Международният ден на планетариума се отбелязва ежегодно в много страни по света. Този фестивал има европейски „корени“; За първи път се провежда в Италия през 1991 г. по инициатива на Асоциацията на италианските планетариуми (италиански: Associazione dei Planetari Italiani, PLANit).
Първоначално Международният ден на планетариума се е провеждал в неделята, най-близка до пролетното равноденствие, но по-късно е променен на втората неделя на март. Но през 2023-2025 г. беше решено датата на честването да се премести на 7 май , за да може то да бъде обвързано със значима дата в историята на планетариумите: началото на редовната работа на първия планетариум в Дойчес музей в Мюнхен на 7 май 1925 г.
Денят на планетариума придобива международен статут през 1994 г., когато е подкрепен от френските „храмове на астрономията“. И само година по-късно този празник започва да се чества в още шест държави: Белгия, Полша, Русия, Словакия, Украйна и Чехия. Денят в момента се подкрепя от Международното планетариумно общество.
Целта на празника е да запознае обществеността с дейността на планетариумите и да популяризира астрономическите знания. Мяста, разбира се, са градски планетариуми.
Планетариумът е научна и образователна институция, която показва небесната сфера с различни небесни тела и астрономически явления, и изнася лекции по астрономия, космонавтика и науки за Земята. За показване на изкуствено звездно небе на полусферичен екран се използва специален апарат, който се нарича още планетариум.
Както е известно, първите, които създават устройство, подобно на съвременен планетариум, принадлежат на немски учени – през 1923 г. в Йена, в оптичния завод на компанията Carl Zeiss, е разработен и построен първият универсален проекционен модул „Планетариум“. През 1925 г. в Мюнхен започва да функционира първият в света планетариум, построен от същата компания.
Традиционно, планетариумът се разбира като сграда с кръгла зала и „полусферичен купол“. Но в началото не е имало специално построени сгради, така че сгради, предназначени за други цели, са били използвани като планетариуми. Например, водна кула, бани, а по-късно и куполни църкви. По-близо до 90-те години на миналия век архитектурната форма на планетариумите се промени радикално; Архитектите приложиха оригинални решения, създавайки сгради под формата на гигантски тръби, топки и други причудливи геометрични структури.
В момента в света има повече от две хиляди планетариума, от които над 40 са в Русия. Между другото, първият планетариум в СССР е открит на 5 ноември 1929 г. в Москва.
Трябва да се каже, че тези „храмове на астрономията“ играят изключително важна роля в съвременния свят. Те се използват не само за образователни цели и изследвания, но и за обучение на военни авиационни специалисти и астронавти, а биолозите изучават способността на птиците да се ориентират по звездите по време на полети. Милиони хора посещават планетариуми по целия свят всяка година.
Много планетариуми се опитват да съвпаднат с професионалния си празник с премиерите на нови програми, организират срещи с интересни хора и различни състезания и викторини.