може да се види в новия градски парк на Добрич, кацнала край езерото, в което някога карахме лодки и ухажвахме момичетата от гимназията… Тя не лети, направена е от някакъв траен материал от скулптора си, но гледа внимателно дали към нея не се задава Моканинът, в търсене на надежда за болното си дете…  Няма го обаче Моканинът, запилял се е и той вероятно някъде между Валенсия и Барселона, да гледа  лозята на испанците или да им поддържа дворовете. Дори когато си дойде за кратка ваканция, Моканинът не може да се види на новите голф игрища между Балчик и Калиакра…  Аз като пишман голфър, ходя от време на време с моя приятел Румен, бивш журналист от „24 часа”, сега преподавател по голф-науки-и-практики – да удрям бялото топче над зелената трева в „Трейшън клифс” или на другите две игрища наоколо. Но освен заможни руснаци или румънци не видях от местните хора да се радват на шотландската игра… Изглежда Моканинът не играе голф: или няма време, или не му се харчат пари за тази странна за местните хора игра, чийто дядовци са играли  на челик или на „чаракман”, далечни добруджански братовчеди на голфа…


Добруджански двор на съвременна къща в Балчик, с изглед към морето. Дизайнерите на този оазис са млади добруджанци, лекари, решили да останат в родния край… Снимка: авторът

 

Една вечер, докато вървях към магазина на моя приятел Жоро Лазаров, видях една елегантна бяла кола, паркирана до хотел „Добруджа”. Загледах се в големия борден дисплей вдясно от волана и сложните навигационни уреди на тази красавица. После видях, че е един от последните модели „Тесла”, с „толбухински” номер…  Предполагам, че беше собственост на „Жеко Бонвивана”, известен от творчеството на Ивайло Петров като „Жеко Бована” – за по-кратко…. Когато споделих това с Жоро Лазаров, той каза:”А-а-а, имаме ги три!” Три „Тесли” в малкия Добрич, чийто театър едва диша и май само името „Йордан Йовков” е останало от него и от някогашните му звезди? Една от тях беше Мариана Аламанчева, която също отлетя от нас тия дни като бяла лястовица.

В творчеството на Йовков няма цигани. Има турци. Благородни и добри. И те повечето такива си бяха, аз израснах сред тях. Сега са останали малко. За сметка на това циганите са мнозинство в повечето добруджански села. Много от тях бяха заселени тук по времето на Тодор Живков, някъде през 60-те години на миналия век. Докараха ги тук, защото имаше много свободна земя. Оземлиха ги, построиха си хората къщички, децата им тръгнаха на училище, всички работеха – кой механизатор, кой занаятчия, изкарваха си хляба, никой от тях не крадеше, като закъсваха в края на месеца идваха при баща ми за някой лев назаем или за „стъкло вино”, както се казваше в Добруджа. Следващия месец си връщаха заема. Виното – не. Но бяха кротки, само тук-там по някой цигански барон или бабаит правеше золуми, но или милиционерите го ступваха набързо, след което Манго, осъден по бързата процедура, правеше от 3 до 6 месеца тухли без да му плащат, за да му дойде акълът в главата.
Или лудият Танас от Голяма Смолница ги биеше превантивно с дървен кол край казана за ракия, просто така, за историческо назидание и с възпитателна цел. И циганите кротуваха. А Танас с буйния си нрав никак не се вписваше сред благите герои на Йовков. Тип като него по-можеше да се срещне при Ивайло Петров… Един-два свирепи персонажа от „Хайка за вълци”, натоварени да проведат колективизацията в Добруджа , понякога ми напомнят за Танас Топалов, чийто брат Иван беше най-кроткият човек от Владивосток до Пунта Аренас…

Тухларната

Едно лято, през ваканцията, баща ми ме прати да работя в тухларницата на Смолница, за да си изкарам парите за морето. Тогава беше така: от три месеца лятна ваканция, децата работеха на полето през юни и юли, а август прекарваха на вълшебните варненски плажове. „Албена” още не беше построена. Там правех тухли от 3 часа сутринта до към обяд, когато свършвахме обръщането на калъпите по хармана и ги оставяхме да изсъхнат, преди да отидат в пещта за изпичане. Работех с Васко Кинаджията от Козлодуйци, който – когато не беше пиян – прожектираше предимно съветски и индийски филми в читалищата на десетина села наоколо; с пет-шест циганина, едни току-що излезли от затвора, а други на път да влязат в него – повечето за убийства… Другият тухларин беше Райно, директорът на училището в Смолница, и Танас Топалов, митичния Робин Худ на тази част от Добруджа…. Танас крадеше изискано, със стил, предимно скъпи вещи от незаключените добруджански къщи; после лежеше по 5-6 месеца в затвора, докато баща му бай Васил, кротък и добър пчелар, не го освободеше с връзките си в ОК на БКП… Като излезеше от затвора, и преди пак да влезе в него, Танас правеше тухли за някой лев – добре платена работа тогава, понеже беше каторжна. Тухларната беше до казана, където 5-6 села около Смолница варяха ракия, и всеки ден, някъде към 10 сутринта майката на Танас му донасяше закуската. Тя се състоеше от 12 пресни яйца на очи, един самун топъл хляб и 5-6 прясно откъснати домата от градината. Преди да седне да закусва на тревата, Танас внимателно си измиваше ръцете във варел с вода, после си наливаше 300 грама ракия при казанджията в едно тенекиено канче и започваше ритуала. Омиташе всичко за 5-6 минути, после си доливаше още 100 грама ракия, и вдъхновен от гледката, както и от ракията, грабваше един дървен кол от някоя каруца наблизо и подмяташе циганите. Биеше ги сравнително внимателно, с превантивна и възпитателна цел, така да се каже, да не помислят и да крадат, а да работят като стахановци на тухларната… Тогава в Добруджа нямаше Хелзинкски комитет, нито роми, имаше цигани,  милиция, Танас с неговото разбиране за правосъдие и прилична етническа толерантност с временни наказателни операции. Нямаше и цигански гета, хората си имаха прилични къщици и живееха заедно с българи и турци.


Кът от градски парк на Добрич. Снимка: авторът

 

Танас беше едър, кокалест, отличен побойник, юмруците му бяха колкото магарешка глава, а и нравът му беше такъв. В дните между затвора и тухларницата Танас четеше Жул Верн, Балзак, „Пармският Манастир”,  и „Червено и Черно”, денем ни разказваше  за подвизите на Фанфан Лалето, а вечер слушаше по Би Би Си или Свободна Европа първите песни на „Бийтълс” и „Ролингстоунс”. Легенда беше Танас. И първият дисидент в Голяма Смолница. Той възпитаваше циганите, а милицията го превъзпитаваше него. Постоянно, докато един ден Танас умря.

Сега циганите в Добруджа водят жалък живот. Много от тях отдавна са без работа и се прехранват както могат. Едни забягнаха в Западна Европа и заради една част от тях белгийци, французи, швейцарци и германци си скубят косите и проклинат насаме неолибералите, старолибералите, глобализма, Юнкер и теорията за „приобщаването”. Други, които останаха в селата около Добрич, са или механизатори, или безработни, или професионални крадци.  Старата къща на дядо ми в Смолница няколко  пъти беше обирана и брат ми все се чуди кога ли ще я навестят пак…. Като беше жив баща ми, казваше: „При немотията, която ги мъчи, даже се учудвам, че не крадат повече и по-често…” Той ги съжаляваше искрено. Няма работа за тях, няма я някогашната милиция и тухлената фабрика за превъзпитание, няма го и Танас с превантивните си мерки… Глобализация и циганизация вървят ръка за ръка там, където някога е звучала песента на колелетата.

Не е никак случайно тогава, че оня нехранимайко от Берлин, който ритна позорно едно момиче в подлеза на метрото (и цяла Германия се вцепени от ужас), се оказа „наш циганин”, от Добруджа… Пак наши бяха и „братовчедите му”, които се изпикаха на паметника на Васил Левски в София… А един друг, пак много наш циганин, при един запой с много ракия, се скарал преди месец с моя кумец Марин, бивш счетоводител и пенсиониран фермер, отишъл си в къщи, взел пушката и най-хладнокръвно го застрелял. Ето, това вече не се вписва в характерологията на Йовковите персонажи. Пак ми прилича на “Хайка за вълци”. Затова много хора вече питат къде е Танас със сопата, макар да знам, че това не звучи изискано и от Хелзинкския комитет ще се намусят, ако го прочетат.

Но истината настоява да кажа на висок глас, че има и много кротки  и талантливи хора между циганите, които лично познавам. Мехмед, наричан още „Меметчето”, беше по-добър съсед на баща ми, когато беше в дядовата къща в Смолница, отколкото някои от нашите българи… И какво ли би казал Йовков днес, ако научеше,  че чистокръвен добруджански българин, бивш депутат, се беше забъркал в някаква каша с 4 тона суджуци уж за уважаемия премиер? Или как би реагирал почтеният Петър Габе, бащата на Дора Габе, също депутат в Народното събрание преди десетки години, един от най-добрите фермери в Добруджа за времето си? Ами какво да кажам за (само)убития изверг от клането в Нови Искър неотдавна, който някои вече наричат „добруджанския талибан”? Тези черни овце в стадото взеха да изместват белите лястовици на Добруджа.
И все си спомням в такива случаи за колегата Иван Делчев, с когото работехме в стария „Поглед”. Иван казваше: „Всеки народ прилича на циганите си. И обратното.” Тогава, през 1977, Иван се беше върнал от 2-3 години живот в Хелзинки и разказваше на нас, хлапаците-репортери, че във Финландия местните цигани толкова добре били превъзпитани, приобщени и променени, че децата им вече се раждали със сини очи и руси косици…

http://e-vestnik.bg

 

Няма да се добива природен газ в Генерал Тошево, реши РИОСВ-Варна

Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР. Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище „Спасово“, община Генерал Тошево. 

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа „за“ и само 3 „против“.
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на „Басейнова дирекция“ против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.

Решението може да се обжалва.

Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.

Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.

На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации – Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.

Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. „Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия“, посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на „Росгеоком“ и отказ за предоставяне на концесия.

След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението. https://news.bg/

В ДЛС Тервел съставиха 17 акта за нарушения в горите

17 акта за нарушения в горите съставиха през изминалата седмица служителите на ДЛС „Тервел”. При обход на територията на ловното стопанство е установена незаконната сеч на общо 8 куб. м дърва за огрев. Санкционирани са 9 физически лица.

В периода от 15 до 22 януари в обхвата на Североизточно държавно предприятие са извършени общо 717 проверки. 128 от тях са на обекти за добив на дървесина, 74 – на превозни средства, 452 – на ловци, а 63 – на други физически лица. Съставени са 22 акта и 2 констативни протокола, единият от които е за нерегламентиран добив на 1,5 куб. м дърва за огрев в ДГС „Генерал Тошево”.
При системните проверки в ДЛС „Шерба” са задържани 2 куб. м дървесина, като за нарушенията са съставени 4 акта и констативен протокол.
Акт по Закона за горите отчитат и от ДЛС „Балчик”, показва още справката на СИДП за последната седмица. През зимните месеци, когато опитите за нерегламентиран добив на дърва за огрев зачестяват, засилен контрол се извършва на територията на всички горски и ловни стопанства към предприятието в четирите области Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Всеки народ си избира управляващите: Прогнозират поскъпване на тока за бита с между 15% и 30% след европредседателството ни

Ако цените на свободния пазар се приемат за референтни, цената на електроенергията за бита ще поскъпне с между 15% и 30% от 1 юли. Прогнозата е на работодателските организации в АОРБ, които днес представиха своите приоритети за развитие през 2018 година.

Бизнесът има съмнения за картел при предлагането на електроенергията на свободния пазар, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Според тях цените на електроенергията са увеличени спекулативно и няма основание за това.

Съмнения за картел

Организациите в АОРБ са категорични, че трябва да се „въведе ред“ в пазара на електроенергия.

„Пазарът на електроенергия е манипулиран, има недобри търговски практики, не се изпълнява европейският регламент, цените манипулативно са повишени. Няма основание за такъв скок на цените. Той ще се отрази на произвежданите стоки и услуги и продукти и ще се прехвърли на регулирания пазар като повишени цени за домакинствата от 1 юли, ако ситуацията не бъде променена“, посочи Велев.

Според него има мерки, които могат да нормализират пазара, но те все още не се изпълняват.  Затова бизнесът настоява за ускоряване на реформите. „Свидетели сме на цени в енергетиката, които не са в икономическите реалности – те са спекулативни и манипулативни. От това печелят група  от хора, а губи цялото общество“, каза още Велев.

Председателят на управителния съвет на АИКБ заяви, че бизнесът не може да представи доказателства за картел, освен числата, с които разполага от публичните отчети на компаниите, а от тях се вижда, че на собствените платформи държавните централи продават на много по-ниска цена, отколкото на борсата.

„На борсата се пускат малки количества на завишена цена и по този начин се манипулира пазарът,“ твърди Велев и риторично попита къде отива разликата между ниската цена на собствени платформи и високата на борсата и тази, която се предлага на предприятията.

Ролята на държавните институции

В момента цената на регулирания пазар е 76 лева за мегаватчас.

„На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат електроенергията на цени от 110 –125 лева за мегаватчас“, каза Велев. Според неговите изчисления ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва цената да се увеличи от 76 лева на 85 – 90 – 100 лева, в зависимост от това, какво ще се случи на 1 юли на регулирания пазар.

„Цената за домакинствата ще се повиши, ако се запази това положение – при различните предприятия числата са различни, но струпването е между 30% и 65% поскъпване на активната енергия, ако ситуацията не бъде овладяна“, допълни той.

Васил Велев потвърди, че не бяха променени графиците за търговия на борсата.

„Това е напълно по силите на Министерство на енергетиката и Българският енергиен холдинг, обясни Велев и потвърди за среща миналата година с двете асоциации на търговците, от която нищо не е произлязло.

„За нас е непонятно защо това не се прави, след като е нъпълно във възможностите на Комисията за защита на конкуренцията да разследва тези търговски практики, които не са нормални и добри“, каза Васил Велев.

От работодателските организации са убедени, че няма причина за скок на цените на електроенергията.

Те ще изпратят сигнал до КЗК, която да установи има ли нерегламентирано договаряне между производителите на ток и търговците на електроенергия.

„Ще пристъпим към протестни действия в началото на февруари, но се надяваме КЗК да се самосезира, както да се вземат мерки от Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг. Българската енергийна борса трябва да промени графика си на работа“, категоричен е Велев.

Той напомни, че работодателските организации определиха дата на протеста 31 януари, но синдикатите поискаха отсрочка, за да вземат решение, но сега се „отдръпват“.

Готови  за протест

И в четирите работодателски организации ще се вземат решения за участие в протестите в близките дни, но те са сигурни, че ще участват съвместно, както преди четири години.

”Няма по-голям проблем за националната сигурност от цената на електроенергията”, каза Кирил Домусчиев от КРИБ. По думите му държавните дружества не са ефективни и това се отразява на цялата икономика на страната.

Той е на мнение, че е необходим нов Закон за енергетиката, за да се либерализира енергийният пазар и цялостна реформа в сектора.

“В енергетиката има „икономическа шизофрения“, каза Божидар Данев, председател на БСК и обясни, че имаме свръхмощности, няма търсене, а цените се увеличават.

Той припомни, че в АОБР членуват предприятия, които произвеждат 86% от брутната добавена стойност на икономиката и 82% от работните места в страната.

Цветан Симеонов от БТПП обяви, че чрез европейските партньори ще бъдат информирани европейските институции за водената политика и проблемите на българския бизнес.

https://www.investor.bg

Премиерът Румен Радев ще участва в Гданск в Петата конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна

Министър-председателят Румен Радев ще участва в Петата конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна, която ще е днес в полския град Гданск, съобщиха от правителствената информационна служба.

В международния форум ще участват държавни и правителствени ръководители, представители на международни организации, на финансови институции и на бизнеса. Във фокуса на срещата ще бъдат обсъдени подходите за следвоенното възстановяване на Украйна и на критичната  инфраструктура и логистични връзки в региона.

БТА припомня, че преди дни в отговор на парламентарен въпрос Румен Радев посочи, че преустановяването на даренията от българската армия за Украйна не означава преустановяване на подкрепата по други направления, нито прекратяване на дейността на българската отбранителна индустрия. Радев допълни, че България работи за траен и справедлив мир в Украйна, основан на международното право и Устава на ООН. 

/ТНП/



Източник БТА

Кино Арена програма – 26.06.- 02.07.2026 г.

„Обсебване“
„В сивата зона“
 
Специално за зрителите в Добрич тази седмица на голям екран се завръщат две от най-обсъжданите филмови заглавия на годината – „Дяволът носи Прада 2“ и „Майкъл“. С включването им в програмата на Кино Арена DS Park Добрич местната публика ще има възможност да ги гледа на голям екран и да се потопи в кино преживяването, което тези продукции заслужават.
  В предпродажба:
„Одисея“
 
„Супергърл“
 
 
„Миньони & чудовища“
 
 
„Спайдър-мен: Нов ден“
 
 
 
В продажба са и билетите за ексклузивната прожекция на :
„Летен концерт на Андре Рийо през 2026 г.: „Viva Maastricht!““
 
 Прожекцията ще се състои на 30 август от 16:00 ч. Зрителите ще имат възможност да се потопят в неповторимата атмосфера на Маастрихт и да преживеят магията на музиката на Андре Рийо с впечатляваща картина и звук на голям екран.
Билети за събитието:
Цялата програма за периода можете да откриете в приложения файл, както и на сайта на Кино Арена- https://www.kinoarena.com/bg/program/view/kino-arena-dobrich/26-06-2026

По-малко сделки с имоти, а ръстът на цените се ускорява


Причината вече не е само в големите градове – навсякъде жилищата поскъпват

Независимо че броят на имотните сделки намалява, а пазарната еуфория от присъединяването към еврозоната вече премина, цените на жилищата в България не се успокояват, а напротив – ръстът им през първото тримесечие на 2026 г. дори се е ускорил. Това показват данните на НСИ, публикувани в сряда.

На тримесечна база повишението на цените е с 6,2% – едно от най-големите изобщо за последните години. Сравнението показва, че само веднъж – през първото тримесечие на 2024-а, поскъпването

е било с такива мащаби

Тогава ръстът на цените на жилищата е бил 7,1% в сравнение с предходното тримесечие. Напоследък то е устойчиво под 5%, а в края на миналата година дори падна до 0,3%.

Годишният ръст на цените също се ускорява – стига 14,8%, а в края на миналата година бе паднал до 12,6%.

В края на 2025-а се появиха много прогнози, че предстои успокояване на имотния пазар и че в крайна сметка годишният ръст на цените ще падне до едноцифрено число. Засега това не се случва, като причината трудно може да бъде намерена в шестте най-големи града, където по принцип са най-многото сделки и най-високите цени.

Например в София, Варна, Пловдив и Бургас поскъпването на тримесечна база е максимум 5,9%, а в Русе и Стара Загора

дори има поевтиняване

в сравнение с края на миналата година, макар и съвсем леко – съответно с 1,6 и с 2,1%.

Данните на Агенцията по вписванията за броя на имотните сделки показват, че за времето между януари и март в България са сключени 38 154, което е намаление с цели 15% спрямо година по-рано. Независимо от тези трендове обаче лихвите по ипотечните кредити у нас продължават да са едни от най-ниските в Европа.

Има и ръст на договорените ипотеки,

което показва, че делът на покупките на жилища с банков заем се увеличава.

От друга страна, разходите за труд, строителни материали и най-вече скъпите терени очевидно поставят долна граница на себестойността, под която поне новото строителство няма как да слезе. Това е основната причина цените на жилищата да се задържат високи.





Източник 24часа

В СНИМКИ: Мексико подпечата първото си място в групата след класика над Чехия




Мексико приключи безупречно участието си в Група „А“ на Световното първенство. Съдомакините постигнаха трета поредна победа в турнира, след като надиграха Чехия с категоричното 3:0 на „Ацтека“, осигурявайки си първото място с пълен актив от девет точки.

Успехът на „ацтеките“ сложи край на надеждите на чехите за място в елиминационната фаза. Тимът на Иван Хашек остана на последната позиция в групата с едва една точка и напуска разочароващо надпреварата още след първия етап.

ВИЖТЕ ВСИЧКИ ИНТЕРЕСНИ КАДРИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ!

Всички голове в срещата паднаха след почивката. Матео Чавес даде аванс на Мексико в 55-ата минута, а само шест по-късно Хулиан Киньонес удвои. В добавеното време Алваро Фидалго оформи крайния резултат, с който домакините затвърдиха отличното си представяне в груповата фаза.​

Двубоят ще остане в историята и заради Гийермо Очоа. Ветеранът се появи на терена след почивката и се превърна в първия вратар, участвал на шест различни световни първенства.




Google
Добави ни в предпочитани източници в Google




Източник Gong.bg

25 ЮНИ: И ОЩЕ ПРАЗНИЦИ ДНЕС: ДЕН НА ЛИМОНАДАТА. НАЙ-ДОБРИТЕ РЕЦЕПТИ ЗА ЛИМОНАДА

Денят на лимонадата е неофициален празник, посветен на популярната безалкохолна напитка. Няма конкретна историческа причина за избора на 25 юни за дата – вероятно това е просто летен ден, благоприятен за популяризирането на освежаващата напитка. Легендата разказва, че първата лимонада е изобретена случайно: виночерпец объркал бъчви с вино и лимонов сок, разредил сока с минерална вода и угодил на краля. Първата официално регистрирана лимонада е сервирана през 1630 г. в Париж на аристократи: лимонов сок с минерална вода от естествен извор; по-късно е добавен мед. Петър Велики популяризира лимонадата, като нарежда „лимонада да се пие на събирания“. Напитката е била скъпа и е имала срок на годност около седмица.

Но нека ви издадем една тайна – най-добрата лимонада е тази, приготвена у дома.

Много по-вкусна, много по-свежа, много по-полезна. Няма нищо по-хубаво от това. Рецептите за лимонада стават все по-креативни с годините, а същевременно са много лесни и удобни за приготвяне. Какво чакате?

Позволете ни да ви представим нашите най-любими рецепти за домашна лимонада, които сме сигурни, че ще искате да опитате на мига!

1. Класическа свежа лимонада

Няма нищо по-любимо от абсолютната класика. Фина, лека, освежаваща – перфектната лимонада е тази, която зарежда сетивата ви с много наслада.

Има наистина много вариации за приготвяне на класическа лимонада, но повярвайте – тази рецепта тук е най-добрата, която някога сте срещали!

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 6 лимона
  • 1 ч.л. захар
  • 2-3 листа от мента
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Първо, изцедете лимоните внимателно и изсипете сока им в каната. След това, разбъркайте захарта с няколко капки топла вода и я смесете с лимоновия сок. Нарежете ментата много ситно и също я прибавете към сока и захарта, след което разбъркайте отново добре. При желание, добавете лед, добавете газираната вода и се насладете! Може да гарнирате с допълнителни листа мента за по-освежаващ вкус!

2. Ягодова лимонада

Тази рецепта за лимонада е истинско доказателство за твърдението, че понякога това да излезеш от “комфортната си зона” и да “нарушиш традицията”, може да се окаже най-доброто решение.

Ако искате да разнообразите ежедневието си, сладникаво-киселият вкус на ягодовата лимоната ще ви впечатли. Доверете й се…

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 4 лимона
  • 4 ягоди
  • 2 с.л. сироп Gaziro Ягода
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните и изсипете сока им в каната. След това нарежете ягодите на малки кубчета и ги прибавете към лимоновия сок. Добавете газираната вода,  разбъркайте и сложете сиропа. Разбъркайте отново и при желание гарнирайте с лед или ментови листа..

3. Лимонада “Горски плод”

Лесна за приготвяне, оригинална, вкусна и полезна. Да, това са все качества на лимонадата “Горски плод”, която става все по-популярна из цял свят.

Сладкият й, но все пак ненатрапчив вкус ще ви осигури пълноценно освежаване и то по начин, който е приспособим не само за лятото, но и за всеки друг сезон!

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 4 лимона
  • 150 грама боровинки/малини/капини
  • 2 с.л. сироп Gaziro Малина
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните, изсипете сока им в каната и към него прибавете горските плодове (може да изберете от един вид или различни, всичко зависи от вас). Разбъркайте добре сместа и добавете газираната вода. След това сложете сиропа и гарнирайте с лед, резенчета лимон или мента, според вашия вкус.

4. Розова лимонада

Неслучайно този тип лимонада е абсолютен фаворит на хората по цял свят през последните години. Свежа, различна и много вкусна, розовата лимонада определено е впечатляваща.

Открояваща се с малко по-нестандартен, но бързо привличащ вниманието към себе си вкус, тази рецепта ще направи летните ви дни още по-наситени!

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 3 лимона
  • 1 грейпфрут
  • 2 с.л. сироп Gaziro Вишна
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните и грейпфрута и изсипете сока им в каната. Разбъркайте добре и към сместа добавете газираната вода. За постигане на свеж вкус и приятен розов цвят, прибавете сиропа, добавете лед и гарнирайте с нар или мента. За максимална наслада консумирайте лимонадата добре охладена.

5. Лавандулова лимонада

Е, когато говорим за нещо различно, отличително и нестандартно, няма как да не ви представим и тази изключително вкусна рецепта за лимонада, която ще ви изпълни не само с наслада, но и с много спокойствие и нежност.

Лавандуловата лимонада е с много интересен, флорално-сладникав вкус и определено ще ви изненада. Макар, че е доста нетипична и честно казано не е за всеки, вярваме, че е добре да й дадете шанс. Току-виж се е превърнала в любимото ви изкушение!

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 5 лимона
  • 2 с.л. сироп от лавандула (за предпочитане домашно приготвен)
  • 1 ч.л. захар
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните и изсипете сока им в каната, като към него прибавете захарта, смесена с няколко капки топла вода. Разбъркайте добре и прибавете газирана вода. След това добавете и сиропа от лавандула, гарнирайте с резенче лимон и се насладете!

6. Лимонада с диня

Свежест, свежест, свежест. Говорейки за лято и нужда от положителни емоции, сладкият вкус и аромат на динята неизменно се усеща навсякъде.

Тази лимонада е наистина интересна и вкусна и ще ви гарантира пълноценната хидратация, от която имате нужда през топлите месеци. Какво по-хубаво?

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 4 лимона
  • ¼ диня
  • 2-3 листа от мента
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните и изсипете сока им в каната. Резена диня, без кората, разбира се, разбийте в блендер, след което го прибавете към лимоновия сок. Нарежете листата от мента на дребни парченца и ги прибавете към сместа. Разбъркайте добре, добавете газираната вода и се насладете! Може да прибавите лед или да охладите в хладилник за допълнителна свежест.

7. Лимонада с бъз и мента

Тази лимонада е перфектния бленд между класиката и по-нестандартното. Лека, наситена и много свежа, тя определено ще се превърне във ваш фаворит.

Ненатрапвичият й вкус, който е на границата между сладкото и горчивото, определено ще ви впечатли, така че не пропускайте да се доверите на тази прекрасна рецепта…

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 5 лимона
  • 2 с.л. сироп от бъз (за предпочитане домашно приготвен)
  • 2-3 листа от мента
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните, изсипете ги в каната и към тях добавете ситно нарязаните листа от мента. Разбъркайте добре и прибавете газирана вода. След това сложете сиропа от бъз, гарнирайте с допълнително резенче лимон или мента, и консумирайте напитката охладена!

8. Детоксикираща лимонада

Искате нещо леко, свежо и изключително полезно? Е, тази детоксикираща лимонада с краставица и джинджифил определено ще спечели вниманието ви.

Кой е казал, че полезното не може да бъде вкусно? Тази свежа напитка почти не съдържа калории, а определено ще ви донесе пълноценна наслада с лекота. Възможно е, опитайте!

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 5 лимона
  • ½ краставица
  • 2-3 с.л. сок от джинджифил
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните и изсипете сока им в каната. След това блендирайте няколко резенчета джинджифил, а пресния сок от тях смесете с този от лимон. Добавете краставицата, нарязана на дълги лентички, и изсипете газираната вода. Разбъркайте и заредете организма си с витамини, наслада и енергия!

9. Алкохолна лимонада

Лятото, обаче, най-вече го свързваме със свободата и нуждата от развлечение и забавление. Именно затова, за завършек избрахме да включим и една популярна алкохолна рецепта за лимонада, която със сигурност ще искате да опитате.

Буквално преведена като “лимонада с шипове”, тази изключително вкусна напитка ще ви донесе свежест и наслада по един наистина енергизиращ и неочакван начин. Еха!

Нужни съставки за приготвяне на 1 литър:

  • 4 лимона
  • 1 ч.л. захар
  • 2 с.л. лимончело
  • 2 с.л. водка
  • около 1 литър прясно газирана вода

Приготвяне:

Изцедете лимоните и изсипете сока им в каната. Разбъркайте захарта с няколко капки топла вода и ги прибавете към лимоновия сок. След това прибавете лимончелото, водката и лед, по желание, и разбъркайте добре. Изсипете газираната вода и гарнирайте с резенче лимон или мента, за най-освежаващ вкус.

Домашните рецепти за лимонада са наистина впечатляващи, нали?

А знаете ли как може да улесните още повече приготвянето на такъв тип напитки в дома ви и то по начин, който пълноценно се грижи за вашето здраве и чистотата на природата?

Машините за газирана вода Gaziro са идеалният избор за вас. Доверете ни се и създавайте перфектните освежаващи изкушения във всеки един момент с лекота!

https://gaziro.com/

Предложение за определяне на състава на одитния комитет на Община Раднево ще обсъди Общинският съвет

Предложения за определяне на състава на одитния комитет на Община Раднево и приемане на актуализирана бюджетна прогноза за периода 2026 – 2028 година са сред точките в дневния ред на днешното редовно заседание на Общинския съвет в града, публикуван на официалния сайт на общинската администрация.

Общинските съветници в Раднево ще обсъдят общо 14 предложения.

В дневния ред са включени още две предложения за предоставяне на временни безлихвени заеми от общинския бюджет за окончателни плащания по проекти за енергийно обновяване на сградата на Общински център за култура „Нончо Воденичаров“ и на спортна база в града.

Общинските съветници ще обсъдят и трансформиране на част от целевата субсидия за капиталови разходи в трансфер за неотложни текущи ремонти на сгради – публична общинска собственост.

Сред останалите точки са приемане на наредба за условията и реда за поставяне и премахване на преместваеми обекти и елементи на градското обзавеждане, продажба на общински имоти, определяне на начална тръжна цена за отдаване под наем на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд за 2027 година, както и предоставяне на земеделска земя на Народно читалище „Гео Милев – 1893“.

Общинският съвет ще разгледа и предложения за безвъзмездно придобиване на зарядна станция за електромобили и за учредяване на безвъзмездно право на ползване върху общинско помещение.

/ТНП/



Източник БТА

Предложение за определяне на състава на одитния комитет на Община Раднево ще обсъди Общинският съвет

Предложения за определяне на състава на одитния комитет на Община Раднево и приемане на актуализирана бюджетна прогноза за периода 2026 – 2028 година са сред точките в дневния ред на днешното редовно заседание на Общинския съвет в града, публикуван на официалния сайт на общинската администрация.

Общинските съветници в Раднево ще обсъдят общо 14 предложения.

В дневния ред са включени още две предложения за предоставяне на временни безлихвени заеми от общинския бюджет за окончателни плащания по проекти за енергийно обновяване на сградата на Общински център за култура „Нончо Воденичаров“ и на спортна база в града.

Общинските съветници ще обсъдят и трансформиране на част от целевата субсидия за капиталови разходи в трансфер за неотложни текущи ремонти на сгради – публична общинска собственост.

Сред останалите точки са приемане на наредба за условията и реда за поставяне и премахване на преместваеми обекти и елементи на градското обзавеждане, продажба на общински имоти, определяне на начална тръжна цена за отдаване под наем на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд за 2027 година, както и предоставяне на земеделска земя на Народно читалище „Гео Милев – 1893“.

Общинският съвет ще разгледа и предложения за безвъзмездно придобиване на зарядна станция за електромобили и за учредяване на безвъзмездно право на ползване върху общинско помещение.

/ТНП/



Източник БТА

Бюджет 2026: По-скъпи винетки, по-висок осигурителен праг и ръст на държавния дълг

Правителството представи проекта на Бюджет 2026, който предвижда мерки за ограничаване на дефицита, увеличение на максималния осигурителен доход и на част от осигурителните прагове, по-високи винетни такси и разширяване на тол системата. Разчетите включват и ръст на държавния дълг през следващите години, като целта е бюджетният дефицит да бъде сведен до 3% от БВП до 2028 г.

Основните параметри на финансовата рамка бяха представени от заместник министър-председателя и министър на финансите Гълъб Донев.

„Не става дума за игра на дефицит. Той е съвсем реален, при това прекомерен“, заяви той.

По думите му, за да се справим е нужно да се наложат мерки за икономия и да бъдем устойчиви, за да дойдат по-добри времена.

„Искам ясно да възразя срещу спекулациите и апокалиптичните предсказания. Няма да намаляваме доходи и да отнемаме права“, каза Донев и допълни, че иска да призове за внимателно отношение към езика. „Напълно невярно е твърдението, че ще бъде замразена минималната работна заплата“, заяви министърът на финансите.

Правителството планира допълнителни разходи за образование, здравеопазване и култура. 600 млн. евро ще бъдат разпределени към общините.

Целта е дефицитът да бъде до 3% от БВП през 2028 година

Целта е през 2028 година бюджетният дефицит да бъде до 3% от БВП.

„Чрез редица мерки с настоящия бюджет, за да постигнем свиване на прогнозния дефицит от 7,4% на 5,7% от БВП за 2026 година“, заяви той.

Финансовият министър заяви, че това ще се случи като се следва балансиран подход за свиване на разходната част в бюджета и увеличаване на приходите.

Донев подчерта, че тези 5,7% дефицит се равняват на малко над 7 млрд. евро дефицит.

По-високи осигуровки и винетки от 1 август

Предвижда се от 1 август 2026 г. максималният осигурителен доход да бъде увеличен до 2300 евро. Очакваният допълнителен приход от мярката е малко над 90 млн. евро.

Планирано е и повишаване на минималните осигурителни прагове за определени икономически дейности и професии, при които ръстът ще бъде по-висок от този на минималната работна заплата. Предложението е на министъра на труда и социалната политика. Очакваните приходи от тази мярка са около 40 млн. евро.

От 1 август тази година се предвижда и увеличение на винетните такси, както и разширяване на обхвата на тол системата. Очаква се това да донесе допълнителни приходи в размер на 53 млн. евро.

Капиталовите разходи ще надхвърлят 9 млрд. евро

„Капиталовите разходи през 2026 г. се предвижда да надхвърлят 9 млрд. евро. В тази сума са включени и разходите с национално финансиране, които възлизат на над 4 млрд. евро“, посочи финансовият министър Гълъб Донев.

Държавният дълг ще достигне 50,5 млрд. евро през 2028 година

През 2026 г. се предвижда държавният дълг да достигне 37,7 млрд. евро, което представлява 30,1% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Според разчетите през 2027 г. дългът ще нарасне до 44,7 млрд. евро, или 33,2% от БВП.

За 2028 г. прогнозата е държавният дълг да достигне 50,5 млрд. евро, което ще се равнява на 35,2% от БВП.

Минималният размер на фискалния резерв към края на 2026 г. се очаква да бъде 2,6 млрд. евро.

Приходи и разходи 

Заложените приходи в бюджета са в размер на 49,561 млрд. евро.

56,800 млрд. евро са предвидените разходи.

Загаласе на средногодишна инфлация от 3,6%. 

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че са предприети мерки срещу сивата икономика, която се оценява на 34,6% от БВП.

Според проучване секторите с най-голям дял на сивата икономика са:

  • туризъм;
  • строителство;
  • култура и развлечения;
  • земеделие;
  • търговия на едро и дребно.

 

Предвижда се въвеждане на задължително електронно фактуриране за всички местни доставки от 2027 г. Тези предложения ще бъдат включени в годишните промени на данъчните закони и ще влязат в сила от 1 януари 2027 г.

Премиерът Радев: Няма да понижаваме нито с евро доходите на работещите, с едно изключение

По-късно днес проектът на Бюджет 2026 ще бъде публикуван на сайта на Министерството на финансите.

Част от предвидените промени трябва да влязат в сила още от 1 август. Сред основните въпроси остава механизмът за определяне на минималната работна заплата. Премиерът Румен Радев вече заяви, че той ще бъде променен и отхвърли твърденията за замразяване на минималните възнаграждения.

„Няма да понижаваме нито с евро доходите на работещите. С едно изключение – ще има реално намаляване на възнагражденията и въвеждане на таван за ограничен кръг хора – ръководства на някои държавни предприятия и бордове“, каза Радев.

По думите му няма да има масови съкращения в държавната администрация без предварителен анализ.

Вчера Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие по предложението за промени в Кодекса за социално осигуряване, свързани с осигуровките на държавните служители.

https://dariknews.bg

Земетресение с магнитуд 7,5 във Венецуела. Срутени са множество сгради, има загинали и ранени

Трусът е усетен в множество щати на страната. Над 500 спасители издирват хора под отломките

Мощно земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер разтърси северното крайбрежие на Венецуела в сряда, причинявайки сериозни щети и срутвания на сгради в столицата Каракас, съобщи CNN.

Най-малко 16 души са ранени в община Чакао. Според американския център за геологически изследвания, шансът да има над 10 хиляди жертви е 44%. Властите все още не са публикували официални данни за броя им, допълва Skynews.  Временният президент Делси Родригез обяви извънредно положение.

Според Геоложката служба на САЩ основният трус е бил регистриран на около 23 километра югоизточно от град Юмаре. Само 40 секунди по-рано районът е бил разтърсен от предшестващо земетресение с магнитуд 7,2. След това са регистрирани и близо 20 вторични труса, които са били усетени на територията на цялата страна, както и в съседна Колумбия.

Мощно земетресение във Венецуела причини щети на сгради (ВИДЕО)

Kадри от Каракас показват напълно срутени сгради, разрушени фасади и облаци прах над засегнати квартали. Свидетели разказват, че под руините на сградите в столицата се чуват викове за помощ на затрупани хора. Съединените щати и редица латиноамерикански държави обявиха, че изпращат спасителни екипи и хуманитарна помощ.  Най-сериозни щети са нанесени в района Алтамира, където са рухнали жилищни и обществени сгради. Летището „Симон Боливар“ в град Майкетия, близо до Каракас, е затворено заради разрушения.

Земетресенията са били регистрирани малко след 18:00 часа местно време. След първите трусове хиляди жители напуснали домовете си и останали на открито заради опасения от нови вторични земетресения.

Сградата се люлееше силно от едната до другата страна. Никога не съм усещал подобно нещо“, разказва Роберто Гамас. Той допълва, че мебелите и предметите в апартамента му са паднали по време на труса.

Чу се силен тътен, а предмети падаха навсякъде. Никога през живота си не съм преживявал нещо подобно“, разказва още Коро Мартинес.

Бях вкъщи и успях да се облека. Всички стени бяха напукани. Едва успяхме да отворим вратата. Имаше облак дим, който не ни позволяваше да виждаме. А когато слязохме долу, сцената беше като филм на ужасите. Трябваше да се изкачим през развалините и всичко останало. Домоуправителят с бебето си и всички съседи слизаха. Но от тази сграда видях само едно семейство да излиза”, обясни Мария-Алехандра.

3

За мен, това беше най-силното земетресение, което съм усещала. Беше дълго и силно. Никога нищо не се е чупило вкъщи по време на земетресение. А сега всичко е счупено – всички чаши, всичко падна. Всичко”, заяви  Патриция Парада.

Министърът на вътрешните работи Диосдадо Кабельо съобщи, че трусът е усетен в множество щати на страната, включително Яракуй, Лара, Мерида, Арагуа, Карабобо, Ла Гуайра и Миранда. Той предупреди жителите да останат извън сградите заради опасността от вторични трусове, които могат да доведат до допълнителни срутвания.

„Трябва да бъдем особено внимателни с децата и възрастните хора. Свържете се с близките си и се уверете, че всички са в безопасност“, призова Кабельо в изявление по държавната телевизия.

Властите са мобилизирали сили за сигурност и спасителни екипи в цялата страна. Като предпазна мярка е разпоредено временно спиране на газоснабдяването в някои сгради, докато продължават огледите на щетите.

Кадри от крайбрежния град Катия Ла Мар, северно от столицата Каракас, показват множество срутени сгради по склоновете на хълмове, както и силен дим, издигащ се от една от пострадалите постройки. Други записи разкриват сериозно повредени и частично рухнали жилищни блокове и високи сгради.

3

Кметът на община Чакао в Каракас Густаво Дуке съобщи, че над 500 спасители участват в издирвателните операции. До момента живи изпод отломките са извадени най-малко 18 души. По негови данни поне две сгради са напълно разрушени, а множество други са получили сериозни конструктивни повреди.

Геоложката служба на САЩ издаде най-високото ниво на предупреждение чрез системата PAGER, като предупреди, че трусът може да е причинил хиляди жертви и значителни икономически загуби. Според оценката много от сградите в засегнатия район са изградени от неармирана зидария и кирпич, което ги прави особено уязвими при силни земетресения.

3

Първоначално бе обявена опасност от цунами за райони в радиус до 300 километра от епицентъра, както и за Пуерто Рико и Вирджинските острови. По-късно американските центрове за предупреждение за цунами отмениха тревогата и потвърдиха, че вече няма риск от опасни вълни.

3

Снимки: БГНЕС/ЕПА

Временният президент на Венецуела Делси Родригес обяви, че ще направи обръщение към нацията във връзка с бедствието.

 

Земетресението съвпадна с официален празник във Венецуела, когато много хора са били по домовете си. Денят отбелязва историческата победа през 1821 г., която осигурява независимостта на страната от Испания.

Посолството на САЩ в Каракас публикува предупреждение към американските граждани във Венецуела, като ги призова да потърсят безопасно убежище и да избягват районите с нанесени щети.

 

От посолството препоръчаха на американските граждани да използват системата Smart Traveler Enrollment Program (STEP), чрез която Държавният департамент на САЩ може да се свърже с пътуващи американци при извънредни ситуации и спешни случаи.

Видео: „Ройтерс“

Редактор: Цветина Петкова

https://nova.bg/

ВАШИЯТ ХОРОСКОП ЗА 25 ЮНИ + ВИДЕО: BG Вход Las 100 Mejores Baladas Romanticas En Ingles De Los 80 90 Mix – Musica Romantica De Amor

♈Овен: Днес е много вероятно да срещнете някой, който може да ви помогне да се изкачите по кариерната стълбица. От вас се изисква много малко – просто да направите добро впечатление. И това е много лесно, тъй като вашият чар ще бъде неустоим. Овенът няма да се налага да се справя сам с възникващите проблеми: той има много помощници и съюзници. Следобедът е време за подаръци и изненади. Романтична среща ще се помни дълго. Лесно очаровате нови познати и ако загубите ума си, това е само за кратко и затова не правите грешки.

♉Телец: Този ден е коренно различен от предишния и за съжаление не към по-добро. Телецът ще трябва да работи усилено, но да постигне само много скромни резултати. Началниците ви ще бъдат изключително критични и най-малката грешка от ваша страна може да доведе до най-суровото наказание. Разбирането с близките също е трудно, тъй като те постоянно са озадачени от непредсказуемите ви промени в настроението. Спадът на жизнените сили изостря ситуацията: възможни са обостряния на хронични заболявания, а безсънието е много вероятно.

♊Близнаци: Трудности възникват всеки път, когато се опитвате да преговаряте с някого. Хората понякога ви разбират погрешно, понякога умишлено тълкуват думите ви и се налага да обяснявате, настоявате и защитавате своята гледна точка отново и отново. Това е много изморително за вас, а преминаването от разговори и дискусии към решаване на практически проблеми отнема време, което води до доста безсмислен ден. Този ден е подходящ за Близнаци за творчески занимания, както и за работа и учене. Физическият труд обаче не се препоръчва.

♋Рак: Този ден е свързан с намирането на отговори на сложни въпроси. Ще има много спорове и, за съжаление, не всички от тях ще доведат до истината – някои ще доведат само до влошаване на отношенията. Раците ще им е особено трудно да намерят общ език с хора, свикнали да разчитат на опита на другите – те не могат да бъдат убедени, че методът проба-грешка е по-ефективен. Личните отношения са област, където влиянието на положителните тенденции ще бъде особено силно. Тайните желания на някои Раци ще се сбъднат. Неочаквано за всички (включително и за вас самите), ще намерите начин да разрешите стар семеен проблем.

♌ Лъв: Звездите са променили гнева си в милост – Лъвовете очаква изключително успешен ден. Можете да предприемете почти всяко начинание: всички ваши начинания се оказват успешни. Разчитайте на собствената си логика и здрав разум; избягвайте да слушате съвети, които не ви харесват. Ден за комфортно общуване, емоционалният фон е благоприятен. Можете да насрочите всякакви срещи за този ден – всички те ще протекат точно както желаете. Стари познати може неочаквано да ви напомнят за себе си, а също така е възможна и появата на някой, който отдавна е бил пристрастен към вас.

♍Дева: Това е много успешен ден за работа: захващате се с една задача след друга без разсейване, без да се паникьосвате, ако нещо не се получи веднага, и без да се разстройвате, ако другите не оценят веднага постиженията ви. Девите, занимаващи се с творческа дейност или такива, занимаващи се с шоубизнес, ще постигнат голям успех. Нещата са малко по-сложни в личните отношения. Тук знанията и способността ви да разсъждавате не са достатъчни, за да се справите със ситуацията. Трябва да разчитате на интуицията си, която бавно дава улики.

 

 

♎Везни: Това е много двусмислен ден. За Везните на работното място се развива противоречива ситуация и просто трябва да разберете кой е прав и кой не. Искрено се стремите да действате справедливо, но има риск да бъдете подведени. Затова никаква информация не бива да се приема за чиста монета; всичко трябва да бъде проверено и препроверено. За съжаление, не всичко е просто и в личния ви живот. На пръв поглед ситуацията изглежда благоприятна, но интуитивно усещате, че нещо не е наред. Ще са необходими няколко дни, за да се постигне пълна яснота.

♏ Скорпион: Този ден се очертава доста неблагоприятно за Скорпионите. Позицията ви не е толкова силна, колкото бихте искали, и не сте в състояние да я заздравите, въпреки всичките си усилия. Нестабилните бизнес отношения причиняват тревожност и е трудно да разберете на кой партньор можете да разчитате в трудни моменти. Съществува риск да загубите постигнатото с цената на големи усилия. Струва си да отделите време, за да помислите за миналото и да анализирате грешките си, за предпочитане преди недоброжелателите да започнат да разказват на всички за вашите грешки, представяйки ги в най-мрачната светлина.

♐ Стрелец: Звездите са на ваша страна и ви подкрепят в най-различни начинания. Този ден е подходящ за Стрелец, работещ по сложни проекти и решаващ сложни проблеми. Вие сте способни да обединявате хора, които нямат много общи неща, и да ги вдъхновявате да постигнат целите си. Мениджмънтът е талант, който определено ще ви бъде полезен. Успех може да се постигне не само на работното място, но и в личните ви дела. Подхождате към семейните въпроси с изключително нетрадиционен подход, но това не намалява ефективността на вашите действия.

♑Козирог: Влиянието на благоприятните тенденции остава силно, но финансите не им реагират – могат да възникнат сериозни финансови проблеми. Съществува риск от загуба на ценен предмет или важни документи, или от допускане на грешка, която може да доведе до глоба. В противен случай денят е доста добър. Пътуването ще бъде успешно, както до далечни страни, така и на местно ниво. Козирозите са способни да видят много познати факти и явления в нова светлина, да намерят необичайни отговори на много въпроси или да дадат на другите оригинални и много полезни съвети.

Водолей: Предизвикателен, стресиращ ден. Буквално сте принудени да откриете скритите си таланти и способности – без това няма да можете да се измъкнете от трудна, неясна ситуация. Отношенията с ръководството са много напрегнати за Водолеите и някакво подобие на общ език се открива само следобед. Само изключително отговорният подход към всякакви задачи и назначения ви позволява да избягвате конфликти. Личните отношения са много по-комфортни. Първо, ясно разбирате кои са вашите приятели и врагове, и второ, очевидно имате повече съюзници, отколкото недоброжелатели.

Риби: Трудности няма да възникнат, ако не поемате твърде много. Не забравяйте, че трудностите и проблемите могат да бъдат споделяни с други и имате много познати, които са готови да помогнат по всяко време. Споразуменията и договорите трябва да се сключват само ако съдържанието на документите е внимателно проучено и анализирано и одобрено от хора, на чието мнение имате доверие. Рибите ще имат хармонични отношения с близките си, ако сте гъвкави и позволявате на другите да поемат инициативата. Опитът да настоявате за своето на всяка цена няма да доведе до нищо добро.

 

Последни новини

Клюки