- Апартаментите са за бездомни, многодетни семейства и други хора в риск от бедност
- Блокът за над 9,2 млн. лв. беше изграден основно с финансиране от Оперативна програма „Региони в растеж“, държавата и общината също отпуснаха пари
74 нови апартамента, мебелирани и оборудвани с цялата необходима домакинска техника, очакват първите си обитатели в Пловдив.
Те са в изградения по европейски проект блок на ул. „Владая“ и са предназначени за социално слаби и хора от уязвими групи. Това е нов тип помощ за пловдивчаните в затруднено положение.
„Към момента имаме приют за изпаднали в беда хора, но настаняването там е временно
– имат право на престой на два пъти за по 3 месеца. Ползването на новите социални жилища ще е по-дългосрочно – по приета наредба това може да става за 3 години, като договорът се подновява на всеки 12 месеца“, обяснява бившият зам.-кмет по социалните дейности Георги Титюков, чийто екип започна работа по идеята през 2019 г.
Изграждането на 40 едностайни, 22 двустайни, 8 тристайни и 4 четиристайни апартамента, 18 паркоместа, както и общи спомагателни помещения в специална 9-етажна сграда, струваше над 9,2 млн. лв.
Основното финансиране от 6,8 млн. лв. беше осигурено по програма „Региони в растеж“. От държавния бюджет бяха отпуснати 1,2 млн. лв. Община Пловдив също задели над 1,2 млн. лв. Първата копка беше направена на 30 август 2021 г. и строителството приключи в края на 2023 г.
Бяха доставени мебелите и домакинските електроуреди, но възникнаха пречки пред пускането в експлоатация.
„Блокът беше готов, но се ремонтираше ул. „Владая“, където е базата на голям производител на медицинска апаратура. При реконструкцията на пътната отсечка трябваше да бъде изградена и канализация и блокът със социалните жилища да бъде включен в нея.
Това доведе до забавяне, защото без заустване в канализация няма как една сграда да получи акт 16. Този проблем обаче вече е решен и всичко е готово. В стаите липсват само чехли, чинии и вилици“, казва Титюков, който сега е общински съветник.
Наредбата за условията за настаняване в новите жилища беше приета още при кандидатстването с проекта и в нея са изброени хората, които имат право на това: бездомни или живеещи в много лоши битови условия,
непритежаващи движима или недвижима собственост,
потенциален източник на доходи, както и ако не са настанени в специализирана институция на държавна или общинска издръжка; и обитаващите пренаселени имоти.
За твърде малка жилищна площ се смята: под 25 квадрата за едночленно семейство, под 40 – за двучленно, под 55 – за трима, под 70 – за четирима, а за още по-големите домакинства – ако се падат по-малко от 15 квадрата на човек.
При определяне на необходимата жилищна площ се взема предвид и детето, което ще се роди, ако жената е бременна. За настаняване в някой от новите апартаменти може да кандидатстват и непълнолетни родители, многодетни семейства, деца с влошено здраве и увреждания.
Има и подоходен критерий, който ще бъде осъвременен, за да бъде обвързан с линията на бедност. В предложението за изменение на нормативния акт, чието гласуване предстои, е записано, че хора в риск от бедност и социално изключване са тези, „чийто среден доход на член от семейството за предходните 12 календарни месеца от всички източници е по-нисък от двукратния размер на линията на бедност за страната, определена с акт на Министерския съвет за същия период от време“.
Наредбата предвижда и дисциплиниращи условия.
„Ако си безработен, не трябва да отказваш работа в Бюрото по труда, децата на настанените там трябва да ходят на детска градина или училище, има и ангажименти да се поддържат жилището и общите части“, изброява Георги Титюков.
Въведени са и други изисквания – например
настанените в социалните жилища да имат избран личен лекар,
а родителите да водят децата си на задължителните имунизации и проверка на здравния им статус. Трябва да се заплащат и консумативи като ток и вода.
Размерът на наемите ще бъде гласуван от общинския съвет на заседанието му на 15 май, но по предложение на администрацията той е напълно символичен.
Месечната такса за жилище от една стая ще е 17,34 лв., за двустайно – 28,18 лв., за тристайно – 36,85 лв., сумата за апартамент с 4 помещения ще е 47,69 лв. без ДДС.
„Европейското финансиране беше напълно безвъзмездно, а това изключва възможността общината да печели от тези жилища“, обяснява причината Георги Титюков. Наемите и сметките за ток и вода трябва обаче да се плащат редовно, защото при закъснение от над 2 месеца договорът ще се прекратява.
Услугите по предоставянето на апартаментите са поверени на Домашния социален патронаж, а когато се налагат текущи ремонти, с тях ще се заемат служители на предприятието „Жилфонд“, които извършват такава дейност и по общинските детски ясли и градини.
За настаняването в новия блок вече са подадени 140 заявления. Заради забавянето на пускането му в експлоатация част от тях трябва да бъдат актуализирани, срокът за което е до 8 май.
И след преценката кои кандидати отговарят на условията, сградата ще се изпълни с живот.