„Без противоминни действия няма да има смислен мир. „Настоятелно призовавам всички държави-членки да гарантират, че този въпрос остава на първо място в международния дневен ред в контекста на мирните преговори, усилията за предотвратяване на щети по време на конфликти и предоставянето на спешна хуманитарна помощ във военни зони .
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш
На 8 декември 2005 г. от Генералната асамблея на ООН е обявен Международен ден за информираност и подпомагане на противоминната дейност . Съответната резолюция № A/RES/60/97 постановява той да се празнува всяка година на 4 април .
Организацията призова за създаване и развитие на национални способности за противоминна дейност в страни, където експлозивните останки от войната представляват сериозна заплаха за безопасността, здравето и живота на цивилните, както и възпрепятстват социално-икономическото развитие на национално и местно ниво.
Изглеждаше, че в ерата на високите технологии мините завинаги са отишли в сянката на по-прецизните оръжия. Въпреки това, както показва опитът от последните години, мините все още остават огромна сила и дори са получили допълнителен тласък за развитие поради въвеждането на най-новите високотехнологични разработки.
Мините, взривните боеприпаси и импровизираните взривни устройства продължават да причиняват смърт и наранявания, особено при въоръжени конфликти. Средно на всеки час един човек загива или ранява от подобно взривно устройство. Сред жертвите има много деца. Използването на импровизирани взривни устройства се увеличава, тероризирайки цивилни и заплашвайки хуманитарни организации, мисии и персонал на ООН.
Минните оръжия са особено популярни днес сред страни, които нямат мощен военен потенциал, включително така наречените страни от третия свят или терористични общности, които нямат възможност да закупят съвременни високоточни оръжия.
Основните причини за популярността на мините са тяхната простота на дизайн и лекота на работа в сравнение с други видове оръжия, както и тяхната много разумна цена. Те са лесни за инсталиране и могат да останат в позиция в продължение на много месеци или дори години, без да изискват допълнителна поддръжка или издаване на команди. Те не се влияят от промените в концептуалните положения на войната по море, нито от промените в политическия курс на страната. Те просто лежат и чакат плячката си. И днес има за цел да привлече вниманието на общностите по света към този проблем.
Повече от 20 години Службата на ООН за противоминни действия (UNMAS) отговаря на нуждите на хора, чийто живот е застрашен от взривни устройства, включително цивилни, мироопазващи и хуманитарни работници. UNMAS спасява животи, като подпомага разполагането на мисии на ООН, доставката на хуманитарна помощ, защитата на цивилни и подкрепя доброволното завръщане на вътрешно разселени лица и бежанци. Обслужващият персонал участва в дейности за възстановяване на общността и кампании, насочени към насърчаване на международното хуманитарно право и правата на човека.
Всяка година UNMAS организира мултимедийна изложба в централата на ООН в Ню Йорк, за да повиши осведомеността относно заплахите, породени от мини, експлозивни остатъци от войната и импровизирани взривни устройства. И всяка година събитията в рамките на Деня се провеждат под определено мото.