Международният ден на астероида е обявен с Резолюция № 71/90 на Общото събрание на ООН от 6 декември 2016 г., „за да се повиши обществената осведоменост относно риска от удари на астероиди“.
Решено е този космически празник да се отбелязва ежегодно на международно ниво на 30 юни – годишнината от „Тунгуския феномен над Сибир“. На този ден през 1908 г. се случва мащабна астероидна катастрофа – Тунгуският метеорит се сблъсква със Земята . Взривната вълна, подобна по мощност на експлозията на водородна бомба, е регистрирана от учени от различни страни, дървета са повалени, животни са загинали, хора са ранени на площ от 2000 квадратни километра. Изследователи, учени и ентусиасти обаче все още не са стигнали до консенсус относно това събитие.
Инициативата за установяване на нова дата принадлежи на Асоциацията на космическите изследователи и е подкрепена от Комитета за мирно използване на космическото пространство. А основните идеолози на Деня са рок музикантът, китарист на групата Queen и астрофизик Брайън Мей и режисьорът Григ Рихтерс. Сътрудничеството им започва през февруари 2014 г., когато Брайън Мей написва музикалния съпровод за филма-катастрофа на Рихтерс за падането на голям астероид върху Лондон. В резултат на това се ражда идеята за създаване на Ден на астероида.
Астероидът е небесно тяло в Слънчевата система, което обикаля около Слънцето и няма атмосфера. Астероидите имат неправилна форма и са значително по-малки и по-тежки от планетите. Точното определение на термина „астероид“ все още не е установено; до 2006 г. астероидите са били наричани още малки планети.
Според учените, в Слънчевата система може да има между 1,1 и 1,9 милиона астероиди – обекти с размер над 1 км. Най-големият клъстер от астероиди е в пояса между Марс и Юпитер. Най-големите известни са Церера, Веста и Палада, като Церера вече е получила статут на планета джудже. Според Центъра на НАСА, до момента са открити над 32 000 обекта близо до Земята (NEO).
Въпреки че Земята е значително по-голяма от всички известни астероиди, тези небесни тела представляват сериозна потенциална заплаха за планетата – сблъсък с астероид, по-голям от 3 км, би могъл да доведе най-много до унищожаване на цивилизацията, а най-малкото да причини значителни щети и разрушения.
Много филми за бедствия са заснети за подобни възможни ситуации. Ето защо астрономите следят отблизо астероидите, които са опасни за жителите на планетата. Така че Денят на астероида е предназначен да повиши обществената осведоменост за опасността от астероиди и мерките за поддържане на комуникация в критична ситуация, които трябва да се предприемат на глобално ниво в случай на реална заплаха от сблъсък с обекти, приближаващи се към Земята.
Тази международна инициатива е предназначена да координира човешките усилия за разработване на системи за ранно предупреждение за небесни тела, заплашващи Земята, и намиране на начини за предотвратяване на сблъсъци на астероиди с планетата в интерес на глобалната сигурност.
Надграждайки препоръките от 2013 г. за международен отговор на заплаха от сблъсък с близкоземни обекти (NEO), издадени от Комитета за мирно използване на космическото пространство, през 2014 г. бяха създадени Международната мрежа за предупреждение за астероиди (IAWN) и Консултативната група за планиране на космически мисии (SMPAG). IAWN споделя информация с държавите, за да ги подкрепи в прогнозирането и смекчаването на ударите от астероиди. SMPAG е форум на космически агенции от цял свят, който идентифицира технологии за промяна на траекторията на NEO. Групата също така има за цел да постигне консенсус относно прилагането на препоръки за планетарна защита срещу заплахи от сблъсък с обекти в близост до Земята.
Така стана известно, че на 13 април 2029 г. астероид 99942 Апофис ще премине на безопасно, но много близко (32 хиляди км) разстояние от земната повърхност, без да представлява заплаха за планетата. Но от астрономическа гледна точка това е изключително близко приближаване, което ще позволи на милиарди хора да видят астероида с просто око и ще се превърне в едно от онези събития, които се случват веднъж на хилядолетие. В тази връзка през 2024 г. Общото събрание на ООН реши да обяви 2029 г. за Международна година на осведомеността за астероидите и планетарната защита, за да се възползва от такова уникално събитие за провеждане на световна кампания за повишаване на осведомеността относно астероидите.
На самия празник ежегодно в много страни се провеждат събития в рамките на Деня. Каналът Discovery Science, подкрепяйки инициативата за провеждане на празника, стартира поредица от предавания „Ден на астероида: Обратно броене“ и редица други „космически“ програми. А в Русия основното място за Деня на астероида се превърна в Московския планетариум, където освен екскурзии, на всички се показва колекция от звездни камъни, включително метеоритът Сеймчан с тегло 1,5 тона; провеждат се лекции на учени за предотвратяване на опасността от астероиди, прожекции на тематични филми и редица други събития.