- На 3 януари светът празнува необичаен празник – тази дата се смята за рожден ден на сламката за коктейли.
Сламката е устройство с форма на тръба, предназначено да изтегля всякакви напитки в устата за последващо преглъщане. Първоначално сламките за пиене на коктейли са били направени от сламка, съдържаща кухи стъбла от зърнени култури – ръжени сламки, откъдето идва и името на това „устройство“.
Според легендата първата изкуствена сламка за коктейли е изобретена от американския предприемач Марвин Стоун, собственик на фабрика за производство на хартиени мундщуци за цигари. Както се разказва, един ден той седял тъжно и размишлявал за състоянието на бизнеса си, тъй като нещата във фабриката вървели зле, докато пиел коктейл през ръжена сламка. Някои от влакната му се разцепиха и при следващия прием на течност заседнаха в зъбите на Марвин. И трябва да кажа, че това постоянно го дразнеше.
След това той взе лента хартия и намаза ръба й по цялата дължина с лепило, нави я спираловидно около молив и след това отстрани получената тръба. И той излезе със сламка, чрез която стана много по-удобно да се пие коктейл. Вярно, трябваше да го изпия много бързо, тъй като хартията се намокри в първите няколко секунди и спря да поддържа формата си. Стоун решава да усъвършенства изобретението си и няколко дни по-късно той намира решение, когато се натъква на пощенска марка (пощенските марки в Съединените щати по това време са направени от манилска хартия, чиято суровина включва манилски коноп, който прави много издръжлива хартия). Именно от тази хартия Стоун започва да прави сламки. Освен това той взе за основа такъв диаметър, че по време на пиене да бъде невъзможно да се „всмуче“ лимоново семе …
На 3 януари 1888 г. Марвин Стоун патентова изобретението си – сламка – той получава документи от Вашингтонското патентно ведомство за изобретяването на хартиени сламки за пиене на коктейли и други течности под № 375962. И още през 1890 г. производството им става негово основно бизнес, а отначало сламките за коктейли го правеха на ръка. Едва през 1906 г. е изобретена машината за производство на хартиени сламки.
Следващият етап в еволюцията на сламките настъпва в средата на 30-те години на миналия век, когато брокерът Джоузеф Б. Фридман доразвива дизайна, като въвежда гофриран участък в сламката, което й позволява да се огъва за по-лесно използване. За което получава американски патент на 28 септември 1937 г.
Дизайнерите обърнаха внимание и на сламката (Снимка: exopixel, лицензирана от Shutterstock.com)
Колкото и да е странно, никой от производителите на слама не се интересува от идеята му. Тогава, след неуспешен опит да продаде изобретението си, Фридман решава да ги направи сам. Той разработи няколко технологии за масово производство на този тип слама и успя да пусне продукта на пазара. През 1939 г. Фридман основава корпорацията „Flexible Straw Corporation“ за производство на „гъвкави сламки“ и започва масово производство на своето изобретение. Десет години по-късно този бизнес прави Фридман милионер.
Болниците бяха сред първите, освен барове и ресторанти, които оцениха новия продукт – лежащо болните вече можеха да получават храна, без да разливат течност или да използват стъклени тръби, които изискваха стерилизация и често се чупеха. Гъвкавите сламки са останали почти непроменени оттогава.
И накрая, последният етап в еволюцията на сламките настъпва през втората половина на 20 век, когато Ото Дифенбах (собственик на малък магазин за шевни машини в Балтимор) изобретява целофановата сламка за коктейли. И въпреки че, както в ситуацията с Фридман, изобретателят сам трябваше да намери начини да рекламира изобретението си на пазара, усилията му бяха възнаградени. Самият той изобретил машина за направата на такива сламки, създал собствен печеливш бизнес и постигнал просперитет.
Днес, въпреки че сламките са станали доста често срещана вещ в нашия живот, дизайнерите също не са ги пренебрегнали, благодарение на което те имат различни размери, форми, цветове, декорации… Освен това сламките се използват не само за пиене на различни алкохолни и безалкохолни напитки. -алкохолни напитки, Творческите хора също обичат да ги използват за създаване на различни декорации, занаяти и композиции.