Международният ден на благотворителността , установен с резолюция № A/RES/67/105 на Общото събрание на ООН от 7 март 2013 г., се отбелязва ежегодно на 5 септември .

Целта на Деня е да привлече общественото внимание към работата на благотворителните организации и лица за преодоляване на бедността и острите хуманитарни кризи и, разбира се, да поощри тяхната работа и да мобилизира хора, обществени организации и заинтересовани страни по света за участие в доброволческа дейност. и благотворителни дейности.

Според ООН благотворителността, която помага за изкореняването на бедността във всички страни по света, и проявите на солидарност с хората в неравностойно положение допринасят за установяването на диалог между хората от различни култури, религии и цивилизации.

Инициативата за установяване на този ден е на унгарското правителство, а датата е посветена на годишнината от смъртта на Майка Тереза ​​от Калкута (1910-1997). Известна мисионерка и католическа монахиня, тя служи на бедни, болни и сираци в продължение на половин век, като се занимава с благотворителна дейност, първо в Индия, а след това и в други страни. За своята благородна дейност Майка Тереза ​​получава признание в света, а през 1979 г. става лауреат на Нобелова награда за мир „За нейната работа в помощ на страдащ човек“.

Дори и днес, в един модерен технологичен и постоянно развиващ се свят, бедността, в резултат на социални, икономически и причинени от човека бедствия, продължава да съществува във всички страни, независимо от тяхното ниво на икономическо, социално и културно развитие.

Филантропията помага за преодоляване на последиците от тези тежки кризи и допълва дейността на правителството в областта на здравеопазването, образованието, жилищното строителство и защитата на населението. Той също така насърчава развитието на културата, науката, спорта и гарантира опазването на околната среда.

Благотворителността по същество е доброволна и безлична, насочена към обществено значими задачи и не включва печалба. В този случай като ресурси действат както финансовите и материалните ресурси, така и способностите и енергията на хората. В крайна сметка благотворителността е насочена не само към подпомагане на нуждаещите се, но и към подпомагане на възстановяването на исторически паметници и църкви, оборудване на образователни и медицински институции и много други.

Благотворителността, подобно на доброволчеството и филантропията, е една от важните потребности на човечеството. Той обединява хората, помага за създаването на приобщаващо и по-устойчиво общество и защитава най-уязвимите и неравностойни слоеве от населението. Благотворителните дейности карат гласа на разума и милостта да звучи по-силно по време на конфликт.

Днес, когато нуждата от хуманитарна помощ е голяма и с броя на бежанците и разселените лица на най-високите нива от края на Втората световна война, филантропията играе все по-важна роля. Така че Международният ден на благотворителността има за цел да установи принципа на милосърдието в обществото. В крайна сметка не се знае кой и кога ще има нужда от подкрепа.

Бих искал също да отбележа, че не само Майка Тереза ​​е известна със своята героична аскетична дейност. През цялото време са се занимавали с благотворителност. В Русия известни филантропи и филантропи са: граф Шереметев , Павел Третяков , Сава Мамонтов , Павел Демидов и други, които имат неоценим принос в подкрепа на културата, науката и изкуството. И, например, известният учен Алберт Айнщайн подписа автографи за $1 и дари приходите за благотворителност. Френската религиозна фигура – сестра Еманюел (1908-2008) обучава бедните в училищата към католическите мисии в Турция, Тунис, Египет и търси изграждането на училища, детски градини и клиники в бедните квартали. Пакистанецът Абдул Сатар Еди (1928-2016) организира доброволна линейка през 1948 г., включваща не само спешно лечение, но и безплатни медицински прегледи, сиропиталища и центрове за рехабилитация на наркомани. Бизнесменът Бил Гейтс основа през 2000 г. благотворителна фондация, която помага на тежко болни и бедни хора, а също така развива здравеопазването и образованието.

Като цяло много артисти, бизнесмени, владетели и обикновени граждани на различни страни се занимават с благотворителност.

Има благотворителни организации в различни области по света – някои помагат на деца, възрастни, хора с увреждания, възрастни хора, хора, които по различни причини са изпаднали в трудна ситуация, други помагат на кучета, домашни котки, амурски тигри, птици и костенурки. Трети са архитектурни и културни паметници, които са застрашени… Това са големи и малки организации, които работят с различни ресурси. Има много варианти за подпомагане – можете да дарите пари, независимо от размера, да дарите неща или кръв, да помогнете за гасене на пожари или можете да дарите времето си.

Основното е да разберете, че да помагате на другите не е тежко задължение или бреме, а щастие. Ако сме щедри, ние сме по-симпатични и внимателни към хората и ги разбираме. Това създава силни връзки между нас, помага ни да оценим живота и да се чувстваме полезни и необходими.

Ето защо, на Международния ден на благотворителността, ООН приканва всички държави-членки, организации на ООН и други международни и регионални организации, както и гражданското общество, включително неправителствени организации и отделни лица, да отбележат Деня по подходящ начин чрез насърчаване на филантропията, включително чрез образователни и промоционални дейности.