Д-р Иван Дженев е роден на 30 май 1925 г. в Чирпан, където завършва и средното си образование. През 1952 г. завършва Висшия медицински институт в Пловдив. Първите десет професионални години от практиката му преминават в болницата в Карлово, където работи като ординатор в Детско отделение. По същото време специализира детски болести в Института за специализация и усъвършенстване на лекари (ИСУЛ) – София, като през април 1959 г. полага изпит и му е призната специалността.
В детското отделение на Окръжна болница – Толбухин (Добрич), постъпва на работа като ординатор през месец октомври 1961 г. По това време в болницата няма кардиолог-педиатър. Изпращат го на специализация по детски сърдечни заболявания и през 1965 г. получава и втората си специалност. До 1984 г. е работил като завеждащ детски кардиоревматологичен кабинет към детското отделение. В този сектор се лекуват деца с вродени и придобити сърдечни заболявания. Целият му труд, знания и професионални умения са посветени именно на тези деца, и на най-важният човешки орган – сърцето.
От документите в личния фонд на д-р Дженев, съхранявани в отдел „Държавен архив” – Добрич, можем да добием пълна представа за служебната и научна дейност на лекаря. Именно той поставя основите на ревмо-кардиологията в Толбухински окръг. Десетки са публикациите му в местния и специализиран медицински печат на различни теми свързани със сърдечната патология в детска възраст. От съхранените документи може да се проследи борбата с ревматизма при децата през 60-те и 70-те години на миналия век. От много материали намиращи се в личния фонд на дарителя, черпим информация за открития за първи път в града ревмокардиологичен кабинет през 1963 г., на който не случайно завеждащ е именно д-р Дженев до 1984 г. Започналите под ръководството му проучвания, показват че заболеваемостта от ревматизъм при децата в окръга е широко разпространена и като стойности е над средната за страната. Под негово ръководство към Окръжното детско отделение е създаден секторът за ревматично болни деца. Лечението им се води под стриктното ръководство на д-р Дженев. Със съдействието на административното ръководство на болницата, още през 1964 г. в с. Стожер се разкрива филиал за рехабилитация на деца със сърдечни заболявания. В село Житен се разкрива училище за деца до 8 клас с ревматични заболявания. Тук децата освен че се обучават, биват наблюдавани и от специалисти. Самият д-р Дженев в свое интервю споделя: „Идваха колеги от други окръзи – да видят какво сме направили. Постепенно този контингент значително намаля, постигнахме рязко снижение на случаите на ревматизъм при децата. Когато започнахме през 1964 г., 1,9 на хиляда деца на възраст от 4 до 14 години страдаха от това заболяване, докато през 1970 година бяха намалени до 0,7 на хиляда. През филиала и в училището от 1964 до 1973 г. преминаха 653 деца.” В Балчик се строи и разкрива Климатично училище за нуждите на сърдечно болните деца.
Професионалната кариера на д-р Дженев е свързана и с огромна научно-изследователска дейност. Несъмнено най-ценните документи от личния фонд на дарителя са свързани с неговите научни изследвания. Разработките му са ценен източник за проучване на детската патология в нашия регион и най-вече в областта на ревмокардиологията: разпространение, лечение и профилактика на ревматизма. Много от изследванията са посветени на хипертонията в датска възраст, вродени сърдечни пороци и други малформации при децата. Научните разработки на д-р Дженев са придружени с диаграми, таблици, диапозитиви, снимки и др. Във фонда му се съхраняват над 200 бр. покани за участия в конгреси, симпозиуми, конференции в страната и чужбина. Запазени са негови изказвания от: Международния симпозиум в Прага, през 1989 г., Националната конференция по детска кардиология в София, през 1990 г., Европейския симпозиум по остеоартрология в Дубровник, през 1990 г. и др. От тях могат да се черпят данни за демографските процеси, естествения прираст, майчиното и детското здравеопазване, стационарната помощ, хигиенно-епидемиологичното обслужване на населението в Толбухински окръг.
Сътрудничи на местния печат със статии на здравно-просветна тематика. Участва в окръжна лекторска група и от 1974 г. е член на Клуб „Златни ръце”. На 29 януари 2007 г. е избран за почетен председател на асоциация „Детско сърце“ в Добрич. През 2010 г. по повод 85-та му годишнина, д-р Иван Василев Дженев е вписан в Почетната книга на Община Добрич – за дългогодишен всеотдаен труд, посветен на грижата за здравето на поколения деца от Добрич и областта .
Ани Донева – гл. експерт
Държавен архив – ДобричОЩЕ ЗА Д-Р ИВАН ДЖЕНЕВ