- По инициатива на ООН (резолюция A/RES/58/4) ежегодно на 9 декември се отбелязва Международният ден за борба с корупцията .
На този ден през 2003 г. Конвенцията на ООН срещу корупцията беше открита за подписване на политическата конференция на високо равнище в Мерида, Мексико. Той влезе в сила през декември 2005 г.
Документът задължава подписалите го държави да криминализират подкупите, кражбите на бюджетни средства и изпирането на доходи от корупция. Според една от разпоредбите на Конвенцията е необходимо средствата да бъдат върнати в страната, от която са дошли в резултат на корупция.
Конвенцията от 2003 г. е първият по рода си документ. Това е особено важно за страни, в които корупцията във всички структури вреди на националното благосъстояние.
Специалният представител на генералния секретар на ООН Ханс Корел, обявявайки решението за създаване на Международен ден за борба с корупцията, призова представители на повече от 100 държави, събрани на конференцията, да подпишат Конвенцията. Той трябва да се превърне във важен инструмент на международното право за борба с корупцията, която „вреди на развитието на държавите и представлява заплаха за демокрацията и върховенството на закона“.
Русия беше сред първите страни, подписали конвенцията. Както подчерта в речта си на форума ръководителят на руската делегация, заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Алексей Мешков: „Русия води непримирима борба с корупцията и е готова за конструктивно взаимодействие на антикорупционния фронт с всички държави и съответните международни организации . Също така в Русия има няколко антикорупционни закона и руското Министерство на вътрешните работи постоянно предприема мерки за борба с престъпленията, свързани с корупцията.
В крайна сметка корупцията е сложно социално, икономическо и политическо явление, което в една или друга степен засяга всички страни, независимо от нивото на развитие. Той забавя икономическото развитие на обществото и подкопава устоите на държавата. Нито една държава, нито един регион, нито едно общество не е имунизирано от корупция.
Според Международния валутен фонд корупцията струва на световната икономика около 1 трилион долара годишно или 1,25% от световния БВП.
Освен това корупцията не само съпътства конфликтите, но често е и една от техните първопричини. Той подхранва конфликти и възпрепятства мирните процеси, като подкопава върховенството на закона, изостря бедността, улеснява незаконното използване на ресурси и финансира въоръжени конфликти.
Предотвратяването на корупцията, насърчаването на прозрачността и укрепването на институциите са от решаващо значение за постигането на Целите за устойчиво развитие. Изграждането на справедлив свят и устойчива планета е възможно само ако корупцията не стои на пътя.
Затова на този ден в много страни по света се провеждат демонстрации, срещи, конференции, семинари и други събития, посветени на Международния ден за борба с корупцията и всяка година посветени на определена тема.