Sheb-i-Aruz (Фестивал на въртящите се дервиши) – Фестивалът на Мевлана в Коня се провежда ежегодно от 7 до 17 декември и е посветен на великия философ и поет Джалалудин Руми, наричан Мевлана (нашият господар) (Mevlana Celaleddin-i Rumi, 1207— 1273).
Основателят на хетеродоксалния ислям Мевлана видя бял свят в днешен Афганистан и почина в Коня, центъра на селджукската държава, но честта да се счита за родно място на Джалалудин Руми се оспорва от Турция, Пакистан и Индия. Обширното литературно наследство на Руми включва поезия и теологични трактати. Руми спечели голяма слава благодарение на формирането на легендарния орден Маулауи, чиито членове се стремяха да постигнат единство с Бог чрез танца на Сама, на същата възраст като Вселената.
Всеки декември последователите на Джалалудин Руми провеждат танцова церемония в памет на своя учител. Това събитие привлича повече от милион зрители и поклонници, защото самата атмосфера на провеждането му създава приповдигнато настроение.
Три часа продължава мистерията на древния танц, в който музика, движения и заклинания се сливат. Преди всеки сегмент монасите се приближават до своя наставник (шейх), за да получат неговата благословия. След това, под звуците на барабани и тръстикови флейти, те се отдават на танцова медитация, постепенно изпадайки в екстаз.
Първият кръг на Сама разказва за създаването от Аллах на слънцето и звездите, вторият – на растенията, третият и последен – на живите същества. Накрая участниците в ритуала излизат на кръглата арена, като вдигат дясната си ръка, за да получат небесна енергия и спускат лявата си ръка, за да презаредят физическата си енергия, и започват най-цветната и сложна част от шоуто – непрекъснато въртене обратно на часовниковата стрелка, което има двойствен характер.
Танцьорите се въртят около собствената си ос и около периметъра на залата едновременно, като планети около своята звезда. Ускорявайки или забавяйки темпото, артистите сякаш се реят над сцената, а в края на яркото представление отново се затварят в килиите си.
Според организаторите на церемонията всеки детайл от нея означава абстрактни понятия, а истината може да се разкрие пред любознателния наблюдател. Къщата-музей на Джалалудин Руми обаче е забележителна не само със своята танура, както иначе се нарича този мистичен танц (освен в Коня, може да се види и в манастирите (текетата) на Истанбул), но и с изключителната си архитектура.
Главният вход на къщата на Джалалудин Руми се нарича „Дервишката порта“. През тях можете да стигнете до „Розовата градина“, която преди е принадлежала на двореца на султан Алаедин Кейкубат. Тук все още клокочи изворът за къпане, построен по заповед на Селим I в началото на 16 век. Зелената кула, грациозно увенчаваща мемориалния храм, се превърна в отличителен белег на Коня.
Според експертите комплексът Мевляна е едно от най-безупречните архитектурни творения.