Супата е първото ястие и важна част от ежедневната диета. За да подчертае още веднъж значението на това ястие за човешкото здраве, беше създаден празник – Международен ден на супата , който се отбелязва на 5 април.
Историята на супата е толкова стара, колкото и историята на готвенето. Думата „супа“ идва от френското „soupe“, а идва от латинското „suppa“, което означава хляб, напоен с бульон или бульон. Въпреки това, супата като ястие в съвременния смисъл, превърнало се в ежедневна храна, се появява преди пет века с появата на здрави съдове, които могат да издържат на процеса на готвене. В същото време в студените страни и региони супата се появи много по-рано. Например, в Древен Китай се приготвя 100 години пр. н. е.
Но говорим за супа, а не за готвене, като начин на готвене с цел топлинна обработка на храната. В крайна сметка супата е „набор“ от съставки, които създават цялостен вкус и състав. И въпреки че методите на готвене, традициите и рецептите за супи са се развили по-рано, супите стават широко разпространени в Европа и Русия до 18 век. По-късно това ястие се разпространи по целия свят. Между другото, в Русия течните ястия първо се наричат яхнии. Думата „супа“ се появява едва по времето на Петър I. В древността с отвара са наричали месни, рибни и зеленчукови бульони.
В националната кухня на всяка страна има рецепти за това ястие. Супата се приготвя както през лятото, така и през зимата. Супите засищат, възстановяват силите и подобряват тонуса. И лекарите са уверени в полезността на супите дори по време на заболяване, като предписват леки бульони и зеленчукови супи на пациента, за да възстановят силите си. Според лекарите супите имат благоприятен ефект върху храносмилателната система на организма, като стимулират производството на ензими и стомашен сок и са превантивно средство за сърдечно-съдови, стомашно-чревни и дори ракови заболявания. Но е важно да запомните, че месни, рибни и гъбени супи не трябва да се злоупотребяват с хора с висока киселинност на стомашния сок и хора, склонни към образуване на камъни в бъбреците и подагра.
В света има около 150 вида супи, разделени на повече от хиляда вида, като всеки вид има вариации. Така кулинарният изследовател В. Похлебкин посочи 24 варианта на зелева супа и 18 варианта на рибена чорба.
Основните видове супи се класифицират в следните категории:
1. Според температурата на сервиране – студени и топли супи;
2. По калоричност – леки и засищащи (богати);
3. По използвани съставки – вегетариански (постни) и супи, които съдържат съставки от животински произход;
4. Според технологията на готвене – варени и сурови супи; супи-пюрета; дресинг или сгъстени супи;
5. На вкус – солено, неутрално, сладко.
Коя рецепта за супа е най-правилната и популярна е трудно да се отговори. Всичко зависи от страната и личния вкус. Супите съдържат голямо разнообразие от компоненти: месо от птици или животни, зеленчуци, гъби, риба, зърнени храни, боб, млечни продукти, брашно, билки, плодове, плодове, подправки. В зависимост от съставките на ястието и личните предпочитания, супите се сервират за закуска, обяд или вечеря. Например млечната супа е подходяща и за сутрешно хранене, докато зеленчуковата и месната супа се сервират по-често следобед или вечер.
Що се отнася до „националностите“ на супите, сред видните представители на руската кухня са борш и зелева супа, солянка и уха, окрошка и рассолник… Също така световно известни са грузинската супа харчо и испанското гаспачо, френската лучена супа и датската грахова супа с пушени меса. Почитателите на ориенталската кухня познават японската мисо супа, китайската хот тенджера и виетнамското фо. И този списък продължава дълго; в света има хиляди рецепти за супи. А сред необичайните има японска супа от юфка и шоколад, карибска от игуана, полска бирена супа и африканска от кафе, банани и кал от подножието на Килиманджаро.
Ето защо, когато празнувате Международния ден на супата, разбира се, с традиционен празник, дайте предпочитание не на обичайната рецепта за супа, а на изискана и нетрадиционна. Добър апетит!