дом блог

Трима убити и 12 ранени в Страсбург, нападателят е прострелян

0

Нападателят, открил стрелба в центъра на Страсбург край коледен базар, е бил ранен по време на престрелка с военните. Това съобщи АФП, като се позова на източници от полицията. По всяка вероятност става въпрос за терористичен акт. По време на атаката загинаха трима човека, а ранените са 12, шестима от тях в критично състояние. Това твърди министърът на вътрешните работи на Франция Кристоф Кастанер, а според кмета на Страсбург жертвите са четири. Стрелецът е фигурирал в списъка със заподозрени в тероризъм лица. Освен това е трябвало да бъде арестуван тази сутрин по подозрения в съпричастност към убийство. Полицаите обаче не са успели да го намерят в дома му, , а при обиска в жилището са открити гранати. 29-годишният мъж, който е родом от града, към 20:00 часа френско време откри стрелба в центъра на Страсбург край прочутия коледен базар. По време на престрелката с полицията нападателят бе прострелян, но успя да избяга и акцията за залавянето му продължава в момента. Авторът на кървавата атака е похитил такси и е избягал с него от мястото на произшествието, съобщи радио Франс енфо. Водачът на таксито е в безопасност, той твърди, че престъпникът е ранен. Няколко човека са били арестувани тази нощ по време на операцията, но 29-годишният Шериф Ш. не е сред тях. Френските власти разглеждат инцидента като терористичен акт. Междувременно кметът на Страсбург обяви сряда за ден на траур в града. Коледният базар няма да работи в сряда, отменени са и всички спектакли в театрите. БГНЕС/АФП

http://bgnes.com

ПЪТЕПИС: От Добрич до Ню Орлиънс. Бялата лястовица, цигани и голф…

0

Ходя си в родния край два-три пъти годишно. Било да видя роднини и приятели, било да поплувам между „Албена” и Балчик, да опитам виното на брат ми, когато се избистри в края на декември, или да видя дали бялата лястовичка не се навърта наоколо да даде кураж на онези днешни добруджанци, които не можаха да забогатеят в мътните години на прехода, въпреки най-хубавата земя в радиус от 1000 километра наоколо (минимум…).

През последните 25-30 години, докато работех по бежански лагери и дипломатически конференции, по военни конфликти и дълги среднощни заседания в сградата на ООН в Ню Йорк, все се заканвах, че върна ли се един ден в България, непременно ще изкарвам по 2-3 месеца в „небесните пасбища” на Добруджа, както би се изразил Джон Стайнбек. Там, където малкото овчарче от Медвен Захарий Стоянов се научава да чете, за да стане един от националните ни гиганти; там, където в летните вечери звездите бяха по-едри и от тези над Фамагуста; и където черешите и дините, които нощем крадяхме от градини и бостани през летните ваканции, за нас бяха най-сладките в света.

Горе-долу си спазвам графика. Но вместо по 2-3 месеца, стоя най-много до седмица, когато започвам да дотягам на роднини и приятели, или те на мен….  Пак има дини и череши, но най-често те или не са добруджански, или не са толкова сладки както в детството ми. А може и да се лъжа…

Магията я няма

и това е естествено. Няма как приказките, преживени в детството (на миналия век), да останат същите 50-60 години по-късно….  Няма как моите деца и внуци да усетят миризмата на току-що окосено сено рано сутрин, пръхтящите ноздри на конете, опъващи каишите на косачката или жътварката; изплашените писъци на пъдпъдъци и яребици, излитащи с ужас от стъпканите си гнезда под конските копита…  Няма как да научат вкуса на току-що набраните пролетни печурки край торищата до гората, където пладнуваха хиляди овце от безброй стада…
Децата и внуците ни, както и на хиляди други българи, са пръснати от Лондон до Лима и от Чикаго до Рио…. За уханието на прясно окосеното сено и вкуса на крадените посред нощ дини могат да научат или ако аз им разкажа, или ако прочетат Йовков и Ивайло Петров.


Бялата лястовица в красивия градски парк на Добрич гледа дали Моканина идва да я потърси. Снимки: авторът

 

Но по всяка вероятност няма да прочетат, нито единия, нито другия. Добруджа отдавна не е същата, няма го нито Йовков, нито Дора Габе, нито дори присмехулникът Ивайло Петров, който на 19 януари имаше рожден ден….  Няма я магията на Антимовския хан, няма я Сарандовица, няма го Сали Яшар и песента от колелетата на каруците му. Няма ги и старите добруджанскжи благородници, богати и не толкова, красиви и уморени от жътвата, весели и тъжни, поетични като от разказ на майстора от Жеравна. Или на Присмехулника от селцето Бдинци, на двайсетина километра западно от Добрич където се е родил Ивайло Петров.  Всички те, поколението на моите родители, и на техните родители, и т.н., бяха създали един красив мит за добрия, човечния, благородния и вълшебен свят, наречен Добруджа, населен с хора широко скроени и с усет към прекрасното… Поне така ме учеха учителите ми в Добрич и по-късно в университета в София. А така го чувствах и аз, роден в митичния край, където полята и морето се сливат в синьо-зелена феерия…

Естествено, няма да плачем за миналото… Било каквото било. Животът продължава, за малцина красив и богат, за мнозина – не толкова…. Миналата седмица се върнах от Добрич. Беше хубаво – роднини, приятели, вкусни добруджански манджи и още по-вкусното вино на брат ми, което мирише на диви ягоди. От сорта грозде, който италианците наричат “Кастел”, а добруджанци – липа. Бяла или черна липа. Дребни зрънца, страховито ароматни, на пазарите в Ню Йорк и Женева бяха най-скъпите сортове, които продаваха за ядене, но вино не правеха от него… Било вредно? Може би… Напук на слуховете, много добруджанци продължават да си го пият…


Добруджанец бере грозде в двор в Смолница, за да направи вино с дъх на диви ягоди. Снимка: авторът

 

Но Добрич вече не е същият град от моето детство… Единственото, което е същото, е леденият вятър, който зиме духа откъм Букурещ или Констанца, връхлита върху Добрич, обледенява улици, шосета, стълбове и жици, кърши клони на дървета и тласка автомобилите в канавки и хендеци, от които излизане няма, докато не дойде фадромата… И чак тогава се уморява този проклет вятър и  спира нейде в предградията на Варна, докато Добрич си ближе раните…

Вечер градът опустява рано. Улиците са тъжни. Рядко се виждат млади хора. Безработицата ги е прогонила или във Валенсия, или в Манчестър, или в Дрезден. Малцината, които са останали тук, се радват, ако намерят работа за 500-600 лева на месец. От 120-130 хил. жители преди 30 години, днес градът се е свил наполовина, както казват местните хора. Не мисля, че има гладуващи, но бедни със сигурност има, както ми казва един приятел, шеф на местна хуманитарна организация. От двайсетината заводи, фабрики, предприятия и т. н. преди „вечния” ни преход, сега не е останало почти нищо. Рядко се виждат усмихнати хора. Повечето добруджанци са надянали същите маски на лицата си като хората от всички краища на България: угрижени, самотни, замислени, потънали в собствените си бездни…

А иначе градчето си е ОК, както би казал един мой съученик, сега пенсиониран инженер с много скромна пенсия…  Виждат се както нови сгради с прилична архитектура, така и стари турски или цигански къщици, които още не са бутнати… Повечето турци се преселиха на юг – като моя съученик Себайдин, сега в Истанбул…  Исмет, с прякор Офето (баща му го кръстил на майтап на Отечествения Фронт през далечната 1950…) – също е в Истанбул. Самито, приятел на баща ми – отдавна е в Бурса. И Турхан, бръснаря, също …. Идват си често в родния край, не могат да прежалят Добруджа и младостта си. Идват си и плачат от радост и от скръб… Нещо ги тегли насам и говорят за Добруджа като за Рая там, горе… За някогашната Добруджа, от детството им.

Бялата лястовица и черните овце

Тя може да се види в новия градски парк на Добрич, кацнала край езерото, в което някога карахме лодки и ухажвахме момичетата от гимназията… Тя не лети, направена е от някакъв траен материал от скулптора си, но гледа внимателно дали към нея не се задава Моканинът, в търсене на надежда за болното си дете…  Няма го обаче Моканинът, запилял се е и той вероятно някъде между Валенсия и Барселона, да гледа  лозята на испанците или да им поддържа дворовете. Дори когато си дойде за кратка ваканция, Моканинът не може да се види на новите голф игрища между Балчик и Калиакра…  Аз като пишман голфър, ходя от време на време с моя приятел Румен, бивш журналист от „24 часа”, сега преподавател по голф-науки-и-практики – да удрям бялото топче над зелената трева в „Трейшън клифс” или на другите две игрища наоколо. Но освен заможни руснаци или румънци не видях от местните хора да се радват на шотландската игра… Изглежда Моканинът не играе голф: или няма време, или не му се харчат пари за тази странна за местните хора игра, чийто дядовци са играли  на челик или на „чаракман”, далечни добруджански братовчеди на голфа…


Добруджански двор на съвременна къща в Балчик, с изглед към морето. Дизайнерите на този оазис са млади добруджанци, лекари, решили да останат в родния край… Снимка: авторът

 

Една вечер, докато вървях към магазина на моя приятел Жоро Лазаров, видях една елегантна бяла кола, паркирана до хотел „Добруджа”. Загледах се в големия борден дисплей вдясно от волана и сложните навигационни уреди на тази красавица. После видях, че е един от последните модели „Тесла”, с „толбухински” номер…  Предполагам, че беше собственост на „Жеко Бонвивана”, известен от творчеството на Ивайло Петров като „Жеко Бована” – за по-кратко…. Когато споделих това с Жоро Лазаров, той каза:”А-а-а, имаме ги три!” Три „Тесли” в малкия Добрич, чийто театър едва диша и май само името „Йордан Йовков” е останало от него и от някогашните му звезди? Една от тях беше Мариана Аламанчева, която също отлетя от нас тия дни като бяла лястовица.

В творчеството на Йовков няма цигани. Има турци. Благородни и добри. И те повечето такива си бяха, аз израснах сред тях. Сега са останали малко. За сметка на това циганите са мнозинство в повечето добруджански села. Много от тях бяха заселени тук по времето на Тодор Живков, някъде през 60-те години на миналия век. Докараха ги тук, защото имаше много свободна земя. Оземлиха ги, построиха си хората къщички, децата им тръгнаха на училище, всички работеха – кой механизатор, кой занаятчия, изкарваха си хляба, никой от тях не крадеше, като закъсваха в края на месеца идваха при баща ми за някой лев назаем или за „стъкло вино”, както се казваше в Добруджа. Следващия месец си връщаха заема. Виното – не. Но бяха кротки, само тук-там по някой цигански барон или бабаит правеше золуми, но или милиционерите го ступваха набързо, след което Манго, осъден по бързата процедура, правеше от 3 до 6 месеца тухли без да му плащат, за да му дойде акълът в главата.
Или лудият Танас от Голяма Смолница ги биеше превантивно с дървен кол край казана за ракия, просто така, за историческо назидание и с възпитателна цел. И циганите кротуваха. А Танас с буйния си нрав никак не се вписваше сред благите герои на Йовков. Тип като него по-можеше да се срещне при Ивайло Петров… Един-два свирепи персонажа от „Хайка за вълци”, натоварени да проведат колективизацията в Добруджа , понякога ми напомнят за Танас Топалов, чийто брат Иван беше най-кроткият човек от Владивосток до Пунта Аренас…

Тухларната

Едно лято, през ваканцията, баща ми ме прати да работя в тухларницата на Смолница, за да си изкарам парите за морето. Тогава беше така: от три месеца лятна ваканция, децата работеха на полето през юни и юли, а август прекарваха на вълшебните варненски плажове. „Албена” още не беше построена. Там правех тухли от 3 часа сутринта до към обяд, когато свършвахме обръщането на калъпите по хармана и ги оставяхме да изсъхнат, преди да отидат в пещта за изпичане. Работех с Васко Кинаджията от Козлодуйци, който – когато не беше пиян – прожектираше предимно съветски и индийски филми в читалищата на десетина села наоколо; с пет-шест циганина, едни току-що излезли от затвора, а други на път да влязат в него – повечето за убийства… Другият тухларин беше Райно, директорът на училището в Смолница, и Танас Топалов, митичния Робин Худ на тази част от Добруджа…. Танас крадеше изискано, със стил, предимно скъпи вещи от незаключените добруджански къщи; после лежеше по 5-6 месеца в затвора, докато баща му бай Васил, кротък и добър пчелар, не го освободеше с връзките си в ОК на БКП… Като излезеше от затвора, и преди пак да влезе в него, Танас правеше тухли за някой лев – добре платена работа тогава, понеже беше каторжна. Тухларната беше до казана, където 5-6 села около Смолница варяха ракия, и всеки ден, някъде към 10 сутринта майката на Танас му донасяше закуската. Тя се състоеше от 12 пресни яйца на очи, един самун топъл хляб и 5-6 прясно откъснати домата от градината. Преди да седне да закусва на тревата, Танас внимателно си измиваше ръцете във варел с вода, после си наливаше 300 грама ракия при казанджията в едно тенекиено канче и започваше ритуала. Омиташе всичко за 5-6 минути, после си доливаше още 100 грама ракия, и вдъхновен от гледката, както и от ракията, грабваше един дървен кол от някоя каруца наблизо и подмяташе циганите. Биеше ги сравнително внимателно, с превантивна и възпитателна цел, така да се каже, да не помислят и да крадат, а да работят като стахановци на тухларната… Тогава в Добруджа нямаше Хелзинкски комитет, нито роми, имаше цигани,  милиция, Танас с неговото разбиране за правосъдие и прилична етническа толерантност с временни наказателни операции. Нямаше и цигански гета, хората си имаха прилични къщици и живееха заедно с българи и турци.


Кът от градски парк на Добрич. Снимка: авторът

 

Танас беше едър, кокалест, отличен побойник, юмруците му бяха колкото магарешка глава, а и нравът му беше такъв. В дните между затвора и тухларницата Танас четеше Жул Верн, Балзак, „Пармският Манастир”,  и „Червено и Черно”, денем ни разказваше  за подвизите на Фанфан Лалето, а вечер слушаше по Би Би Си или Свободна Европа първите песни на „Бийтълс” и „Ролингстоунс”. Легенда беше Танас. И първият дисидент в Голяма Смолница. Той възпитаваше циганите, а милицията го превъзпитаваше него. Постоянно, докато един ден Танас умря.

Сега циганите в Добруджа водят жалък живот. Много от тях отдавна са без работа и се прехранват както могат. Едни забягнаха в Западна Европа и заради една част от тях белгийци, французи, швейцарци и германци си скубят косите и проклинат насаме неолибералите, старолибералите, глобализма, Юнкер и теорията за „приобщаването”. Други, които останаха в селата около Добрич, са или механизатори, или безработни, или професионални крадци.  Старата къща на дядо ми в Смолница няколко  пъти беше обирана и брат ми все се чуди кога ли ще я навестят пак…. Като беше жив баща ми, казваше: „При немотията, която ги мъчи, даже се учудвам, че не крадат повече и по-често…” Той ги съжаляваше искрено. Няма работа за тях, няма я някогашната милиция и тухлената фабрика за превъзпитание, няма го и Танас с превантивните си мерки… Глобализация и циганизация вървят ръка за ръка там, където някога е звучала песента на колелетата.

Не е никак случайно тогава, че оня нехранимайко от Берлин, който ритна позорно едно момиче в подлеза на метрото (и цяла Германия се вцепени от ужас), се оказа „наш циганин”, от Добруджа… Пак наши бяха и „братовчедите му”, които се изпикаха на паметника на Васил Левски в София… А един друг, пак много наш циганин, при един запой с много ракия, се скарал преди месец с моя кумец Марин, бивш счетоводител и пенсиониран фермер, отишъл си в къщи, взел пушката и най-хладнокръвно го застрелял. Ето, това вече не се вписва в характерологията на Йовковите персонажи. Пак ми прилича на “Хайка за вълци”. Затова много хора вече питат къде е Танас със сопата, макар да знам, че това не звучи изискано и от Хелзинкския комитет ще се намусят, ако го прочетат.

Но истината настоява да кажа на висок глас, че има и много кротки  и талантливи хора между циганите, които лично познавам. Мехмед, наричан още „Меметчето”, беше по-добър съсед на баща ми, когато беше в дядовата къща в Смолница, отколкото някои от нашите българи… И какво ли би казал Йовков днес, ако научеше,  че чистокръвен добруджански българин, бивш депутат, се беше забъркал в някаква каша с 4 тона суджуци уж за уважаемия премиер? Или как би реагирал почтеният Петър Габе, бащата на Дора Габе, също депутат в Народното събрание преди десетки години, един от най-добрите фермери в Добруджа за времето си? Ами какво да кажам за (само)убития изверг от клането в Нови Искър неотдавна, който някои вече наричат „добруджанския талибан”? Тези черни овце в стадото взеха да изместват белите лястовици на Добруджа.
И все си спомням в такива случаи за колегата Иван Делчев, с когото работехме в стария „Поглед”. Иван казваше: „Всеки народ прилича на циганите си. И обратното.” Тогава, през 1977, Иван се беше върнал от 2-3 години живот в Хелзинки и разказваше на нас, хлапаците-репортери, че във Финландия местните цигани толкова добре били превъзпитани, приобщени и променени, че децата им вече се раждали със сини очи и руси косици…

http://e-vestnik.bg

 

Няма да се добива природен газ в Генерал Тошево, реши РИОСВ-Варна

0

Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР. Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище „Спасово“, община Генерал Тошево. 

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа „за“ и само 3 „против“.
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на „Басейнова дирекция“ против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.

Решението може да се обжалва.

Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.

Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.

На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации – Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.

Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. „Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия“, посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на „Росгеоком“ и отказ за предоставяне на концесия.

След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението. https://news.bg/

В ДЛС Тервел съставиха 17 акта за нарушения в горите

0

17 акта за нарушения в горите съставиха през изминалата седмица служителите на ДЛС „Тервел”. При обход на територията на ловното стопанство е установена незаконната сеч на общо 8 куб. м дърва за огрев. Санкционирани са 9 физически лица.

В периода от 15 до 22 януари в обхвата на Североизточно държавно предприятие са извършени общо 717 проверки. 128 от тях са на обекти за добив на дървесина, 74 – на превозни средства, 452 – на ловци, а 63 – на други физически лица. Съставени са 22 акта и 2 констативни протокола, единият от които е за нерегламентиран добив на 1,5 куб. м дърва за огрев в ДГС „Генерал Тошево”.
При системните проверки в ДЛС „Шерба” са задържани 2 куб. м дървесина, като за нарушенията са съставени 4 акта и констативен протокол.
Акт по Закона за горите отчитат и от ДЛС „Балчик”, показва още справката на СИДП за последната седмица. През зимните месеци, когато опитите за нерегламентиран добив на дърва за огрев зачестяват, засилен контрол се извършва на територията на всички горски и ловни стопанства към предприятието в четирите области Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Всеки народ си избира управляващите: Прогнозират поскъпване на тока за бита с между 15% и 30% след европредседателството ни

0

Ако цените на свободния пазар се приемат за референтни, цената на електроенергията за бита ще поскъпне с между 15% и 30% от 1 юли. Прогнозата е на работодателските организации в АОРБ, които днес представиха своите приоритети за развитие през 2018 година.

Бизнесът има съмнения за картел при предлагането на електроенергията на свободния пазар, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Според тях цените на електроенергията са увеличени спекулативно и няма основание за това.

Съмнения за картел

Организациите в АОРБ са категорични, че трябва да се „въведе ред“ в пазара на електроенергия.

„Пазарът на електроенергия е манипулиран, има недобри търговски практики, не се изпълнява европейският регламент, цените манипулативно са повишени. Няма основание за такъв скок на цените. Той ще се отрази на произвежданите стоки и услуги и продукти и ще се прехвърли на регулирания пазар като повишени цени за домакинствата от 1 юли, ако ситуацията не бъде променена“, посочи Велев.

Според него има мерки, които могат да нормализират пазара, но те все още не се изпълняват.  Затова бизнесът настоява за ускоряване на реформите. „Свидетели сме на цени в енергетиката, които не са в икономическите реалности – те са спекулативни и манипулативни. От това печелят група  от хора, а губи цялото общество“, каза още Велев.

Председателят на управителния съвет на АИКБ заяви, че бизнесът не може да представи доказателства за картел, освен числата, с които разполага от публичните отчети на компаниите, а от тях се вижда, че на собствените платформи държавните централи продават на много по-ниска цена, отколкото на борсата.

„На борсата се пускат малки количества на завишена цена и по този начин се манипулира пазарът,“ твърди Велев и риторично попита къде отива разликата между ниската цена на собствени платформи и високата на борсата и тази, която се предлага на предприятията.

Ролята на държавните институции

В момента цената на регулирания пазар е 76 лева за мегаватчас.

„На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат електроенергията на цени от 110 –125 лева за мегаватчас“, каза Велев. Според неговите изчисления ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва цената да се увеличи от 76 лева на 85 – 90 – 100 лева, в зависимост от това, какво ще се случи на 1 юли на регулирания пазар.

„Цената за домакинствата ще се повиши, ако се запази това положение – при различните предприятия числата са различни, но струпването е между 30% и 65% поскъпване на активната енергия, ако ситуацията не бъде овладяна“, допълни той.

Васил Велев потвърди, че не бяха променени графиците за търговия на борсата.

„Това е напълно по силите на Министерство на енергетиката и Българският енергиен холдинг, обясни Велев и потвърди за среща миналата година с двете асоциации на търговците, от която нищо не е произлязло.

„За нас е непонятно защо това не се прави, след като е нъпълно във възможностите на Комисията за защита на конкуренцията да разследва тези търговски практики, които не са нормални и добри“, каза Васил Велев.

От работодателските организации са убедени, че няма причина за скок на цените на електроенергията.

Те ще изпратят сигнал до КЗК, която да установи има ли нерегламентирано договаряне между производителите на ток и търговците на електроенергия.

„Ще пристъпим към протестни действия в началото на февруари, но се надяваме КЗК да се самосезира, както да се вземат мерки от Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг. Българската енергийна борса трябва да промени графика си на работа“, категоричен е Велев.

Той напомни, че работодателските организации определиха дата на протеста 31 януари, но синдикатите поискаха отсрочка, за да вземат решение, но сега се „отдръпват“.

Готови  за протест

И в четирите работодателски организации ще се вземат решения за участие в протестите в близките дни, но те са сигурни, че ще участват съвместно, както преди четири години.

”Няма по-голям проблем за националната сигурност от цената на електроенергията”, каза Кирил Домусчиев от КРИБ. По думите му държавните дружества не са ефективни и това се отразява на цялата икономика на страната.

Той е на мнение, че е необходим нов Закон за енергетиката, за да се либерализира енергийният пазар и цялостна реформа в сектора.

“В енергетиката има „икономическа шизофрения“, каза Божидар Данев, председател на БСК и обясни, че имаме свръхмощности, няма търсене, а цените се увеличават.

Той припомни, че в АОБР членуват предприятия, които произвеждат 86% от брутната добавена стойност на икономиката и 82% от работните места в страната.

Цветан Симеонов от БТПП обяви, че чрез европейските партньори ще бъдат информирани европейските институции за водената политика и проблемите на българския бизнес.

https://www.investor.bg

Възстановено е движението по път II-86 Хвойна – Чепеларе в близост до разклона за с. Богутево

0

Възстановено е движението по път II-86 Хвойна – Чепеларе в близост до разклона за с. Богутево, съобщиха от Агенцията „Пътна инфраструктура“. Тази сутрин републиканският път бе ограничен в едната лента заради паднала скална маса. Срутището вече е разчистено и движението се осъществява и в двете ленти.
Остава затворен до 07:00 часа на 20 май път III-866  Девин – Михалково – Кричим заради пропадане на каменна подпорна стена.



Източник БТА

Гуардиола възропта срещу програмата на Висшата лига – Футбол свят – Англия

0


Мениджърът на Манчестър Сити Пеп Гуардиола разкритикува английската Висша лига за насрочването на предпоследния им мач от кампанията само 72 часа след финала за Купата на Футболната асоциация срещу Кристъл Палас, на фона на оспорвана надпревара за класиране в Шампионската лига.

Шестият в подреждането Сити е изиграл един мач по-малко от Челси и Астън Вила, които са на четвърто и пето място и са само на точка над шампионите от последните четири сезона, като и трите тима се стремят да си осигурят място в челната петица, за да се класират за най-престижния европейски клубен турнир.

Съперникът на Сити във вторник е 10-ият в класирането Борнемут, който все още има шанс да завърши осми, което би могло да му осигури място в плейофния кръг на Лигата на конференциите, при условие че Сити спечели ФА Къп.

„Борим се срещу тези ситуации от девет години, всеки сезон и нищо не се получава“, каза Гуардиола пред медиите.

„Ще играем във вторник вечер срещу един от най-интензивните, физически издръжливи, директни и мощни отбори във Висшата лига – Борнемут, които играят за Лига Европа или квалификации за Лига на конференциите. Ще бъде трудно“, добави той.

Мениджърът посочи като друг пример решението на Висшата лига да премести гостуването на Тотнъм на Астън Вила от неделя за петък, което им дава повече време да се подготвят за финала на Лига Европа срещу Манчестър Юнайтед в сряда.

„Висшата лига взе добро решение, много добро. Играхме през цялото време в сряда и след това в събота. Хората казват, че програмата е заради телевизионните оператори, повече фенове и други подобни неща. Предишната година имаше повече зрители за другия мач, не за нашия. Писна им да ни гледат“, завърши Гуардиола.



Източник Gong.bg

Дарио Салви ще дирижира концерта на Косовската филхармония тази вечер

0

Маестро Дарио Салви ще дирижира първото гостуване на Косовската филхармония у нас, съобщиха на БТА от Софийската филхармония. Събитието е тази вечер в зала „България“ и отбелязва 25-годишнината от оркестъра, както и културното сближаване между Косово и България. 

Дарио Салви е роден в Бреша, Северна Италия, пред 1975 г. Налага се бързо като диригент на музикално-театралната сцена, в жанровете на операта, балета и оперетата. Получава образованието си в Италия и Великобритания. Учи сопранов саксофон към филхармонията „Санта Чечилия“, след което практикува като саксофонист и кларинетист – изпълнител и аранжор на свободна практика. Едновременно с това свири професионално бас-китара в различни оркестри. Заема длъжността музикален директор на Алпийските войски на италианската армия. Същевременно е офицер в кралския полк на Шотландия. Завършва бакалавърска степен по приложна психология в университета в Дерби, Великобритания (2011), магистърска степен по дирижиране от университета на Източна Англия (2012). Паралелно работи като асистент-диригент и аранжор на камерния оркестър „Англия“ и основава Imperial Vienna Orchestra, специализиран в изпълнението на виенска музика.

Както писа БТА, солисти на вечерта са Беса Лугичи – сопрано, и Виталий Ватуля – саксофон.

Програмата включва творби от Рекшо Муличи – „Бареша (Пастирката)“, Валтон Бекири – „АлБалканика“, Джакомо Пучини – Un bel dì, vedremo (от „Мадам Бътерфлай“), Джузепе Верди – увертюра към „Набуко“ и E’strano, Sempre libera (от „Травиата“), Крешник Аличай – Симфония №2, и Мануел де Файя – Триъгълната шапка, Сюита №2.

СОЛИСТИТЕ 

Беса Лугичи e родена в Прищина през 1986 г. Призната е за водещото сопрано на Косово. Тя е последната ученичка на голямата оперна прима Христина Ангелакова. След дебюта си в ролята на Лиу в операта „Турандот“ на Пучини през 2011 г. е изнасяла концерти в Япония, Германия, Италия, Хърватия, Австрия, Люксембург, Република Северна Македония, Албания, Франция, Великобритания, България. През 2013 г. печели голямата награда на международния конкурс „Елена Николай“ в България. Чест гост е на Софийската филхармония и Държавната опера в Стара Загора.

Виталий Ватуля е роден през 1987 г. Носител е на над 20 национални и международни награди, включително първа награда на международния конкурс за саксофонисти „Марко Фиориндо“ в Италия и конкурса в Нова Горица, Словения. Основател е на международния благотворителен проект Music for Peace, чиято мисия е да представя концерти и майсторски класове в зони на конфликти.

ФИЛХАРМОНИЯТА

Косовската филхармония е основана през 2000 г. и е водещата институция за класическа музика в страната. Тя включва симфоничен оркестър и хор, и е наследник на Симфоничния оркестър на Радиото и телевизията в Прищина, чиято дейност е прекратена през 1990 г.

С подкрепата на Министерството на културата на Косово, филхармонията организира множество симфонични и оперни концерти, представяйки произведения на световноизвестни и албански композитори.

Сред солистите, които са се изявявали с оркестъра, са Инва Мула, Ермонела Яхо, Сергей Накаряков, Теди Папаврами, Павел Верников.

/ДД



Източник БТА

Сдружение на заведенията в България: Лято 2025

0


Ресторантьорският бранш посреща с резерви предстоящия летен туристически сезон, а за да бъдат избегнати очаквани загуби, ще се наложи актуализация на задържаните досега цени на услугата, след като от 1 януари тази година ДДС за сектора стана 20 процента, което пък ще доведе до по-ниско потребление. Това стана известно от председателя на Сдружението на заведенията в България (СЗБ) Емил Коларов. По думите му от последните два месеца има тенденция заведения, при това на атрактивни места, в това число и по морето, да се обявяват за продажба, предаде БТА.

С оглед ситуацията, която се получи от 1 януари с вдигането на ДДС от 9 на 20 процента, със сигурност очакваме не чак толкова добър сезон, защото колегите, които все още не са формирали цените с новото ДДС, най-вероятно ще го направят, каза Емил Коларов.

Минаха доста месеци, в които ние поемахме този буфер от разликата в ДДС, която не е само 11 процента, а с натрупване, само от ДДС, достига между 20 и 25 процента и с оглед и на повишените разходи за заплати, на минималното възнаграждение, осигуровки и т.н., цените трябва да се актуализират, защото в противен случай доста колеги ще работят на загуба, коментира Коларов. В тази връзка председателят на СЗБ прогнозира и по-ниско потребление.

Друг проблем пред бранша са започналите ремонти по магистралите преди летния сезон, които, по думите на Коларов, най-вероятно ще продължат и в средния сезон. „За да стигнеш например от София до морето си е приключение – тръгваш и не знаеш кога ще пристигнеш, като си пътувал цял ден – изморен, изнервен, колко ще ти е до заведение и с какво настроение ще влезеш там“, коментира Коларов пътните неволи на туристите.

Затрудненията и това лято са заради недостига на кадри, който по думите на председателя на СЗБ възлиза на няколкостотин хиляди души. Трудно набавяме работници, от България почти няма кадри, вносът на чуждестранна работна ръка все още не се извършва по начина, по който бихме искали, има много неща, които да се желаят за облекчаването на този режим и аз лично не съм много обнадежден за летния сезон, обобщи Коларов летните кадрови проблеми на бранша.

Той отчете постигнатите ръстове в туризма през последните години, но посочи, че изоставаме спрямо съседните на България страни, вече достигнали нивата от 2019 г. Фактът, че още преди да започне летният сезон се продават доста голяма част от обектите по морето, а и във вътрешността на страната, при това атрактивни заведения, някои на брега на морето, говори, че голяма част от хората не могат да продължат да работят на загуба, каза председателят на СЗБ.

По думите му браншът продължава да очаква подкрепа от държавата тя да си свърши работата, като оправи инфраструктурата и ставката на ДДС да бъде възстановена на 9 процента както е във всички европейски държави, с изключение на две страни.

Браншът не е оптимист, че внесените законопроекти за промяна в Закона за ДДС в посока връщането на ставката на 9 процента ще бъдат приети от парламента в началото на летния сезон поради редица обективни и субективни причини. Най-вероятно очакват доклада от ЕК (за готовността на България за влизане в еврозоната – бел. реп.) и тогава да се мисли какво ще се прави, коментира председателят на СЗБ. Физически не го виждам кога ще стане това преди средата или края на лятото, допълни той.

Според Коларов не се очаква чуждестранните туристи по морето това лято да компенсират свитото потребление на ресторантьорската услуга от българите. Не знам откъде очакваме повече туристи. Гостите, които основно очакваме, са от пазари, които през последните години се оформиха като структуроопределящи за туризма и са: Румъния, Германия, Великобритания, Турция, Сърбия, Гърция, които обаче развиват собствения си туризъм в пъти по-добре от нас и в тези държави ДДС за ресторантите е диференцирано, коментира председателят на СЗБ. Той изтъкна също, че продължаващата практика с ол инклузива води до това, че туристът все по-рядко излиза от хотела, за да се храни в ресторант и в този смисъл не може и това лято да се очаква да има ръстове в оборотите на заведенията извън хотелите. През годините се оформи мнението, че българският клиент е най-добрият, но в момента не знам какво да очакваме, допълни той.

Коларов напомни, че е трайна тенденцията да има ръстове в оборотите на магазините за хранителни стоки по морето. Пазарува се в магазина, носи се в торбите, готви се, не е лошо и е обяснимо заради бюджета, който българинът може да отдели за лятна почивка в контекста на всеобщото поскъпване, посочи Коларов. Въпреки това, особено по-младата част от населението, ще продължи да посещава заведенията, хубавите рибни ресторантчета, нощните клубове, но консумацията със сигурност ще спадне, с оглед на повишените цени, смята председателят на СЗБ. Освен това през последните години се наблюдава и промяна в това какво поръчаме в ресторантите и все по-рядко някой иска тристепенно меню.

За да има и в България, в частност по морето, ресторант със звезда Мишлен, трябва да има промяна в мисленето и в начина на отношение към работата, най-вече на персонала, и в случая на готвачите, коментира Коларов. Ако нямаме добри готвачи, които да горят в работа си, а не да се интересуват само от това каква ще им е надницата, колко часа ще работят, кой ще им плати осигуровките и да се извиват ръцете на собствениците, което в последните години е ясно очертана тенденция заради намаления персонал, ресторанти от такава висока категория няма да има в България, смята председателят на СЗБ. Промяната ще настъпи, когато тези хора поискат да работят и да постигат по-високи цели, готвейки по-добре, за да се получат тези звезди, допълни той. Коларов каза, че България разполага с прекрасна материална база. Имаме заведения, които по нищо не отстъпват на европейските, дори на световни. Заведенията се обновяват през една-две години за разлика от принципа в други страни, че колкото по-дълго време не се е променял един ресторант, толкова по-посещаван е. Базата ни е много добра и следва да се борим за тези звезди, но това зависи от желанието и най-вече от уменията да се готви на световно ниво, а ние имаме такива готвачи, просто трябва да се поработи малко повече в тази посока, обобщи председателят на СЗБ.





Източник 24часа

БТА :: Сдружение на заведенията в България: Лято 2025

0

Ресторантьорският бранш посреща с резерви предстоящия летен туристически сезон, а за да бъдат избегнати очаквани загуби, ще се наложи актуализация на задържаните досега цени на услугата, след като от 1 януари тази година ДДС за сектора стана 20 процента, което пък ще доведе до по-ниско потребление. Това стана известно от интервю на БТА с председателя на Сдружението на заведенията в България (СЗБ) Емил Коларов. По думите му от последните два месеца има тенденция заведения, при това на атрактивни места, в това число и по морето, да се обявяват за продажба. 

С оглед ситуацията, която се получи от 1 януари с вдигането на ДДС от 9 на 20 процента, със сигурност очакваме не чак толкова добър сезон, защото колегите, които все още не са формирали цените с новото ДДС, най-вероятно ще го направят, каза Емил Коларов.

Минаха доста месеци, в които ние поемахме този буфер от разликата в ДДС, която не е само 11 процента, а с натрупване, само от ДДС, достига между 20 и 25 процента и с оглед и на повишените разходи за заплати, на минималното възнаграждение, осигуровки и т.н., цените трябва да се актуализират, защото в противен случай доста колеги ще работят на загуба, коментира Коларов. В тази връзка председателят на СЗБ прогнозира и по-ниско потребление.

Друг проблем пред бранша са започналите ремонти по магистралите преди летния сезон, които, по думите на Коларов, най-вероятно ще продължат и в средния сезон. „За да стигнеш например от София до морето си е приключение – тръгваш и не знаеш кога ще пристигнеш, като си пътувал цял ден – изморен, изнервен, колко ще ти е до заведение и с какво настроение ще влезеш там“, коментира Коларов пътните неволи на туристите.

Затрудненията и това лято са заради недостига на кадри, който по думите на председателя на СЗБ възлиза на няколкостотин хиляди души. Трудно набавяме работници, от България почти няма кадри, вносът на чуждестранна работна ръка все още не се извършва по начина, по който бихме искали, има много неща, които да се желаят за облекчаването на този режим и аз лично не съм много обнадежден за летния сезон, обобщи Коларов летните кадрови проблеми на бранша.

Той отчете постигнатите ръстове в туризма през последните години, но посочи, че изоставаме спрямо съседните на България страни, вече достигнали нивата от 2019 г. Фактът, че още преди да започне летният сезон се продават доста голяма част от обектите по морето, а и във вътрешността на страната, при това атрактивни заведения, някои на брега на морето, говори, че голяма част от хората не могат да продължат да работят на загуба, каза председателят на СЗБ.

По думите му браншът продължава да очаква подкрепа от държавата тя да си свърши работата, като оправи инфраструктурата и ставката на ДДС да бъде възстановена на 9 процента както е във всички европейски държави, с изключение на две страни.

Браншът не е оптимист, че внесените законопроекти за промяна в Закона за ДДС в посока връщането на ставката на 9 процента ще бъдат приети от парламента в началото на летния сезон поради редица обективни и субективни причини. Най-вероятно очакват доклада от ЕК (за готовността на България за влизане в еврозоната – бел. реп.) и тогава да се мисли какво ще се прави, коментира председателят на СЗБ. Физически не го виждам кога ще стане това преди средата или края на лятото, допълни той.

Според Коларов не се очаква чуждестранните туристи по морето това лято да компенсират свитото потребление на ресторантьорската услуга от българите. Не знам откъде очакваме повече туристи. Гостите, които основно очакваме, са от пазари, които през последните години се оформиха като структуроопределящи за туризма и са: Румъния, Германия, Великобритания, Турция, Сърбия, Гърция, които обаче развиват собствения си туризъм в пъти по-добре от нас и в тези държави ДДС за ресторантите е диференцирано, коментира председателят на СЗБ. Той изтъкна също, че продължаващата практика с ол инклузива води до това, че туристът все по-рядко излиза от хотела, за да се храни в ресторант и в този смисъл не може и това лято да се очаква да има ръстове в оборотите на заведенията извън хотелите. През годините се оформи мнението, че българският клиент е най-добрият, но в момента не знам какво да очакваме, допълни той.

Коларов напомни, че е трайна тенденцията да има ръстове в оборотите на магазините за хранителни стоки по морето. Пазарува се в магазина, носи се в торбите, готви се, не е лошо и е обяснимо заради бюджета, който българинът може да отдели за лятна почивка в контекста на всеобщото поскъпване, посочи Коларов. Въпреки това, особено по-младата част от населението, ще продължи да посещава заведенията, хубавите рибни ресторантчета, нощните клубове, но консумацията със сигурност ще спадне, с оглед на повишените цени, смята председателят на СЗБ. Освен това през последните години се наблюдава и промяна в това какво поръчаме в ресторантите и все по-рядко някой иска тристепенно меню.

За да има и в България, в частност по морето, ресторант със звезда Мишлен, трябва да има промяна в мисленето и в начина на отношение към работата, най-вече на персонала, и в случая на готвачите, коментира Коларов. Ако нямаме добри готвачи, които да горят в работа си, а не да се интересуват само от това каква ще им е надницата, колко часа ще работят, кой ще им плати осигуровките и да се извиват ръцете на собствениците, което в последните години е ясно очертана тенденция заради намаления персонал, ресторанти от такава висока категория няма да има в България, смята председателят на СЗБ. Промяната ще настъпи, когато тези хора поискат да работят и да постигат по-високи цели, готвейки по-добре, за да се получат тези звезди, допълни той. Коларов каза, че България разполага с прекрасна материална база. Имаме заведения, които по нищо не отстъпват на европейските, дори на световни. Заведенията се обновяват през една-две години за разлика от принципа в други страни, че колкото по-дълго време не се е променял един ресторант, толкова по-посещаван е. Базата ни е много добра и следва да се борим за тези звезди, но това зависи от желанието и най-вече от уменията да се готви на световно ниво, а ние имаме такива готвачи, просто трябва да се поработи малко повече в тази посока, обобщи председателят на СЗБ.

БТА представя поредица от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България в периода 1 юни, когато в деня след откриването на сезона Агенцията организира седмото издание на форума си „БГ Туризъм“ в Поморие. Досега бяха представени прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма, Българската асоциация на туристическите агенции, Обединение „Бъдеще за туризма“, Националния борд от туризъм



Източник БТА

Музеят в Трън ще се включи за първи път в отбелязването на инициативата „Европейска нощ на музеите“

0


Общинският исторически музей (ОИМ) в Трън ще се вземе участие за първи път в инициативата „Европейска нощ на музеите“, която е днес. Това съобщи директорът на институцията Милена Катошева.

Достъпни за посещение и със свободен вход днес ще са музеите на киселото мляко в с. Студен извор и Бусинската керамика в с. Бусинци. 

„ОИМ – Трън ще се включи за първи път в отбелязването на празника с едно предизвикателство към всеки посетител, с което целим да провокираме именно усещането за общност и социална ангажираност. Подготвили сме също и много забавни игри, семейни занимания и интересни въпроси с награди за най-любознателните“, поясни Катошева.

Инициативата се провежда с подкрепата на Община Трън и Фондация „Стамен Григоров“.

Нощта на музеите и галериите ще бъде отбелязана и в останалите общини от региона. Експозициите на Общинския исторически музей в Брезник днес ще са отворени за посетители, работейки с удължено работно време и свободен вход. 

От музея в Радомир също уточняват, че са планирали ателиета за деца и възрастни. Ще бъдат наградени и победителите от проведения фотоконкурс „Моят уловен миг от Гергьовден в Радомир“.

Международният ден на музеите е честван за първи път през 1978 г., като целта на празника е да се повиши информираността за ролята на музеите в обществото. Европейската нощ на музеите се организира за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и само за няколко години инициативата се разпространява успешно из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още в първото ѝ издание. 

/ТС/



Източник БТА

Художникът Стефан Марков има устойчив почерк, какъвто рядко се среща в нашата епоха, каза пред БТА изкуствоведът Пламена Димитрова-Рачева

0

Стефан Марков (1940-2000) е автор, който е оставил цялостен и устойчив почерк, какъвто рядко се среща в нашата епоха на преход и промяна. Това каза пред БТА изкуствоведката Пламена Димитрова-Рачева. Тя е куратор на изложбата „Острови“, подредена в галерия „Средец“ на Министерството на културата по повод 85 години от рождението на художника.

В експозицията са включени 40 произведения, създадени в късния период от творчеството на Марков – от 1985 до 2000 г., в който авторът експериментира със смесени техники, върху ръчно изработена хартия, акварел, пастел и маслена живопис. „Всяка творба в изложбата може да бъде усетена като едно съхранено пространство. Съхранено в изкуство, в емоция, в мисъл, в любов към природата, към човека. Тази изложба трябва да бъде видяна, защото тя не просто показва една малко известна страна от творчеството на Стефан Марков. Тя възставява един липсващ глас в съвременната ни визуална култура“, отбеляза Рачева. 

По думите ѝ Марков е едно от заближителните имена в българската графика и живопис от втората половина на ХХ век. Кураторката на изложбата „Острови“ посочи, че произведенията, показани в експозицията, са създавани извън шума на изложбената сцена, заради което са много интимни, дълбоко пластични и поетични като изказ. Според нея фразата „естетика на тишината и жеста“ описва много точно пластичния език, с който са създадени тези произведения. Този език е жестов, абстрактен, но зареден с много емоции и философска наситеност, обясни тя.

Пламена Димитрова-Рачева разказа, че тъй като е роден в Бургас и е израснал на брега на морето и в неговите води, Стефан Марков носи в себе си много особено усещане за пространството, видяно от нулевата кота на надморската височина. „Това е мястото, където човешкият поглед се движи свободно сферично и може да обхване трите материи в тяхната стихия, това са земя, вода и въздух“, каза изкуствоведката. 

Според нея в изкуството си художникът не търси разделителни линии между бряг и хоризонт, а обръща перспективата обратно към човека. „Така, неговото изобразително пространство се приближава до нас. Но в същото време, той го третира така, че то остава отворено от всички посоки. В неговите картини, независимо че някои са от ръчна хартия, другите са маслина живопис, ние можем да видим образите на кораби, лодки, фарове, риби, подводни структури, които всъщност са част от необозримия свят на подводните води или пък се движат в пространството в ракурси, които динамизират самото изображение в картината. Много са естетски неговите творби. Самата пясъчна структура на ръчно лятата хартия, прозрачната като вода бленда на акварелните багри, изящната и тънка като писец калиграфска линия в контур или свободно плуваща в картинното пространство, надскачат едно декоративно въздействие“, каза Рачева.

Тя допълни, че честотата на цветовете, образите и хармонията на форми и линии изграждат един духовен свят, който поет – съвременник на художника – бил нарекъл „въображаем музей под водата“. Ние можем да добавим „и в душата“, отбеляза още кураторката на изложбата.

Стефан Марков е роден през 1940 г. в Бургас. Завършва „Графика“ в Националната художествена академия в София през 1967 г., в класа на проф. Евтим Томов. През 60-те и 70-те години работи активно в областта на графиката и илюстрацията. Автор е на илюстрациите към „Кентърбърийски разкази“ от Джефри Чосър, „Записки по българските въстания“ от Захари Стоянов, „Спасителят в ръжта“ от Дж. Д. Селинджър и др. През годините сътрудничи на издателства и културни издания, сред които списание „ЛИК“, чийто художник е от създаването му през 1965 до неговото закриване през 1992 г. 

Участва в изложби на българската графика в страната и чужбина – Германия, Испания, Япония, Холандия, Полша, Египет. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия (СГХГ), художествените галерии в Добрич, Русе, Пловдив, Бургас, както и на частни колекции в България и в чужбина.

След 1972 г. е носител на редица награди от национални и международни конкурси за графика като голямата награда на Съюза на българските художници „Борис Ангелушев“ (1986 г.), сребърни плакети от Международното биенале на графиката във Варна (1991 г. и 1997 г.), почетни дипломи от международния конкурс „Ел Ферол” в Испания (1989 г. и 1991 г.), награда на журито от Графичното биенале на графиката в Маастрихт, Холандия (1993) и специална награда на журито от Международното триенале на графиката в Кайро (1997).

От началото на 90-те години работи интензивно в областта на живописта – маслени бои, пастел и акварел, и особено върху хартия, с характерни експерименти със структура, линия и цвят. 

През 2005 г. в знак на признание към приноса му към съвременното българско изкуство, по инициатива на секция „Графика и илюстрация“, Съюзът на българските художници  учредява награда на името на Стефан Марков, която се присъжда ежегодно в рамките на форума „Малки графични форми“.



Източник БТА

Аморим: Никога не е приятно да загубиш, трябва да се подготвим за финала – Футбол свят – Англия

0


Мениджърът на Манчестър Юнайтед – Рубен Аморим, даде мнението си след поражението на своя тим в дербито срещу Челси (0:1). Въпреки че „червените дяволи“ отново не успяха да спечелят, те на моменти демонстрираха позитивни елементи в играта си. Аморим заяви, че донякъде е доволен от представянето на играчите, но подчерта, че пораженията никога не са приятни и не могат да го удовлетворят.

„Започнахме мача отлично, но трябваше да сме по-агресивни във финалната третина. Бяхме в мача и опитвахме да го насочим в правилната посока. Може би ни липсваше и късмет днес (б.р. – в петък). Искахме да пресираме и да отбележим гол, но на моменти ни липсваше концентрация. Този мач бе по-различен от предишните, но никога не е приятно да загубиш. Но бяхме конкурентни и това се видя ясно“, отбеляза португалецът.

gettyimages.com

След това бившият наставник на Спортинг Лисабон коментира и по-голямата тема за предстоящия финал в Лига Европа срещу Тотнъм Хотспър в сряда.

„Трябва да се подготвим добре за всеки турнир. Имаме пет дни и можем да починем. В тези пет дни трябва да се подготвим за финала. Два дни ще бъдат за пълна почивка, а следващите два дни ще се готвим за мача. Мисля, че всички играчи са добре след днешния двубой. Развълнувани сме да сме на финал. От първия ден напрежението е голямо, но ние се справяме с него. Когато си достигнал до финал в някой турнир, значи си се справил добре“, каза още Аморим.





Източник Gong.bg

Обичам те, мъж на моите мечти!

0


„Честит рожден ден на мъжа на моите мечти“. Така мексиканската актриса Ейса Гонзалес честити рождения ден на нашия топ тенисист Григор Димитров. 

 В публикация, която бързо привлече вниманието на феновете на тениса, Гонзалес похвали Димитров не само за това кой е като спортист, но и по-важното – за човека, който е извън корта.

Красивата актрисата публично изрази възхищението и любовта си към Григор, който отпразнува 34-ия си рожден ден. Това е първият път, в който някой от двамата публично потвърждава връзката им.

В публикацията Гонзалес написа: „Ти наистина си най-любимият ми човек и не мога да повярвам, че имах късмета да те открия. Ти възстанови в мен толкова много неща, които не мислех, че е възможно. Възхищавам се на всеки сантиметър от човека, който си и в когото се превръщаш. Нямам търпение да празнувам още много, много завинаги. Обичам те, Г.“

Съобщението бързо набра популярност онлайн, като феновете на двете знаменитости заляха секцията за коментари с пожелания и емоджита със сърца. Публикацията също така подхрани нарастващия обществен интерес към връзката им, която двойката до голяма степен пазеше в тайна до последните месеци.

Григор Димитров е излизал с няколко известни имена в миналото, като например членката на Залата на славата и легендата на WTA Мария Шарапова и музикалната икона Никол Шерцингер. Димитров, бивш номер 3 в света и известен като една от най-стилните и харизматични фигури в ATP тура, се радва на силно възраждане в кариерата си напоследък. Извън корта е ясно, че той печели и в играта на любовта.

Сърдечната почит на Гонзалес не само отбеляза рождения ден на Димитров, но и предложи рядък поглед към връзката между двамата. Феновете на тениса се надяват, че това ново развитие в личния му живот ще помогне на Григор на корта, както и на път за втория турнир от Големия шлем за годината в Париж.





Източник 24часа

Институции и културни пространства се включват в Нощта на музеите и галериите във Варна

0

Институции и културни пространства се включват в Нощта на музеите и галериите във Варна, която ще се състои днес. Инициативата в крайморския град има програма в интернет, където може да се открие карта с всички места, които могат да бъдат посетени. 

Обектите на Регионалния исторически музей, галериите и другите културни институции и пространства ще работят със свободен вход. В Музея на Възраждането в 18:00 ч. ще има беседа на тема „Хайдушко, четническо и опълченско облекло и въоръжение“ на Национално дружество „Традиция“ – клон Варна. 

Музеят по история на медицината във Варна ще предложи от 18:00 ч. демонстрации по военно-полева медицина и анатомия. В 19:40 ч. ще има представление на студентската театрална трупа, а след това започва „Шоуто на химиците“ с експерименти, подготвени от катедра „Химия“ на Медицинския университет в града.

В Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ ще има творческа работилница с демонстрация по отпечатването на гравюра на линолеум. Отпечатъци ще могат да се правят и върху текстилна торбичка, ако желаещите си носят материали. В мултимедийна презентация ще бъде разказана историята на Международното биенале на графиката и ще се представи предстоящото 23-то издание на форума. Програмата ще бъде озвучена с класически музикални изпълнения на възпитаници на Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“.

В галерия „Папийон“, където е експонирана живопис на проф. Димитър Чолаков, след 18:00 ч. ще има индивидуални изпълнения и дуети на ученици от специалност „Поп и джаз пеене“ от НУИ „Добри Христов“, а по-късно и на френски, английски и български песни с Йони и китариста Марин Попов. Галерия „Ларго“ ще посреща гостите си с изложба живопис на Илия Желев и сборна експозиция живопис, графика и скулптура от фонда. 

Екипът на галерия „ЖарАрт“ ще открие в 17:30 ч. изложба живопис „Кимоната на Златната Рибка – Пътувания“ на Гергана Рахнева, която възниква като идея в Китай по време на пандемията. Галерия „Тереза Зиковска“ посвещава своята програма в Нощта на музеите и галериите на керамиката. В 11:00 ч. започва студио за рисуване, след което посетителите ще имат възможност да разгледат изделия от керамика, да се запознаят с различни видове бои и техники, както и с процесите глазиране и изпичане. В 19:00 ч. се открива изложба живопис на Тереза Зиковска. 

В галерия „Арт Маркони“ ще бъде подредена изложба живопис „Светлина на хоризонта“ на Огнян Георгиев, който ще се срещне с почитателите на визуалното изкуство в 19:30 ч. Галерия „33“ отбелязва празника с изложба на Славена Петкова с картини, осветени от ултравиолетова светлина, както и светеща инсталация, които ще бъде демонстрирана в 18:00 ч.

Сдружение „Таляна“ организира три безплатни изкуствоведски тура в Нощта на музеите и галериите във Варна. Те ще започват на кръгъл час от 19:00 ч. на площад „Мусала“ (пред Дома на архитекта). В новото пространство „Галерия Буна“, което се намира на площада, предната вечер се открива изложбата „Култ“ на Александър Вълчев. На площад „Мусала“ специалисти ще разказват на посетителите за света на астрономията, за климата и океаните, както и интересни истории от миналото на Варна.

В някои от галериите публиката ще може да участва в игри, свързани с предложените експозиции. Ателие „Цех 12“ ще работи със свободен вход от 20:30 до 1:00 ч. Там могат да се разгледат творби на колектив РАГС. 

И други варненски пространства отварят врати специално за Нощта на музеите и галериите. Регионална библиотека „Пенчо Славeйков“ ще посреща гостите си с документална изложба „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“, а в 15:00 ч. клуб „Стратегии и страници“ ще предложи настолни игри на посетителите.

В Държавен архив – Варна ще бъдат отворени за посещения изложбената зала и работно помещение за дигитализация и информационно обслужване. В 12:15 ч. ще бъде представена изложбата „(С) вкуса на отминалите дни“, която се реализира съвместно с Музея за нова история на Варна. Служителите ще предложат на посетителите участие в ателие „Пътят на документите“ или „Aрхивист за един час“; работилница за изследователи „Ролята на архивите при изследване на семейното минало“; беседа и интерактивна игра с предварително записване.

В Астрономическата обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ в 15:00 ч. при благоприятни условия ще има наблюдение на слънчеви петна, а в 17:00 ч. прожекции и демонстрации в Звездната зала, където ще могат да се гледат и заглавия, участвали в Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

В културно пространство Beehive след 17:00 ч. предлагат историческа обиколка на къща музей Янко Славчев, представяне на библиотека с варненски автори, работилница по словотворчество и скрапбукинг. Клуб Behemoth кани гостите си в 17:00 ч. на откриване на изложбата „Нирвана“ на петима автори от Варнa, които за пръв път излагат заедно – Петър Велинов, Деница Тодорова, Чавдар Дерменджиев – Чарли, Илкер Даналов и Здравко Минчев.

Студио „КрасиАрт“ кани на ателие, където ще бъде изтъкано пано на морска тематика. В стъклена работилница BulArtGlass в 16:00 ч. посетителите ще могат да наблюдават процеса на създаване на стъклени орнаменти и аксесоари и да научат за традициите в това изкуство. Със занаята тъкачество желаещите могат да се запознаят в тъкачница „Дзев Студио“. Благотворителен базар за грамофонни плочи ще има на площад „България“.



Източник БТА

Последни новини

Клюки

ndt1.eu