Казанлък избра своята нова Царица Роза 2022 – Белослава Желева. Тя е ученичка от СУ “Екзарх Антим I“. На сцената на Дома на културата „Арсенал“ излязоха 26 претендентки за престижната титла. Подгласнички на Царица Роза 2022 станаха Тереза Павлова от Националното училище по приложно изкуство и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ и Габриела Петкова от Професионална природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“. Конкурсът–спектакъл бе предаван на живо, за да достигнат емоциите от цветната вечер до повече зрители.

„Обещавам да нося короната с достойнство и отговорност! Благодаря за високата чест!“, пое ангажимента си към казанлъчани новата царица.

Кметът на община Казанлък Галина Стоянова първа поздрави отличените момичета, като припомни, че празниците са завещани от предците преди повече от сто години и отбеляза предизвикателствата пред абитуриентките с бъдещото им образование, въпреки които те са приели още едно с участието в конкурса. „Бъдете все така здрави и амбициозни и преследвайте мечтите си, както го направихте тази вечер!“ – пожела им тя.

Високопоставеното жури бе председателствано от казанлъшкия художник Петър Бояджиев. Отдавна той работи в Канада, но е високо ценен сред българската публика със своите дигитални графики и живопис. В родния си град Петър Бояджиев е организатор на утвърденото международно събитие МИНИПРИНТ, в което традиционно участват графици от цял свят. Другите членове на журито бяха аташето по културните въпроси на Посолството на Япония у нас Тае Хигаки, Царица Роза 2007 Лора Георгиева, основателят на фондация „Нашият дом е България“ арх.Пламен Мирянов, Директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов, директорът на Художествена галерия – Казанлък Пламен Петров, Владимир Чучумишев – ръководител на направление „Образование и квалификация“ в „Арсенал“ АД, директорът на Литературно-художествен музей „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Музея по фотографията Стефан Папукчиев.

Яркото присъствие на Руслан Мъйнов и неговите изпълнения зарадваха и забавляваха и публиката, и участничките в конкурса. Очарован от тяхната хубост, той благодари на момичетата за тяхната красота.

Девойките дефилираха в три кръга: със спортно облекло, фолклорни костюми и официални вечерни тоалети. Още в първия кръг демонстрираха гъвкавост и елегантност с танци в различни стилове.

Освен че получи много цветя и подаръци от кмета Галина Стоянова и местния бизнес, който всяка година спонсорира събитията в празничната програма, традиционно Царица Роза пое ангажимент да гостува в братските градове в Япония – град Фукуяма, префектура Хирошима, на Празника на розата там и в град Мунаката, префектура Фукуока, където ще се проведе Световен български фестивал. Аташето по културните въпроси в посолството на Япония у нас Тае Хигаки връчи на Царица Роза 2022 Белослава Желева билети и цветя.

Празничната атмосфера на вечерта бе обогатена от изпълненията на Балетна школа „Па Де Кре“ – Стара Загора с ръководител Кремена Костова, Балетна формация „Дива Денс Клуб“ към Общински детски комплекс „Свети Иван Рилски“ с ръководител Анаида Дадашова и хореограф Теодора Василева, Балетен танцов център „Грация“ с ръководител Алла Ангелова и хореограф Юлияна Ангелова.

Със забележително доверие се отнесоха към участието в конкурса тази година абитуриентките на Казанлък. 26 млади момичета демонстрираха, че застават над дребнотемието и злобливите коментари и смело и всеотдайно преминаха подготовката си за царската корона по програмата „Пътят към короната“. Царският път и благородната надпревара допринасят за умението им да вървят гордо, уверено, усмихнато към всяка своя мечта. Те създават нови приятелства и отварят нови врати. През цялото време и до сцената кандидатките за короната бяха подготвяни от екип, който да спомогне по-доброто им присъствие на сцената: коафьорът Стенли Нанчев, директорът на Музея по фотография Стефан Папукчиев и инструкторът по зумба Гергана Начева.

Конкурсът за Царица Роза и Празникът на розата в Казанлък са първите, организирани в България. Над 110-годишната традиция се заражда в края на XIX и началото на XX век насред възстановяването на страната след Освобождението. През далечната 1903 година казанлъчани правят празник на младостта и милосърдието, отдават почит на българската маслодайна роза и трудолюбието на розопроизводителите.

През годините празникът и изборът на Царица Роза се превръщат в най-дългоочакваното събитие. Конкурсът-спектакъл запазва обичта към българската неподправена хубост на младите девойки и остава неподвластен на капризите на модата, за да тачи естествените черти, осанка, походка и очарование на младото българско момиче. По инициатива на кмета Галина Стоянова, започнала през 2014 година, още в първия й мандат, уникалният Празник на розата в Казанлък получи патент за регистрация на 19 април 2021 година. Така се увенчаха с успех нейните дългогодишни усилия да защити репутацията на красивата традиция в Долината на розите и на тракийските царе, с която местните жители се гордеят. Патентът затвърждава правото на Община Казанлък да организира празнични събития, посветени на обичта към Роза Дамасцена и местния поминък.

С избора на Царица Роза 2022 Казанлък се превръща в център на красотата и младостта за близо месец. Празничните събития преплитат култура, история, изкуства, атракции и традиции като розобер и розоварене, за да отговорят на различните вкусове на посетителите. Кулминационните дни предстоят в началото на месец юни, когато новата Царица Роза 2022 ще бъде коронясана от миналогодишната Царица Александра Хаджихристова. Царица Роза 2022 Белослава Желева ще бъде орисана да изпълнява мисията на добър стопанин и посланик на Казанлък пред България и света. Церемонията по коронясване ще се състои вечерта на трети юни, а на пети юни, в неделния ден, предстои най-очакваното празнично дефиле – „Усмивки и цветя“.

https://stzagora.net