Свободата на словото е непостижима без свобода на духа
Херцен

През 1993 г. Общото събрание на ООН обявява 3 май за Световен ден на свободата на печата .

Това решение е резултат от работата на Генералната конференция на ЮНЕСКО, която в своята резолюция от 1991 г. относно „Насърчаване на свободата на печата по света“ признава, че свободната, плуралистична и независима преса е съществен компонент на всяко демократично общество. Генералната конференция предаде на Общото събрание изразеното от държавите-членки на ЮНЕСКО желание да обявят 3 май за Международен ден на свободата на печата.

Тази дата е избрана в чест на Декларацията от Уиндхук за насърчаване на независимостта и плурализма на африканската преса, приета на 3 май 1991 г. на Семинара за насърчаване на независимостта и плурализма на африканската преса, организиран от ЮНЕСКО и Организацията на обединените нации в Уиндхук, Намибия.

Световният ден на свободата на печата е ежегодно напомняне към международната общност, че свободата на печата и свободата на изразяване са основни права, залегнали във Всеобщата декларация за правата на човека . Трябва да защитим тези права, защото те са основата на демокрацията и имат реално въздействие върху живота на хората по целия свят.

Свободните медии и свободният достъп до информация допринасят за постигането на целите за развитие, като повишават осведомеността на хората за състоянието на обществото, играят жизненоважна роля за осигуряване на добро управление и са също така жизненоважен инструмент в борбата с корупцията, основната пречка пред развитието. По този начин хората имат възможност да станат активни участници в социално-политическите процеси и да решават собствената си съдба. Но това е възможно само ако има свободен достъп до достоверна информация.

Разбира се, през последните години е постигнат значителен напредък в постигането на свобода на печата и свобода на изразяване по целия свят. Разпространението на независими медии в много страни и развитието на цифровите технологии осигуряват свободния поток на информация. Въпреки това, ситуацията по отношение на свободата на медиите, безопасността на журналистите и свободата на изразяване бързо се влошава, което се отразява на упражняването на други човешки права. Освен това, разпространението на дезинформация има сериозно въздействие върху институциите, които са в основата на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека.

Затова всяка година Денят на свободата на печата е посветен на конкретна тема, а в навечерието на датата международната организация Комитет за защита на журналистите провежда анализ на отношенията между пресата и властите и изпраща писма до държавните глави, описващи проблемите на журналистите, на които си струва да се обърне внимание.

Световният ден на свободата на печата предоставя и възможност на международната общност да отдаде почит на медийните професионалисти, загубили живота си при изпълнение на служебния си дълг .

Основното събитие на празника е връчването на Световната награда на ЮНЕСКО за свобода на печата, кръстена на Гийермо Кано. Наградата е учредена през 1997 г. в чест на колумбийския журналист, починал през 1986 г. Тя се присъжда на лице, организация или институция, която е допринесла значително за защитата или насърчаването на свободата на печата по целия свят, особено когато подобна дейност е свързана с риск или репресии.

Също на този ден различни обществени организации и журналистически сдружения в много страни провеждат различни масови събития, насочени към привличане на вниманието на властите и широката общественост към проблемите на свободата на словото в медиите.