Всяка година на 3 октомври много страни провеждат събития като част от Световния ден на трезвеността и борбата с алкохолизма .
Тази дата не е официална, тъй като няма подобен статут и не е установена от никоя международна организация. Въпреки това лекари и социални работници по света бият тревога и призовават човечеството да обърне внимание на проблема с алкохолизма и последствията от него.
Особено тревожно е разпространението на консумацията на алкохол сред младите хора и юношите. Често правоприлагащите органи, агенциите за социално осигуряване и медицинските институции се сблъскват със случаи на алкохолно отравяне сред по-големи ученици.
https://youtu.be/Voplfnuw5IE
Смята се, че 3 ОКТОМВРИ е избран за Световен ден за умереност и борба с алкохолизма в памет на Джон Финч, американски общественик от края на 19 век, който се бори срещу пиянството. Този човек посвети целия си живот на образованието на населението на държавата, в която живее, провеждайки лекции и семинари за опасностите от алкохола и борбата с алкохолизма.
На този ден държавни и обществени организации провеждат лекции, семинари и изложби, посветени на алкохолизма и проблемите, свързани с това заболяване. На тези събития говорят нарколози, психолози и психиатри, което показва естеството на заболяването, което всъщност е зависимост. Младежки организации, привличайки доброволци, провеждат флашмобове и разпространяват напомняния и брошури, призоваващи за пълно въздържание от пиене на всякакъв вид алкохолни напитки поне веднъж годишно.
Държавната политика в тази област се свежда до ограничаване на продажбата на алкохол по възраст, установяване на срок, когато продажбата на алкохол е забранена, забрана за реклама на алкохолни продукти чрез медиите, както и образователни дейности чрез обществено образование и здравеопазване институции.
Има много причини за желанието да пиете алкохол: желанието да облекчите умората, да се отървете от депресията, да отпразнувате празник с весело угощение, просто да се развеселите и т.н. Последствията от системната консумация на алкохол обаче водят до зависимост на организма от алкохола. Сред последствията от пиенето на алкохол често има фатални случаи, когато човек умира поради отравяне с нискокачествен алкохол или просто поради предозиране, когато изпитото количество стане твърде голямо.
Според Световната здравна организация повече от 3 милиона смъртни случая, свързани с злоупотребата с алкохол, се регистрират годишно в света.
Алкохолната зависимост от своя страна става причина за много други заболявания. Сред тях са: заболявания на стомашно-чревния тракт, сърдечно-съдовата система, мозъка, нервната система и др.
Важно е да запомните, че алкохолизмът не само има пагубен ефект върху здравето на човека, но и го унищожава като личност, увеличавайки риска от антисоциално поведение. Склонността към насилие, неразумният риск, влошаването на реакцията стават чести причини за пътнотранспортни произшествия, домашно насилие, криминални прояви и др. Унищожавайки себе си като личност, алкохоликът унищожава света около себе си, причинявайки болка и страдание на семейството и приятелите си.
Сред систематичните мерки за борба с алкохолизацията на населението държавите се приканват да разработят и прилагат цял набор от мерки, включително данъчно регулиране на продажбата и регулиране на системата за ценообразуване на алкохолни продукти, насърчаване на здравословен начин на живот, осигуряване на реклама време за антиалкохолна социална реклама, образователни дейности в здравни и обществени образователни институции с участието на специалисти на подходящо ниво, затягане на законодателството за отговорност за извършване на нарушение или престъпление в нетрезво състояние, разработване на достъпна и ефективна система за лечение на хора с алкохолна зависимост.