От 1994 г. насам Денят на слънцето , понякога наричан Световен ден на слънцето или Международен ден на слънцето, се отбелязва в различни страни на 3 май.

Слънцето е най-близката звезда до Земята; всички останали са неизмеримо по-далеч от нас. Например, най-близката звезда до нашата планета, Проксима от системата Алфа Кентавър, се намира на разстояние 4,22 светлинни години от Слънцето.

За Земята Слънцето е мощен източник на космическа енергия. Тя осигурява светлина и топлина, необходими за растителния и животинския свят, за здравето и живота на хората, и формира най-важните свойства на земната атмосфера. Освен това, от древни времена, в много култури по света, Слънцето е било обект на поклонение и се е смятало за божество.

Като цяло, Слънцето определя екологията на планетата . Без него нямаше да има въздух, необходим за живота – въздухът щеше да се превърне в океан от течен азот около замръзнали води и ледена земя. За нас, земляните, най-важната характеристика на Слънцето е, че нашата планета е възникнала близо до него и животът се е появил на него .

Слънцето, вятърът, морските вълни и биомасата са енергийни суровини, които постоянно ни заобикалят и са лесни за използване. Не е необходимо да се добива от земята. Това не води до образуването на радиоактивни отпадъци и изобщо не произвежда токсични отпадъци. Това е възобновяема енергия.

За да привлече вниманието към възможностите за използване на възобновяеми енергийни източници и да напомни на хората, че Слънцето е жизненоважно за живота на Земята, Европейската секция на Международното дружество за слънчева енергия (ISES-Europe) организира на доброволни начала ежегодното отбелязване на Деня на слънцето на 3 май .

Ентусиасти и професионалисти, обществени организации и компании от различни страни организират събития и промоции, свързани с демонстриране на възможностите на слънчевата енергия.