През декември 2018 г. Общото събрание на ООН със своя резолюция (A/RES/73/250) обяви 7 юни за Световен ден за безопасност на храните .

Целите, които стоят пред международната общност за постигане на процеса на устойчиво развитие на човечеството, са неразривно свързани с въпросите на здравословното и пълноценно хранене, преодоляване не само на проблема с глада в определени региони на Земята, но и постигане на принципите на здравословния начин на живот. , включително чрез осигуряване на безопасност на храните.

Безопасността на храните е липсата или безопасните, приемливи нива на риск в хранителните продукти, които могат да навредят на здравето на потребителите. Хранителните опасности могат да бъдат от микробиологично, химическо или физическо естество и често са невидими с просто око, като бактерии, вируси или остатъци от пестициди.

Безопасността на храните трябва да бъде гарантирана по целия път от мястото на растеж и производство до човешката маса. Това трябва да вземе предвид факторите за безопасно използване на торове и средства за борба с вредителите на етапа на отглеждане на зърнени, бобови растения, плодове, зеленчуци и плодове, безопасно производство на месни продукти, птици и риба, методи за тяхното правилно съхранение и транспортиране , както и обработка при готвене или ядене. На всеки от тези етапи продуктите, консумирани като храна или използвани за нейното приготвяне, могат да се превърнат в източник на опасност за човешкото здраве, ако се нарушават установените правила за производство, транспортиране, съхранение или правилно приготвяне. Тази опасност е предимно микробиологична или химическа.

Отделен проблем на безопасността на храните е културата на приготвяне и процеса на консумация на храна, когато самият потребител нарушава естествените стандарти за хигиена, правилно хранене и основните принципи на транспортиране, съхранение и подготовка на продуктите за консумация.

Всички тези проблеми причиняват значителна вреда на човешкото здраве, като в някои региони представляват сериозна заплаха за него или са системни.

Според Световната здравна организация (СЗО) опасните храни причиняват около 600 милиона случая на различни хранителни заболявания всяка година и представляват заплаха за човешкото здраве и икономиката. Приблизително 420 000 души умират всяка година от консумация на храна, заразена с микроорганизми или химикали. 40% от бремето на болестите, причинени от храната, възникват при деца под 5-годишна възраст – всеки ден 340 деца под 5-годишна възраст умират от предотвратими заболявания, причинени от храна. Това се отнася преди всичко за развиващите се страни, както и за категорията маргинални групи и мигранти в страните с развита икономика.

СЗО, заедно с ФАО (Организацията по прехрана и земеделие на ООН), инициира създаването на Световния ден за безопасност на храните, тъй като те разполагат с най-пълната информация и статистика за заболяванията, причинени от храни, хранителни отравяния, а също така ги наблюдават области на обществото, които са свързани с производството на хранителни продукти и предоставянето на медицински услуги.

Създавайки този Световен ден, ООН си постави за задача да привлече вниманието на държавите към проблемите на здравословното хранене на населението, както и качеството на произвежданите хранителни продукти. Призивът е отправен както към държавните агенции, така и към производителите на храни и търговците (фермери, селскостопански работници, работници в хранително-вкусовата промишленост и търговски работници).

Сред предложените мерки за преодоляване на проблеми, причинени от нарушения на безопасността на храните, мерки като засилване на контрола от държавните агенции върху процесите на отглеждане, събиране, производство, транспортиране, съхранение и продажба на хранителни продукти, подобряване на превенцията, диагностиката и лечението на хранителни заболявания и повишаване на качеството на информацията и образованието относно здравето и храненето.

Безопасността на храните е споделена отговорност на правителството, производителите и потребителите. Всеки трябва да изпълни своята роля по цялата хранителна верига – от фермата до масата – за да гарантира, че храната, която ядем, е безопасна и здравословна. Осигуряването на безопасност на храните е работа на всеки.