80 факта за 80 години Димитър Душков Пенев

0
127


Треньорът, който донесе най-голямата радост на България е уникален и като играч

Днес една от най-знаковите фигури в историята на българския футбол – Димитър Душков Пенев, навършва 80 години. Стратегът, който донесе най-голямата радост на родината по време на световното в САЩ. Един от най-добрите футболисти у нас въобще. За рождения му ден “24 часа” събра 80 факта от живота на човека, чиито успехи на терена и от пейката едва ли ще бъдат повторени някога.

1. Димитър Душков Пенев реално е роден на 10 юли 1945 г. Баща му и попът в Мировяне празнуват доста сериозно втория син в семейството и заради това е вписан два дни по-късно в регистрите в Мировяне.

2. Може би най-уникалният в българския футбол. Има 90 мача като футболист в националния отбор и още 62 като негов треньор, което прави 152 общо, което е непостижимо на ниво мъже от друг. Преди това е минал през всички юношески и младежки тимове на България.

3. Футболист на годината на България за 1967 година, като изпреварва Никола Котков (“Локомотив”, София) и Александър Шаламанов (“Славия”) в анкетата и през 1971 година пред Стефан Аладжов (“Левски”).

4. Братът на баща му Георги, е един от основателите и дълги години вратар на “Победа” (Мировяне), а татко му Душко е бил крило.

5. Майка му Люба твърдо е решила да направи от малкия си син акордеонист. Наема му и учителка, своя приятелка. Но вместо да ходи на уроци, той предпочита да играе футбол.

6. За футбола го открива Тодор Конов, един от най-добрите треньори на юноши в историята на българския футбол. От него вероятно наследява невероятния си нюх към таланти. Конов го препоръчва на школата на “Локомотив”.

7. Всеки ден с брат си Младен ходи пеша 12 километра от Мировяне до ТЕЦ “София”, където се намирало игрището на “Локо”.

8. Звездата му изгрява по време на юношеския турнир на УЕФА през 1963 г. В квалификацията отстраняваме Югославия, като Пената бележи гол. На финалите в Англия побеждаваме с 2:0 Франция, правим 1:1 с Унгария, като отново голът е негов и след 2:1 над Италия сме полуфиналисти. В Саутхемптън правим 3:3 със Северна Ирландия, но съперникът ни печели жребия. След това падаме за третото място от Шотландия с 2:4, а северноирландците падат с 0:4 от Англия за титлата.

9. Наказан е за 2 месеца след турнира, защото с Аспарух Никодимов, Янко Кирилов и Атанас Пецовски се бунтуват, че дневните от 5 лири не стигат дори за сувенири. Те са с последно предупреждение за изключване от комсомола, което би означавало край на кариерата.

10. Дебютира при мъжете на “Локо” в предпоследния кръг от първенството през сезон 1963 г. срещу пловдивския “Спартак”. В последния “Локо” бие ЦСКА с 3:1 и печели бронза. Наставник е Георги Берков.

11. Става шампион с “Локомотив” през 1964 г. вече като твърд титуляр, като отборът завършва на 3 точки пред “Левски” и на 9 пред “Славия”. В това първенство ЦСКА завършва на 11-о място.

12. Дебютът му в националния отбор е на 18 години, 8 месеца и 6 дни. Той влиза като резерва на мястото на Райко Стойнов от “Ботев” (Пд) в 75-ата минута при загубата от Югославия в София на 18 март 1964 г. в олимпийска квалификация.

13. Първата му оферта за преместване е от “Левски”. Ангел Солаков, който по това време е заместник-министър на вътрешните работи на Дико Диков и шеф на комитета по Държавна сигурност, го кани при “сините”.

14. Трансферът му в ЦСКА става след личната намеса на министъра на транспорта Пенчо Кубадински, който се предава след дълги разговори със заместник-министъра на отбраната генерал Здравко Георгиев, председател на ДФД ЦСКА “Червено знаме”. Баща му подписва, че синът му, който още не е завършил жп техникума, може да отиде доброволец в армията.

15. Първата му премия от ЦСКА е една бира на “Лебеда”, докато Манол Манолов-Симолията го кара към лагера на тима в станцията на Министерството на отбраната на Боровец. Той го взема директно от сладкарницата на „Попското“ на площад “Света Неделя”, където е с приятели.

16. В ЦСКА го посрещат Никола Цанев, Иван Колев, Панталей Димитров и Димитър Якимов, които играят карти във фоайето на почивната станция.

17. За ЦСКА изиграва 13 сезона. Става 7 пъти шампион и 5 пъти носител на купата. Изиграва 329 мача в елита, което го поставя на трето място във вечната ранглиста на клуба. Отбелязва и 24 гола.

18. С екипа на ЦСКА изиграва и 39 двубоя в евротурнирите. Той е един от отбора, който достига до невероятния връх – 1/2-финал за КЕШ през 1967 г., когато “червените” падат с 0:1 в третия, допълнителен мач. При това участие е и единственият му гол в турнирите срещу гръцкия гранд “Олимпиакос”.

19. Последният му мач за ЦСКА е на 24 септември 1977 година срещу родния “Локомотив”. “Червените” печелят с 1:0 на „Народна армия“ под проливния дъжд.

20. С националния отбор има уникално постижение и като футболист. Участва на 3 световни първенства поред – 1966, 1970 и 1974 г., като играе във всичките мачове на България – общо 9. Част е и от отбора, който отпада на 1/4-финал на европейското първенство през 1968 г., най-доброто ни представяне в историята.

21. Последният му двубой за националния отбор е контролата срещу Алжир на 11 януари 1977 г. в Ел Джазаир. Завършваме 1:1, след като домакините откриват чрез Мохамед Гриш, а Динко Дерменджиев изравнява.

22. С националната фланелка има точно два гола – във вратата на Турция и Полша.

23. Отказва да остане в школата на ЦСКА и вместо това директно става старши треньор на втородивизионния “Димитровград”, като извежда тима до второто място в южната група.

24. През април 1979 г. ЦСКА уволнява старши треньора си Никола Ковачев-Туата. На негово място е назначен Аспарух Никодимов с помощници Димитър Пенев и Борис Гаганелов. Остава на поста до 1983 г., когато Паро Никодимов е уволнен и на негово място идва Стефан Божков с помощник Петър Жеков. В този период тимът печели две титли, купа и изиграва едни от най-великите си мачове в Европа срещу “Нотингам Форест” и “Байерн” (Мюнхен).

25. Завръща се отново в “Димитровград”, като тимът е на косъм от връщане в “Б” група.

26. По покана на правителството на Кувейт заминава за арабската държава с Димитър Марашлиев и Костадин Костадинов. Там поема местния “Ямрук”. Прибира се през 1984 г.

27. ЦСКА и “Левски” са разформировани след скандалния финал за купата и преименувани на “Средец” и “Витоша”. За наставник на “Средец” е назначен Серги Йоцов, който кани Пенев за помощник.

28. На 11 декември 1985 г. Йоцов е сменен и на негово място застава Димитър Пенев, за да дойде един от най-успешните периоди в историята на ЦСКА.

29. Под ръководството на Димитър Пенев ЦСКА е шампион пред 1987, 1989 и 1990 г. Взема купата през 1987 и 1989 г. Печели купата на Съветската армия през 1986, 1989 и 1990 г., както и първата в историята на българския футбол суперкупа. Изиграва куп знаменити мачове в евротурнирите.

30. Въпреки зверската съпротива на феновете налага в състава Христо Стоичков, Емил Костадинов и най-вече племенника си Любослав Пенев и така се дава основата на най-великото футболно поколение на България. Само от трансферите на тримата в “Барселона”, “Валенсия” и “Порто”, клубът прибира милиони долари.

31. Отстранен е през август 1990 г. след първата в историята стачка на играчите. Трифон Иванов чете по БНР декларация срещу Борис Станков, който по онова време е президент на клуба, както и срещу треньорското ръководство начело с Пенев и Стоил Трънков. Всички са отстранени.

32. Неговите 4 години, 8 месеца и 16 дни начело на ЦСКА са си рекорд за най-новата история на клуба. Реално това е второ постижение след 15-те години на Крум Милев-Чичето.

33. Води националния отбор за първи път като временен наставник заедно с Георги Василев-Гочето в световната квалификация на 17 май 1989 година. На “Генча” губим с 0:1 след гол на Джика Попеску.

34. На 22 юли 1991 г. Димитър Ларгов, президент на БФС, обявява, че Димитър Пенев е назначен за национален селекционер за постоянно. Практически сменя Иван Вуцов на поста.

35. Дебютът му като постоянен треньор на България е в Стара Загора. На 21 август 1991 г. правим 0:0 със съседите. Гостите са водени от Сеп Пионтек, а нашите без нито един футболист от чужбина. За сметка на това един куп играчи, включително и националният селекционер в момента Илиан Илиев правят дебют.

36. Първата му криза като селекционер е, когато Трифон Иванов първоначално отказва да играе под негово ръководство, а Петър Хубчев не смята повече да играе за България. Справя се и с двете ситуации.

37. Още пази еднаквите декларации, написани от един човек от играчите на “Левски”, които обявяват бойкот точно преди двубоя на “Парк де Пренс”. Но не дава и дума да ги покаже публично.

38. Настоява за лагер извън България, за да не се разсейват играчите. В резиденция “Бояна” оградата е пълна с дупки и вечер всички се юрват по заведения. Христо Стоичков дори има спречкване с Георги Илиев, шефа на ВИС-2, в едно от тях.

38. Скастря Стоичков преди двубоя с Франция с думите, че мачът ще го реши я Любчо, я Емил. И точно Костадинов бележи и двата гола във вратата на домакините, които ни пращат на световното първенство в САЩ.

39. Получава най-тежката контузия в кариерата си точно при победата над Франция. При второто попадение на Емил Костадинов скача толкова рязко от пейката, че къса мускул на левия крак.

40. Докато футболистите вилнеят из нощните клубове на френската столица, той и щабът му остават в хотел “Трианон Палас” и до сутринта правят разбор на мача. На другия ден само те се прибират в София, защото по-голямата част от тима играе в чужбина.

 41. Лично присъства на тегленето на жребия за световното първенство в Ню Йорк, където се падаме в една група с Нигерия, Гърция и Аржентина.

42. Практически е уволнен от националния отбор преди тръгването на световното. Валентин Михов е освободен като президент, а властта е взета от т. нар. пловдивски брокери Христо Данов и Христо Александров, които спонсорират „Ботев“. Изпълкомът се събира в резиденция „Бояна“ да вземе решението за освобождаването на Пенев, а Георги Василев чака на портала, за да бъде назначен. Играчите се разбунтуват. Сезиран е и шефът на НСО генерал Димитър Владимиров, който директно звъни на президента Желю Желев. И Пената запазва поста на косъм.

43. Заради отношението на Данов и Александров треньорът изважда всички играчи на „Ботев“ от състава. Дори го прави само с двама вратари – Борислав Михайлов и Пламен Николов, за да не пътува Димитър Попов. Попов все пак е взет на световното, но неофициално.

44. Рискът с двамата вратари за малко не проваля всичко. Михайлов се оказва с контузия от френския „Мюлюз“, а на контрола преди световното Николов получава тежък удар в корема. Дори се започва кореспонденция за картотекирането на Попов. Д-р Димитър Гевренов и масажистът Христо Запрянов се справят със ситуацията.

45. След наказанието на Петър Хубчев идва нов скандал. Единственият централен защитник, който е здрав е Николай Илиев. Но при треньорите влизат Борислав Михайлов и Наско Сираков, които са категорични, че ако Илиев играе, те няма да излязат на терена. Тогава му идва идеята да направи от голмайстора на „Спортинг“ Ивайло Йорданов централен защитник.

46. На полувремето на мача за третото място с Швеция затваря Красимир Балъков и Христо Стоичков в банята, за да се разберат.

47. Става носител на най-високото държавно отличие на България – орден „Стара планина“, I степен при завръщането си в България заедно с целия национален отбор.

48. Получава званието „Почетен гражданин на София“ с решение на общинския съвет.

49. Стадионът в родното му село получава името „Димитър Пенев“.

50. Класира България на финалите на европейско първенство през 1996 г. за първи път в историята на българския футбол.

51. Уволнен от Иван Славков при завръщането от европейското на 20 юли 1996 г. След загубата от Франция с 1:3 в групата на летището племеникът му Любослав произнася знаменитата си реплика „България си има деветка. Който ме харесва, харесва. Който не ме харесва да духа супата“.

52. След кратка пауза поема към Саудитска Арабия, където печели с „Ал Насър“ турнира за купата на седемте джамии. Там остава около половин година.

53. Във футбола го връща актьорът Николай Ишков, който е президент на варненския „Спартак“.

54. Завръща се за втори път в ЦСКА на 23 май 1998 година като сменя на поста Петър Зехтински. За период от 1 година, 9 месеца и 10 дни печели купата на България. Уволнен е от племеника си Любослав на 4 март 2000 г. и на негово място идва Спас Джевизов.

55. През този период дава път на Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров, които отново внасят милиони в касата на клуба.

56. На 29 ноември 1998 г. записва и най-голямата загуба в историята на ЦСКА – 0:8 при гостуването на „Литекс“ в Ловеч.

57. Привлечен е от Гриша Ганчев като консултант в „Литекс“.

58. Заминава за Китай, като застава начело на „Лионинг“.

59. Обявен е за треньор №1 на XX век в България.

60. На 19 септември 2005 г. е избран за председател на „Клуба на ветераните и деятелите“ на ЦСКА.

61. През 2006 г. работи и като главен мениджър при „червените“.

62. На 30 юли 2007 г. единодушно е избран за селекционер на националния отбор след уволнението на Христо Стоичков и нежеланието на Станимир Стоилов да остане повече от два мача като временен селекционер, отново поема България и довършва европейските квалификаии.

63. Първият му двубой начело на националите е контролата с Уелс на 22 август 2007 г. на стадион „Лазур“ в Бургас. Губим с 0:1 след гол на Фреди Ийстууд в 45-ата мин.

64. Приключва престоя си в националния отбор на 21 ноември 2007 г. с победа в евроквалификациите с 2:0 над Словения в Целие. Головете вкарват Благой Георгиев и Димитър Бербатов. Реално завършва евроквалификациите с 4 победи и 1 равен срещу Албания в Тирана.

65. Балансът му като национален селекционер за трите му периода начело на България е 27 победи, 17 равни и само 18 загуби с голова разлика от 94:65.

66. След недопускането на ЦСКА до евротурнирите и разпада на шампионския тим на Стойчо Младенов Пенев се завръща за трети път начело на ЦСКА на 9 юли 2008 г. И печели суперкупата на България. Сменен от племеника си Любослав на 5 март 2009 г.

67. За четвърти път поема „червените“ на 22 април 2010 г. като работи заедно с Адалберт Зафиров, който е поел поста на 30 март. Двамата приключват първенството и на тяхно място идва Павел Дочев. И това е последното треньорство.

68. Колкото и учудващо да звучи за цялата си кариера като футболист и над 400 мача има само два жълти картона. Нещо изумително за централен защитник.

69. Футболът белязва и личния му живот. Преди световното в Англия през 1966 г. националите са на лагер в Хасково. Там отиват на цирк и с Борис Гаганелов са вцепенени от близначките Надежда и Вера, които са акробатки.

70. По идея на Гаганелов сватбата на Пената с Надежда и неговата с Вера е двойна и стартира от стадиона. На „Народна армия“ преди мача със „Спартак“ булките дават начален удар.

71. Винаги се е радвал, че живее в женско царство – съпруга, дъщеря, две внучки и три правнучки.

72. Има издадени две автобиографични книги – едната с Александър Манов, другата – с Иво Тонков.

73. През целия си живот само един път се е занимавал с бизнес. През 2000 г. регистрира „Димитър Пенев и Ко“ ЕООД.

74. Има един куп прякори, като най-яркият е Стратега от Мировяне. Приятелите го наричат Пената, други с уважение Чичо Митко и Чичо Пенчо. Харесва всичките.

75. Заради отказа си да остане в ЦСКА след края на футболната си кариера губи привилегиите на офицер. В момента пенсията му е около 900 лева.

76. Снимал се е няколко пъти в реклами, като последната бе за тотото.

77. Обявен е за почетен президент на футболен клуб ЦСКА през 2016 г.

78. Винаги е признавал, че има два порока – хубавото вино и цигарите. Заради тях има и сърдечни проблеми, които са от времето като футоболист.

79. През 2021 г. с Петър Жеков се включват в листите на „Патриотична коалиция – ВОЛЯ и НФСБ“. Това е и единственият му опит да влиза в политиката.

80. Почти всеки ден може да бъде засечен на строежа на стадиона на ЦСКА и е любимец на строителите. Всеки ден ходи по минимум 10 000 крачки.





Източник 24часа