На 23 август 2013 г. Общото събрание на ООН единодушно реши 6 април да се чества като Международен ден на спорта. Официалното име на Деня е Международен ден на спорта за развитие и мир , а датата 6 април е избрана поради факта, че на този ден през 1896 г. в Атина (Гърция) започват първите съвременни олимпийски игри .
Сред вносителите на проекторезолюцията (№ A/RES/67/296) са Беларус, Грузия, Казахстан, Румъния, Русия, Сърбия и Македония. С приемането на резолюцията Общото събрание призна положителното въздействие на спорта върху насърчаването на човешките права, социалното и икономическото развитие.
На заседанието на Общото събрание присъстваха Жак Роге, който тогава беше президент на Международния олимпийски комитет (МОК), и „първата ракета на света“ Новак Джокович. В речта си по повод приемането на резолюцията Жак Рог подчерта, че между МОК и ООН има отдавнашни традиции в сътрудничеството в областта на спорта. Те започват през 1952 г., когато ЮНЕСКО стартира първата кампания за популяризиране на спорта като средство за образование.
Сърбинът Новак Джокович от своя страна напомни на присъстващите, че е роден и израснал в малка страна, но благодарение на спорта успя да постигне големи успехи и да посети много страни по света. Джокович добави, че спортът е най-добрият начин за изграждане на характер.
„Надявам се, че учредяването на Международния ден на спорта ще мотивира всеки от нас да насочим усилията си към развиване на основните ценности на спорта като честна игра, постоянство в отбора и уважение към противника. Това са универсални качества „, каза тенисистът.
Игрите, спортът и физическото възпитание са играли и продължават да играят важна роля в развитието на човечеството. Спортът има силата да промени света. Наистина, като инструмент за образование, развитие и мир, той насърчава сътрудничеството, солидарността, толерантността, разбирателството и социалното включване на местно, национално и международно ниво. Неговите ценности като работа в екип, справедливост, дисциплина, уважение към противника и правилата на играта се разбират в целия свят и могат да бъдат използвани за насърчаване на солидарност, социално сближаване и мирно съжителство и уважение към всички.
Поради тази причина Организацията на обединените нации приканва всички държави, организации от системата на ООН, и по-специално Службата на ООН за спорт за развитие и мир, както и международни, регионални и национални спортни организации, гражданското общество, включително неправителствени организации и частния сектор, и всички други заинтересовани страни да наблюдават и да повишат осведомеността относно Международния ден на спорта.
Освен това Генералната асамблея признава ролята, която Международният параолимпийски комитет играе в демонстрирането на света на постиженията на спортистите с увреждания и в решителната помощ за промяна на обществените нагласи към участието на хората с увреждания в спорта.
За съжаление през последните години политиката все повече се намесва и влияе върху световния спорт и олимпийското движение. И въпреки че политическите скандали започнаха да разтърсват Олимпиадата в началото на миналия век, през 21 век политиката все повече печели, въпреки здравия разум и цялата идея за съществуването на самото олимпийско движение.
И все пак спортът е мощен инструмент за укрепване на социалните връзки и насърчаване на устойчиво развитие и мир, както и солидарност и уважение към всички. В Деня на спорта хората по света участват в спортни състезания, вариращи от 10-километрови състезания и маратони до групови спортни игри, състезания по колоездене и образователни събития. В самата централа на ООН в Ню Йорк (САЩ) всяка година събитията, които се провеждат в чест на Деня, са посветени на определена тема.